KGBjorn skrev:Tack för intresse!
Både ja och nej. Inget fel på laddreläet (köpte dock ett nytt) och lyckats polarisera om generatorn. Den verkar dock inte vara i toppform, snurrar ganska sakta när jag sätter ström på den. Köpte en renoverad generator, men det är lögn i helvete att få bort muttern på baksidan av fläktkåpan. Helt plötsligt började den gamla generatorn ladda i alla fall så det funkar men känns inte stabilt.
Nu har jag dock lite problem med solenoiden istället och får knacka hammare då och då...
Jo jag har mekat med likströmsgeneratorer, men undviker gärna dessa "dynamor".
Förvisso har mina varit tolvvoltare, men principen är den samma. Det gäller att se till att kommutatorn är ren och fin, det är den roterande delen som borstarna (=kolen) ligger an emot.
Mellanrummet mellan kontaktytorna skall vara rent, kan fixas med tunn hobbykniv eller bågfilsblad. Borstarna, kolen, kolborstarna skall ha god kontakt och ligga väl an mot komutorn, ibland får man spänna fjädern. Dessutom skall dessa löpa lätt i sina hållare. Litet gnistbildning blir det alltid, men om det blir för stor gnista förlorar man effekt och få även radiostörningar. Kullagren skall naturligtvis rulla utan friktion eller oljud.
Svåra muttrar, tja som redan föreslagits, mutterknackare. Annars rostlösningsspray eller värme. Våld löser ett och annat problem... Jag har använt jättestort skruvstäd, hylsa och T-handtag med förlängare och en och annan svordom, kan hjälpa, men man kan även dra sönder axel, mutter eller båda delarna.
Om nu generatorn laddar om än sporadiskt så kolla absolut "kolen" i första hand, att dom når ned till komutorn, att dom löper fritt i hållarna och att fjädrarna gör det dom skall göra.
Det kan ju även ha uppstått dålig kontakt i någon lödning i rotorn/ankaret eller i fältspolen eller dess anslutningar också.
Solenioder finns nya att köpa till 12V men kanske inte till 6V?
Om den funkar efter hammarslag kan det bero på ett dess inre kontaktpunkter är brända eller oxiderade, eller båda delarna. Det kan även vara en mekanisk tröghet, gammalt smörjfett som torkat och hindrar solenoidens linjära arbetsgång... hopps du förstod vad jag menade... Det kan ju också tänkas att det kommit in fukt i solenoiden, mellan kroppen och gaveln skall det vara en cirkulärt gående tape som håller fukten borta, denna tape brukar vara rätt torr och smular sönder sig själv på gamla solenoider.
Med vanliga enkla handverktyg och en lödkolv på omkring 75W kan man ta isär solenoiden och fixa till den, om den nu inte har några direkt trasiga komponenter.
"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."