1 Senaste redigerad av Demian (2011-11-14 15:49:08)

Kommer med en liten teaser.

Ni borde känna igen den här soltaksspliten  ICQ/ab

Den har figurerat i skrotspaningstråden på MB och jag har för mig även här på Boxerville.

Nån som vet vilken bil det är??

Ni får fundera tills imorgon. Då kommer svaret...

http://i41.tinypic.com/34y8t2x.jpg

2

Jag vet nog vilken det är.... ICQ/ae

Min blogg:www.50split.wordpress.com
Det blev kübel till hessisch så inget taxiåkande. 2026 må det bli barndoor! Annars får det bli taxi, för dit ska jag!
Tel 07noll357185ett
Bergmeister im Oldtimer Oldspeed Club chpt Sweden

3

haha hur många bilar har du nu? du borde väl svetsa barndoor i stället? ICQ/ag

typ1 57, 66 typ14 68
typ2 65, 75 typ3 62 typ4 73
Och husvagn 65.

4

Jag är facit.....

5

Funderade på när det skulle komme en projekttråd om denna bilen också.

Lycka till och ös på

Medlem i Halmstad Luftkühlers

6

Tyckte att det var lite dåligt med typ 1:or hemma hos dig sist. Men här är ju en med besked! ICQ/ab Soltaket är förstås original? Mycket frän bil fö ICQ/ab

7 Senaste redigerad av Demian (2011-11-15 16:14:09)

Ok, ingen som tog vilken bil det handlade om... Men den var svår. Den såg inte lika fin ut i ravinen ICQ/ab

Jag får väl berätta en liten bakgrundshistoria.

Jag är ju i grund och botten en bussman, men det går ju inte att komma ifrån att man också måste glida runt i en typ1.

Jag brukar alltid rekommendera att man ska skaffa den modell man vill ha från början. Annars blir det lätt att man inte är riktigt nöjd, och då har man kanske lagt ner massa jobb och pengar i onödan om man får för sig att byta upp sig senare.

Så min ultimata bubbla skulle ju vara en Bourdeaux splitsoltakare med ORIGINALLACK. De tillverkades så ca 10 månader från början av 1950 till början av 1951, så att hitta en sådan skulle ju inte vara det lättaste. Dessutom var ju originallack det viktigaste för mig. De flesta är ju omlackade någon gång.

Då jag var på SCC 2010, så träffade jag på Dick från Hjo som skulle sälja delar från en nerskrotad cab. Det mesta fanns, utom framrutramen. Det blev ett riktigt impulsköp. Min tanke var att hitta nån split där nån redan skurit bort bakrutan och lämnat resten. Sådana borde det ju finnas ett gäng. Det finns ju en del urkapade splitrutor i omlopp, så någonstans måste ju bilarna finnas. Det skulle ju kunna bli en bra stomme till att bygga en fejksplitcab.

Jag började ögna igenom Meanbugs skrotspaningstråd i jakt på nått lämpligt objekt. 2009 hade Sandbäck hittat en soltaksplit som han la ut bilder på. Han gav tipset till Westling som också var dit, knäppt kort och sedan lagt ut i skrotspaningstråden.

Ett år senare såg jag korten. Jag känner ju Westling, så jag slog honom en signal om soltakarn. Han var inte intresserad, men gav mig en vägbeskrivning dit.  Jag och Macke åkte dit på hösten 2010. Den såg ju rätt trött ut på korten, men jag gick igång på soltaket och den Bourdeauxröda färgen. Den var mycket mer intressant, än att bygga en splitcab av cabdelarna som jag redan hade.
Visst skulle jag kunna vänta på att springa på en bättre bil, men gör jag det i framtiden, så får jag väl sälja iväg den här. Men chansen är ju inte alltför stor.

En kompis till mig jobbar på Lantmäteriet, så han fixade fram ett nummer till markägaren. Det var visst markägarens bortgångna morbror som dumpat den och jag fick hämta bilen mer än gärna.

Jag sålde genast cabprylarna, för att rikta in mig på den här istället.

Jag trodde enda chansen att få bort den var att använda en kranbil. Den låg ju rätt långt ner, men jag började fundera om jag skulle hyra en elvinsch och ett elverk istället.

Nån vecka innan vi skulle bärga, så köpte firman jag jobbar åt in två elvinschar ICQ/ab Ett elverk fick jag låna av Viktors farsa, så nu var vi redo att bärga.

Det blev naturligtvis Macke och Gustaf som hängde på. De bangar aldrig då det ska bärgas, men jag fick utstå lite kommentarer om vrakets skick ICQ/ab Men jag tyckte den var riktigt bra. Jämfört med vilken barndoor som helst, så var den här riktigt fin.

Här kommer det lite bärgningsbilder.



http://i41.tinypic.com/9gczna.jpg

http://i41.tinypic.com/qya840.jpg

http://i43.tinypic.com/9fw10x.jpg



Det här 51-52 vraket låg bredvid, och det var ju tur att det inte var soltakarn som blivit knölig.

http://i40.tinypic.com/23wahj.jpg

http://i40.tinypic.com/9kup80.jpg

http://i40.tinypic.com/2lau1zr.jpg

http://i44.tinypic.com/jg02m9.jpg

http://i42.tinypic.com/34ijvpe.jpg

http://i39.tinypic.com/axzmlx.jpg

http://i43.tinypic.com/2epn6z4.jpg


Hmmm, undrar just vad Gustaf tänker i det här läget. Skulle ha haft ett kort framifrån ICQ/ab

http://i41.tinypic.com/2liv7zq.jpg


Macke ser farlig ut....

http://i39.tinypic.com/1zqu1c8.jpg

http://i41.tinypic.com/2yzcze9.jpg

http://i39.tinypic.com/r7t639.jpg



Plattan hade klarat sig hyfsat.

http://i44.tinypic.com/258w7d3.jpg

http://i42.tinypic.com/71jp86.jpg

http://i39.tinypic.com/21cf2bp.jpg

http://i43.tinypic.com/2v1th7n.jpg

http://i40.tinypic.com/4q3qeq.jpg


Det här var alltså i våras och spliten fick åka direkt hem till Gustaf och stå på ridbanan hela sommaren.

Jag får tacka Gustaf och Macke för bärgningshjälpen. Utan dom hade jag inte fått hem den.

8 Senaste redigerad av Demian (2011-11-15 15:50:19)

För några veckor sedan körde Gustaf hem bilen till mig.

Jag tänker inte börja renovera den på ett bra tag, men jag snyggade till den innan jag ställde undan den.

Jag har börjat leta Bourdeauxröda delar till den. Är det nån som har dörrar och skärmar får ni gärna höra av er. Delar som är omlackade kan också vara intressanta. Bara det är bourdeaux under. Jag betalar theSamba priser för rätt delar. Jag har ju också en del prylar att byta mot. Bla ett treviks soltakshål. Vänster framskärm går att rädda, så den behöver jag inte.

Jag bytte åt mig Steffos soltak som han hade på annons i våras. Så nu har jag skaffat mekanik och tyg till taket. Det är ju bland det viktigaste.

Jag hittade en motorlucka på Rättviksmarknaden i somras. Den var omlackad svart, men i mycket bra skick.

Jag fick bort den svarta färgen med färgborttagning. Och under var den Bourdeaux. Tyvärr verkar den bourdeauxröda också vara omlackad. Nyansen stämmer inte riktigt mot bilen och den här luckan har röd grundfärg. Spliten har grå grundfärg. Så är det nån som vill byta åt sig en väldigt fin motorlucka mot en som är bourdeaux, så är det bara att säga till. Jag är även intresserad av en lucka i sämre skick. Bara färgen stämmer.

http://i44.tinypic.com/eagl5d.jpg

http://i41.tinypic.com/14ki2qr.jpg

Dennis hittade en bourdeauxröd -50:a i Ockelboskogen, så den fick donera huven. Även där blev det färgborttagning. Många lager färg...

http://i39.tinypic.com/xf0k0.jpg

http://i43.tinypic.com/2h65c14.jpg

http://i39.tinypic.com/o5vpfa.jpg

Och nu för nån vecka sedan tog jag tag i karossen. Jag lånade en platta av Gustaf, så att jag skulle få den på hjul.

Den mesta färgen gick att skrapa av med spackelspade. Sedan körde jag med Biltemas färgborttagning / lackrengöring och en lumpskiva i borrmaskinen.

Sedan fick jag äntligen ta bort plåten över soltakshålet.

http://i41.tinypic.com/j75ah5.jpg

http://i42.tinypic.com/2d17cki.jpg

http://i40.tinypic.com/2dj5ooi.jpg

http://i40.tinypic.com/2n8n11z.jpg

http://i43.tinypic.com/8y94p5.jpg

http://i40.tinypic.com/ksp61.jpg


Det är lite skillnad på före och efter. Senast idag ringde en viss kompis från Gävle och undrade om det verkligen kunde vara samma bil ICQ/ab

http://i41.tinypic.com/2n2847.jpg

http://i43.tinypic.com/2v1th7n.jpg

Nu ska den ialla fall ställas undan ett tag. Jag har ju nån barndoor att färdigställa först.

Sen så måste jag också vänta på att Gerson ska börja tillverka trösklar. Och det är ju faktiskt på G

9

Härliga bilder och kul att du bärgade bilen. känns som att den hamnat i rätt händer.

www.Bugmeet.se

the lower to the ground the closer to hell, thats where were all goin anyway.

10

Bra jobbat Demian! Då åker vi split nästa sommar då ICQ/ab

Typ2 Eh bay 1973

11

Grymt  ICQ/ag

12

Vet inte om jag sagt det förr, men du är ju faan knasig....        ICQ/ag

Tummen upp! Ser ofantligt bra ut!

Min blogg:www.50split.wordpress.com
Det blev kübel till hessisch så inget taxiåkande. 2026 må det bli barndoor! Annars får det bli taxi, för dit ska jag!
Tel 07noll357185ett
Bergmeister im Oldtimer Oldspeed Club chpt Sweden

13

WOW!

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

14

Imponerande!

//S

15

50 split skrev:

Vet inte om jag sagt det förr, men du är ju faan knasig....        ICQ/ag

Tummen upp! Ser ofantligt bra ut!


Jag är tvungen att hålla med Danne där...  ICQ/ag

You´ll never know...

16

Detta blir en tråd jag gärna kommer att följa!! beundransvärt!! roligt att se din iver inför renoveringen/återställandet! ICQ/ag

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

17

Bra Jobbat D! Blir alldeles uppspelt när jag ser bärgningsbilderna! ICQ/ab
Var själv väldigt sugen på den där, men då jag inte lyckades få tag på markägarn och på kartan såg det ut som den låg på tok för långt bort gav jag till slut upp.
Den har hamnat på rätt ställe. Ser riktigt bra ut!
Behöver du en donator bil, platta eller delar vet du att vi gärna byter åt oss BD prylar. ICQ/ad
Mvh/ Björn

18

Du är bra på att putsa fram originalkulör! Det gör ju otroligt mycket för självkänslan när man ser att den ju inte är så dålig...
Blir en cool bil det där!
Grabbens kommentar skall du inte bry dig om... han sa just att "bubblan är trasig" när han såg bilderna  ICQ/ag

Alte Liebe rostet nicht!

19

Svwerker skrev:

WOW!

kan inte annat än säga detsamma!  Default/yikes  WOW!

En vacker dag ska jag också ha en Barndoor... Panel... eller de kan f..n regna med om de vill, vädret är inte huvudsaken.

20

Helt rätt Demian!!!Helt Rätt!!!!

21

Det är inte förrän man skrapat fram originalfärgen på en bil man har levt på riktigt!! mkt trevliga bilder och bil, lycka till.

22

Härligt med bärgningsbilder. Lätt och glömma det annars. Stör mig att jag missade det under de bärgningar man själv gjort.

Micke Spindel Åmål

23

Härligt projekt. Detta kommer absolut att följas.
Förresten, du skriver att du först ska bli klar med din barndoor -hur går det med den?

Medlem i Halmstad Luftkühlers

24

Galet fränt! Lycka till med jobbet!

Läs världens rent subjektivt bästa blogg http://luftkyld.blogspot.com/
Instagram: Luftkyld

I garaget:
Porsche 356C - inte helt original
RPB GT - liten och tuff

25

Som jag sa förut, detta kommer att bli grymt! nästan lite synd att BD lyxen har förtur till renovering.
När man ser bilderna på din blir man själv sugen att lackera 51:an röd ICQ/ab