Intressant, hör löser man det med torsionsfjädern när man breddar?
I mitt fall är det så enkelt att det blir 4 justeringar/hållare.
Så kör två kortade fjäderpaket per rör
1500 -69
Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig.
Boxerville » Projekt » 1500 1969 - Baja!
Sidor Föregående 1 2 3 4 5 Nästa
Du måste logga in eller registrera för att svara
Intressant, hör löser man det med torsionsfjädern när man breddar?
I mitt fall är det så enkelt att det blir 4 justeringar/hållare.
Så kör två kortade fjäderpaket per rör
Loppat ihop framvagnen, provmonterat och försökt flukta in vart hjulen kommer hamna. En rätt trevlig syn får jag säga. Uppskattar väl att bilen kommer bli 50-70 mm högre än på bilderna
Jaha så kan man givetvis göra.
Blir en kul bil det där, följes.
Mr 56 skrev:Intressant, hör löser man det med torsionsfjädern när man breddar?
I mitt fall är det så enkelt att det blir 4 justeringar/hållare.
Så kör två kortade fjäderpaket per rör
blir det någon sorts extra förstärkning till framvagnen typ liknande detta ??
blir ju en del extra stress med bredden och större hjul..
blir det även bredare spårvidd bak??
blir det någon sorts extra förstärkning till framvagnen typ liknande detta ??
blir ju en del extra stress med bredden och större hjul..
blir det även bredare spårvidd bak??
https://cdn11.bigcommerce.com/s-iytmix7 … 84.jpg?c=1
Något sådant skulle kunna vara en bra idé. Jag har iaf planerat för lite förstärkning mellan rören.
Till något annat, jag har stött på lite problem. Några har nog redan sett på facebook, men när jag tagit ner framvagnen så hade det varit något konstigt med skruvarna.
De är M12x1.75..
Det som gör det snäppet konstigare är att om jag tittar in på de invändiga gängorna i ramhuvudet så ser jag inte dubbla gänger, dvs både M12x1.5 och M12x1.75. Det ser ut som det bara är M12x1.75.
Har det funnits något repkit som någon har pillat i? Jag tänker att jag får fixa fram nya M12x1.75-skruv för att få det att fungera fast det inte känns rätt..
Konstigt.. är väl inte helt ovanligt att någon mördat in fel skruv.. men om du har tillräcklig hållfasthet så håller det säkert med grövre gänga... har sett bilar där man haft genomgående skruv med mutter på baksidan. Förmodligen eftersom man kört gängpaj. 
Det ser fint ut i hålet efter lite rengöring. Det får nog bli så att jag kör vidare med M12x1.75. Ska ta och prova gänga i M12x1.5 bara för att se om det passar eller inte.
Växellådan åkte ur bilen nyligen. Det känns som det kommer sluta med att jag delar platta och kaross.. Don't ask me why..
Jag tog det underbara beslutet att dela på kaross och platta då jag såg en tråkig lagning som är framför torsionsröret vid bakaxeln.
Det var roligare sagt än gjort iaf. Lappad på undersidan av värmekamrarna och fastsvetsat i plattan. Det kom fram en hel del mer som var dåligt lagat.
Så nu kommer jag få byta en hel del plåt istället.
Finns en liten video här
https://www.instagram.com/reel/C1yx4ZhIgWc/
Händer lite hela tiden. Dock lite halvdålig på att uppdatera. Känner mig nöjd med att jag plockar ner plattan och gör den i ordning ordentligt, så slipper jag fundera mer på det i framtiden.
Så nu ligger den bredvid och det är dags att börja köpa lite plåt, skulle dock behöva en ny svets för jag orkar inte ligga och tiga all plåt. Dock är det bra träning 
Ändå positivt överraskad att plattan är så okej som den är. Ska nog försöka svetsa i infästning för IRS när den ändå är nere.
Står och väger vad jag ska göra här näst. Något måste göras åt golvet iaf, att köpa lite plåt där det är trasigt är nästan samma pris som att köpa kompletta golvhalvor av sämre kvalite. Men det är just det, det är sämre kvalite.. Eller ska man lägga 8k på två kompletta golvhalvor istället? Lite jobbigt för det äter upp mycket av den budget jag har för bygget.. Men om några år lär jag inte ångra mig.
Har också börjat fundera på om jag ska sälja av 1600an jag har, lika så busslådan med portaler. Det kommer bli busslåda (002/091) och någon annan motor, host, v6, host. Även öppen för andra förslag än de två växellådorna.
Nu har jag fått inre fred och får i lite fransk skönhet i denna tyska saken. Den var nästan gratis så kunde inte låta bli.
(För övrigt så har jag hållit på med franska bilar i snart 20 år, 205 gti, 405 mi16, 306 gti)
Sittotereng?. Vad hur... är detta en zitroeng motor eller något sammarbete.. volym.. original effekt?
Sittotereng?. Vad hur... är detta en zitroeng motor eller något sammarbete.. volym.. original effekt?
Det är en motor som är utvecklad av Peugeot och Renault. Heter ES9 på peugeotiska och L7 på renaultiska. Detta är grunden för den trimmade versionen sitter i Clio V6.
Den är på strax under 3 liter, 2950 cc ungefär, 190hk i effekt och ingen vvt eller liknande. Störta anledningen att det blev denna framför generationen nyare är att det går att låsa upp original ecu.
Generationen senare har 205-210hk och fick en liten uppgradering från Porsche tror jag det var med vvt och skit. Men den går inte att låsa upp ecu på, så då hade det fått bli eftermarknadssprut och mer komplex mappning pga vvt.
Nu ska vi se, vart är vi här då..
Plattan är nere som ni vet, har börjat kapa ur golvhalvorna då de var lite trötta här och där. Hade troligen gått att rädda men lika bra att ha frisk plåt om man nu ska svetsa fast lite bur också.
Det blev OEM-kvalite på golvhalvorna och det blev halvor till 73-> då de var runt 1000kr billigare per st. Ska ändå inte använda mig av original stolsinfästningar.
Så det finns domkraftfäste och bakre stolsskenor att köpa för billig peng.
Jag har börjat fundera hur jag ska gå vidare med projektet nu. Överväger att gå direkt på dubbla a-armar fram och köra med förlängda IRS-armar bak. Kommer nog behöva tillverka dem själv då SFRO vill se förstörande tester på sådana saker. Det som jag funderar på att göra om jag går den vägen är att jag ska ta och öppna upp tunneln och se om man kan få plats med två rör där i som jag ska fästa de främre armarna i och som löper hela vägen bak och ersätter hornen. Detta för det behövs nytt växellådsfäste och fäste för motorn.
Sen är frågan vad man ska köra för växellåda.
Har väl kommit fram till att det finns två vägar att gå. Båda lär bli lika dyra tyvärr.
1. 091/002-låda. 930-medbringare och knutar. Bellhouse/sprängkåpa kommer behöva fräsas ut för att matcha växellåda och motor. Detta då jag behöver ha in vevaxelgivaren som tar signal från svänghjulet.
Med denna lösning kan jag köra med Peugeot svänghjul och tryckplatta och köra med en egennitad lamell. Jag kan enkelt lägga så spline på ingående axel hamnar rätt.
Nackdelen är att det är gamla lådor, behöver troligen renoveras. Lika så kostar det en hel del med den klumpen alu. Fördelen är att det är en lös sprängkåpa och att man har noskon.
2. Porsche G96-låda. Detta kräver dock att jag kapar av sprängkåpan och svetsar dit motsvarande del från växellådan till v6an. Måste dock kolla måtten så det finns material på rätt ställe för att ens kunna svetsa. Alternativet här är att fräsa en tunnare adapterplatta som svetsas på plats.
Nackdelen är att den är betydligt dyrare i inköp och skulle man köra sönder så kan man förhoppningsvis behålla huset. Modernare låda och 6 växlar. 1-4 blir som för en 091, ungefär och sen har man två växlar till. Teoretisk topphastighet på över 320 km/h, haha
Var nere här om dagen och fixade lite med resterna från ena golvhalvan. Behövde ta huggmejseln och ta bort den sista plåten.
Som man ser på bilen i förra inlägget så är ramhuvudet lite trött i framkant och lika så har någon tidigare gängat in M12x1,75 istället för M12x1,5.
Detta kommer nog göra så att jag kommer ta bort hela ramhuvudet och ersätta med rör och bygga dubbla a-armar fram istället.
Den stora frågan är just nu vilka spindlar man ska köra, eller iaf vilka hjullager och hubbar. I värsta fall får man bygga något eget. Jag har dilemmat just nu att jag har fälgar för Porsche, men det är kanske så att man ska tänka om även om jag tror att jag gärna behåller iaf 5-bult.
Jag blir lite mer begränsad bak för där tänker jag köra med 930-knutar vilket gör att jag behöver ha tag på stubbaxel för det. Där finns det en del som passar till standard IRS-grejer, lika så finns det färdiga sleeves att köpa för att svetsa fast i armarna. Det jag blir begränsad till då är att köra just Porsche-grejer om jag inte väljer att gå med 5x205? Det är trots allt det ballaste bultmönstret.
Nu har jag äntligen fått installerat CAD-program på datorn, så nu har jag bara gjort en första initiella struktur och börjar kolla lite hur jag ska lägga upp allt för att få det att lira. Men jag tror jag är något på spåren för att få modellen rörlig som jag vill. Från 0 till 650 mm i videon. "ride height" är satt till 450 just nu. Däcket är 787 mm högt (31").
Måste dock se över mina inställningar för kvalité tillika fixa något enklare videoredigeringsprogram märker jag, haha
Det är inte helt dött här men har en del andra grejer på gång parallellt. Det kommer nog en uppdatering på det sen också.
Just nu så är det lite två grejer som pågår, håller på att försöka planera hjulupphängning. Det är dags att bestämma vilken väg man ska gå med bakvagnen och växellåda.
Har börjat snegla åt en transaxel från Porsche, närmare bestämt G96 från 996. Det verkar ändå finnas en del att tillgå och en begagnad sådan blir nog billigare än att renovera en 091 ändå.
Har börjat hålla ögon öppna efter en begagnad låda och börjat scouta efter vem som kan tillverka adapterplatta och ett custom svänghjul. Får se om PMC Motorsport kan vara behjälpliga där. Tyvärr har de inte G96-lådan som alternativ men det kanske de kan tänka sig att fixa.
Sen med armarna bak får vi också se vad jag gör, SFRO vill gärna se förstörande tester på custom armar, vilket gör att köpa färdiga 3x3 eller 5x5 från staterna kan bli dyrt. Men det är en dialog jag behöver ta med dem snart.
Den andra delen som pågår är att jag har börjat kapa ur lite gamla lagingar på karossen som jag inte tycker håller måttet, tyvärr så är jag lite osäker om en ny repplåt kommer täcka upp det jag måste kapa ur. Får kanske överväga att hitta någon som är villig att kapa ur delar av karossen så jag kan lappa upp det först innan jag jag lagar den nya karossens plåtbit. Vi får helt enkelt se.
Parallellt med detta så jobbar jag lite på plattan. Just nu har jag öppnat upp tunneln för jag tänkte jag skulle dra rör i den.
Dels nya bränslerör, blir nog en 8mm för matning och en 10mm för retur. Lika så tänkte jag dra dubbla 40 eller 45mm rör som ska agera infästning för både framvagn och växellåda/motor inne i tunneln. Det är dags att investera i en rörbock snart.
Mycket text men det är också snart 3 veckor sedan uppdatering. Tankar och idéer tas tacksamt emot. Lika så andra idéer på transaxlar. Snackade lite med Michael om subaru-låda och nytt kronhjul och pinjong för att kunna ha motorn bakom transaxeln istället. Men det kommer hamna på samma peng som en begagnad Porsche-låda. Men det kanske kan vara en bättre väg att gå. Det som talar för det är väl att det kan vara lättare att få tag på lådor, och sen att det finns vettigare utväxlingar. De tre första växlarna är rätt långa på porschen och lämpar sig mer på motorvägen än någon som helst offroad-körning.
Och så lite random bilder, för sånt uppskattas alltid!
Några till!
Bra jobbat.
vad är det för tester de vill ha gjorda?
Det har väl byggt en hel del fyrlänks och A arms upphängningar med egna hubbar på Hot Rods som är besiktigade vad jag vet.
Här är en hembyggd framvagn visserligen, men ett amatörbygge.
https://www.youtube.com/watch?v=cUNvOH_fkmw
Jodå den är besiktigad.
https://www.youtube.com/watch?v=m8fvb7E7Xl8
SFRO vill gärna se förstörande tester på custom armar,
Bra jobbat.
vad är det för tester de vill ha gjorda?
Det har väl byggt en hel del fyrlänks och A arms upphängningar med egna hubbar på Hot Rods som är besiktigade vad jag vet.Här är en hembyggd framvagn visserligen, men ett amatörbygge.
https://www.youtube.com/watch?v=cUNvOH_fkmwJodå den är besiktigad.
https://www.youtube.com/watch?v=m8fvb7E7Xl8Alex skrev:SFRO vill gärna se förstörande tester på custom armar,
Jag vill minnas att det var något jag läste i antingen boken eller om det var i tråden för ombyggda fordon på rejsa.nu där Gustaf Ulander svarar på många användares frågor. Men för att få det svart på vitt så är det såklart enklast att kontakta SFRO för att få svar på det.
Växellåda är verkligen något jag måste bestämma mig för snart. Oavsett vad jag väljer så får jag säga att det kommer troligen bli betydligt dyrare än beräknat. Billigaste alternativet just nu är nog trots allt att köra en 091 och hoppas det håller.
Så just nu kollar jag lite på följade:
091
Porsche G96/G97
Subaru 5 och 6 växlat
Subaru :
Nytt kronhjul och pinjong, lika så medbringare och ny noskon går väl på 2500 dollar. Här kan man även välja mellan 5 slutväxlar utan extra kostnad
Adapterplatta och svänghjul
Hyfsat billig i inköp beroende på val av låda. 6 vxl är dyrare
Flertalet olika utväxlingar att välja på
G96/G97:
Dyr i inköp
Tråkiga för långa växlar för ändamålet
Adapterplatta och svänghjul
091:
Gammal
ligger väl i samma prisklass som Subaru i inköp
Troligen behövs den renoveras
Istället för adapterplatta och svänghjul så går jag nog på att tillverka ett nytt svep med Peugeot-svänghjul och tryckplatta. Kombineras med VW-lamell.
Vettiga slutväxlar går att köpa för billig peng (5.23 eller 5.5 eller vad det var)
Fråga MH eller annan växelådsbyggare vad han tror det kommer kosta med en låda som dels har rätt utväxling och hållbarhet för belastningen... dvs med stora hjul och större starkare motor...
Att hoppas det håller e trist. När motsatsen bevisas... fråga e ju billig...
Sådärja, lyckades spräcka framrutan när jag skulle ta ur den. När den väl var spräckt kom jag på att jag kan ju skära upp gummit inifrån, då gick allt så mycket lättare. Man lär så länge man lever.
Däremot så fick jag mig en mindre trevlig överraskning, men samtidigt inte så förvånande.
Vad är vägen framåt? Högersidan går nog att fixa till med lite plåt men vänster sida känns som jag behöver komplettera med lite original-plåt, mest för det börjar rosta på plåten innanför också. Rostlagning är en helt ny grej för mig och har alltid försökt ducka karossarbete. Kanske går att hantera genom att bara försöka forma lite plåt?
Det där ser mycket värre ut än det är, en krymp och sträck maskin hade underlättat, men mycket går att göra för hand också.
Sådärja, lyckades spräcka framrutan när jag skulle ta ur den. När den väl var spräckt kom jag på att jag kan ju skära upp gummit inifrån, då gick allt så mycket lättare. Man lär så länge man lever.
Däremot så fick jag mig en mindre trevlig överraskning, men samtidigt inte så förvånande.
Vad är vägen framåt? Högersidan går nog att fixa till med lite plåt men vänster sida känns som jag behöver komplettera med lite original-plåt, mest för det börjar rosta på plåten innanför också. Rostlagning är en helt ny grej för mig och har alltid försökt ducka karossarbete. Kanske går att hantera genom att bara försöka forma lite plåt?
Det där ser mycket värre ut än det är, en krymp och sträck maskin hade underlättat, men mycket går att göra för hand också.
Ja, så är det nog! Men för en annan är det "skräckingivande", men snart har jag nog lärt mig tackla det. Inte värre än att jag får kapa och byta mer senare om jag misslyckas.
Så just nu kollar jag lite på följade:
091
Porsche G96/G97
Subaru 5 och 6 växlatSubaru :
Nytt kronhjul och pinjong, lika så medbringare och ny noskon går väl på 2500 dollar. Här kan man även välja mellan 5 slutväxlar utan extra kostnad
Adapterplatta och svänghjul
Hyfsat billig i inköp beroende på val av låda. 6 vxl är dyrare
Flertalet olika utväxlingar att välja påG96/G97:
Dyr i inköp
Tråkiga för långa växlar för ändamålet
Adapterplatta och svänghjul091:
Gammal
ligger väl i samma prisklass som Subaru i inköp
Troligen behövs den renoveras
Istället för adapterplatta och svänghjul så går jag nog på att tillverka ett nytt svep med Peugeot-svänghjul och tryckplatta. Kombineras med VW-lamell.
Vettiga slutväxlar går att köpa för billig peng (5.23 eller 5.5 eller vad det var)
För att avsluta detta så får det bli 091 av olika anledningar. Så nu ska jakten börja. Även 002 är intressant i skrivande stund!
Sidor Föregående 1 2 3 4 5 Nästa
Du måste logga in eller registrera för att svara
Boxerville » Projekt » 1500 1969 - Baja!
Currently installed 2 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.