Sökfunktionen uppe i menyn fungerar rätt bra på Boxerville, skriv helt enkelt, renovera bränslepump eller bara bränslepump och se vad du får för träffar. https://boxerville.se/forum/search.php
På videokanaler finns många tips, sökning sker med fördel på engelska men ta en del av materialet med en nypa salt och ibland en skopa. Chris Vallone är en halvkändis som brukar ge goda råd men t.ex. informationen i denna videon får en del att sätta hjärtat i halsgropen för den omtalade bakelitbiten brukar man inte få loss och går den sönder har man ett styvt jobb framför sej att fixa till det.
En enkel sökning på Google brukar ge hyfsade resultat sen är det upp till dej att söka referenser, allt som skrivs stämmer ju inte med verkligheten. Det finns forskning som visar att upp till 80% av det som skrivs på internet inte är sant..
Lycka till och bidra gärna med din kunskap i tråden.
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
52Svar av vwato2016-05-01 07:55:45Senaste redigerad av vwato (2023-09-23 06:33:42)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Felsökning och tankar kring det.
Framhjulslager går bra att byta utan press.
Hopsättning av en 1600 VW-motor, det avslutas med en provkörning.
Pinstripping har inte så mycket med avlagda kläder att göra, men är rätt sexigt ändå.
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
53Svar av vwato2016-05-08 04:42:45Senaste redigerad av vwato (2023-09-23 06:25:48)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Bensinslangar är färskvara..!
Se över bränslesystemet för säkerhets skull.
Byta hastighetsmätarwire
Montera innertak/träpanel i en VW buss
Byta tyg i Popup-tak
Isolering i motorrum
Tips vid renovering av stolar
Ffilm om att veva igång en boxermotor i VW 1951
Avslutar med en lagom fräck historia...
En gammal gumma kommer gående med två svarta sopsäckar på släp i var hand. Det var hål i en av säckarna och en hundralapp kom utfarandes. Detta observerades av en polis som hejdade gumman och frågade vad som stod på.
Tack snälla konstapeln, hela säcken är full med hundralappar, men tro inte att jag stulit den. Jag bor precis bredvid fotbollsplanen och karlarna brukar kissa i min trädgård när det är match och då står jag där på lur med en rejäl häcksax och säger, - 100 kronor, annars klipper jag av den!
Det var ingen dum idé skrattar polisen, är det hundralappar i den andra säcken också?
- Nej, det är ju inte alla som betalar..
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
54Svar av vwato2016-05-15 16:42:43Senaste redigerad av vwato (2023-09-23 06:09:28)
Under 1600-talet började man fundera över varför man inte kunde använda explosionskrafter att utföra ett arbete med, precis som kanoner. Man hade ofta behov av att punpa vatten och olika pumptyper började att utvecklas och även olika typer av luftpumpar konstruerades som skulle användas som blästerfläktar vid smältning av brons och stål samt vid smidestillverkning.
1674 En fransman vid namn Huygens, som naturforskare från Paris började han att tillverka en pumpanordning där han skulle använda krutexplosioner att pumpa vatten med. Tyvärr insåg han ej fördelen med att använda själva trycket som uppkom vid explosionen utan han lät kolven skjutas iväg och sen låta övertrycket passera ut via ventiler ur cylindern. Tanken var att när luften svalnade i cylindern uppstod ett undertryck som orsakade att luften drog sig samman till en mindre volym och detta undertryck använde man att dra tillbaka kolven neds i sitt ursprungliga läge och därmed utföra det önskade pumparbetet. Maskinen kan därför sägas vara en atmosfärisk motor.
1687 Denis Papin var assistent till Huygens samt forskare och ingenjör och fortsatte att utveckla en ny typ av pumpmaskin som uttnyttjade krutexplosioner som drivmedel. En maskin blev färdig men resultatet var ej så lysande. Han hade dock insett att undertrycket kunde användas för andra ändamål och då ångmaskinerna började att utvecklas användes Papins princip att evakuera luft från ångmaskinernas kondensorer, vidare blev han känd för sin ånggryta som var en kombinerad ångpanna/ångmaskin med invändigt monterad kolv som med hjälp av ångtrycket kunde utföra ett visst arbete. En annan man fortsatte att tillämpa denna princip för ångdrift, han var vän till Papin och hette Savery. Eftersom inga tilämpliga bränslen fanns att tillgå till denna typ av explosionsmotorer upphörde all utveckling av densamma.
1791 John barber engelsman konstruerade den första eldmaskinen där en gaslåga skulle driva ett skovelhjul och man kan nog säga att det var den första kända gasturbinen i historien, men försöket blev ett fiasko troligtvis pga. att materialet i skovelhjulet ej tålde den höga temperaturer.
Att köra motorer på flytande bränsle experimenterade man samtidigt som man använde gas. Barnet 1791 och Street 1794 hade tänkt driva sina explosionsmotorer med flytande bränsle men hade svårt att hantera det samtidigt som gasen var allmänt dominerande och lätt att använda för sina olika experiment.
1794 Robert Street engelsman tillverkade en kolvmaskin som han försökte köra på förgasad tjära och terpentin.
1801 Philippe Lebon fransman byggde en dubbelverkande kolvmotor för drift med lysgas och elektrisk tändning. motorn hade svåra driftsproblem.
1817 Dr. W. Cecil som var en engelsk präst byggde en atmosfärisk maskin på samma sätt som Lebon och den gjorde 60 varv/minut och ett explosionstryck på 12,7 atm. absolut tryck.
1823 Samuel Browen engelsman utförde flera stycken användbara atmosfäriska motorer.
1857 Bassanti och Matteucci konstruerade de sista ev denna generations atmosfäriska maskiner.
De atmosfäriska motorerna innebar att man uttnyttjade inte kompressionstrycket utan endast det undertryck som bildades på ena sidan kolven. Eftersom atmosfärstrycket var högre pressades kolven åt vaccumsidan, en termsiak volym/temperatur process uppstod som i viss mån liknar varmluftsmotorns men med den skillnaden att förbränningen skedde inne i cylindern. I en varmluftsmaskin värms och kyls luften inne i cylindern och förändrar därmed sitt tryck och temperatur genom att värme respektive kyla tillföres utanför cylindern. I engelskaspråket kallas förbränningsmotorer/maskiner med inre förbränning "internat combustion engines" därför skulle man kunna kalla en varmluftsmaskinn en maskin för yttre förbränning eller "exterbal combustion engine".
1858 Hugon var direktör för ett stadsgasbolad och man tvistade om det var han eller Lenoir som var först med motortypen då han två år före Lenoir arbetade med samma motorprincip.
1860 Jean Joseph Lenoir, född i Luxemburg Belgien 1822, var den som först tillverkade en användbar gasmotor. Den användes i en snickeriverkstad i Paris. maskinen var dubelverkande med två planslider en för utlopp och en för inlopp. Bränslet var stadsgas och arbetade med 5 atö., sluttrycket var o,5 atö. Motorn hade elektrisk tändning som styrdes via lägeskontakter på tvärcylinderplanen och som var kopplad till tändelektroder monterade i cylindern.
1865 Marinoni och Leferve upptog industriell produktion i Paris samt Reading Iron Works Ltd. i Englad gjorde maskiner på licens. 400 stycken maskiner tillverkades varav 100 på licens. De förbrukade 3 kubikmeter lysgas per eff.hk timme.
1867 Nicolas August Otto var tysk köpman och introducerade Lenoirs maskiner i Tyskland. Han såg svagheter i konstruktionen och förbättrade dom. Slutligen tog han patent på en atmosfärisk maskin tillsammans med den tyske ingenjören Eugen Langen. De kom sedan att sammarbeta i månge år och byggde en fabrik vid Deutz. Maskinerna man byggde var vertikala med svänghjulet längst upp och kolven längst ned. Man använde planslider istället för dom idag använda sätesventilerna. Tänsystemet var öppna gaslågor som senare utvecklade till slutna och öppna glödrör.
Förbättringar på Ottos patent gjordes samtidigt av en annan tysk Reitman & Aimuller 1867, Söderström 1870, Turner 1873 samt Giller 1875, Otto och Langens maskiner var redan 1877 uppe i 5 000 st tillverkade exemplar och gasförbrukningen hade sjunkit till 0,4 kubik m/hk timme.
1871 Bishop gjorde en mindre maskin som tillverkades av Mignon & Ronart i Paris.
1872 Amerikanen Bryton tog två olika patent 1872 och 1874 på motor för gas och bensin. Maskinen hade dubbelverkande kolvar med olika diametrar där den övre kolven var luftpump. engelsmannen Clerk tillverkade 1878 en liknande maskin på 5 hk.
1872 Då Ottos 4-taktsmotor var svår att kopiera pga. patenträttigheterna försökte man att kringgå patentet genom att utveckla andra motortyper som skulle vara bättre än 4-taktsmotorn och därav föddes 2-taktsmotorn. I sitt fyrtaktspatent hade Otto redan nämt det möjliga 2-taktsprincipen och Bryton hade redan 1872 och 1874 i sina patent föreslagit den principen som en möjlig förbränningsmotortyp.
1875 gjorde Otto och Langen den första 4-taktsmotorn, den teoretiska principen var redan känd genom Beau de Roche som dock aldrig själv praktiskt byggde någon maskin.
Urmakaren Reitman i München byggde samtidigt en 4-taktsmotor men Otto fick sitt patent beviljat först så Reitman fick endast använda sin för eget bruk. Ottos motor arbetade meds kompression och bränslet tillfördes under tryckförhållanden i cylindern men motorn saknade fortfarande ventiler så regleringen av bränsle och avgaser utfördes med en tvärliggande toppmonterad planslid och motorn tilverkades i ett enkelverkande utförande. En del motorer tillverkades hos Langen & Wolf i Wien på 1870-talet. Förbränningstrycket var nu mellan 9-10 kp/kubikcm. och varvtalet på ca. 160 v/min. Storleken var 6 hk men 1881 tillverkade man maskiner på upp till 12 hk. Ingenjörerna Daimler & Maybach var konstuktörer hos Otto & Langen.
Lenoirs maskiner kördes senare även på bensin. de var atmosfäriska maskiner med öppen tändlåga. Att höja kompressionstrycket var den princip man arbetade efter och tysken Ernst Körtning gjorde många banbrytande idéer på detta område. Otto uppfann frislagsregleringen samt styrning av bränsle och avgaser med sätesventiler. Robert Daimler uppfann det öppna glödröret.
Rudolf Diesel uppfann den efter honom uppkallade dieselmotorn eller högtrycksmotorn med kompressionständning och bränsleinsprutning under högt cylindertryck.
På 1880 talet började man använda fotogen som fick stor användning som bränsle till 4-taktsmotorer samt i de på 1880-talet uppfunna tändkulemotorerna.
Holtzwart uppfann på 1890-talet den första gasturbinen som redan då var på 1 000 hk. 1894 var Deutz uppe i motorer på 300 hk. John Cocquerill i Belgien tillverkade en 1-cylindrig tvärstyckmotor för masugnsgas på 600 hk, cylinderdiametern var 1300 mm och slaglängden 1500 mm.
Engelsmannen Douglas Clerk konstuerade och patenterade en användbar 2-takts motor med ventiler som utfördes med två cylindrar där den ena användes som luftpump till förbränningsluften.
Benz i Tysklad utvecklade principen och använde kolvens baksida som luftpump, maskinen var en tvärstycksmaskin med öppet vevhus som idag användes på tändkulemotorer typ Krimo.
Engelsmannen Rollason uppfann en 6-taktsmotor som ej blev användbar då den vägde dubbelt så mycket som en vanlig motor.
1888 Efter Diesels uppfinning av högtrycksmotorn som blev uppkallad efter hans namn, var det några som försökte att använda samma princip i bensinmotorer bla. Capitaine tillverkade en fotogenmotor där överdelen av cylindern ej var vätskekyld och fungerade som en form av förgasare. Man sög in vatten och fotogen på samma gång för att hålla en konstant temperatur som passade för kompressionstrycket i cylindern.
1890 Patenterade engelsmannen Day den senare mycket användbara ventillösa 2-taktsmotorn. Motortypen brukar kallar för trunkmotor där tvärstyckstyrningen av kolven saknas.
1890 Patenterade engelsmannen Herbert Akroyd en motor med en förstorad okyld övre del av cylindern som kom i Sverige att kallas tändkula eller "hot bulb" i England. Man använde fotogen som bränsle och motorn tillverkades av Hornsby & Sons i Grantham. Maskinen tillverkades som 4-taktsmotor. Men i framtiden kom denna motortyp i huvudsak att användas som 2-taktsmotor, mycket tack vare de två tyska emigranterna Mietz och Weiss som kom till USA och patenterade där en liggande 2-takts tändkulemotor 1897. Denna motor blev grundtypen för de flesta tillverkade tändkulemotorerna i Sverige. Johan Viktor Svensson i Nacka hade byggt en bilfabrik som aldrig kom att tillverka en enda bil utan istället de första tändkulemotorerna i Sverige. Svensson köpte patenträttigheterna till Mietz & Weiss motorn och började att serietillverka denna motortyp som fick namnet Avance. Man förbättrade konstuktionen med bl.a. vatteninsprutning och började att tillverka vertikala motorer i synnerhet marinmotorer. Han fick sedan många efterföljare och ett 70-80 svenska tilverkare lär ha funnits i Sverige, mer eller mindre kända.
De första förgasarna man konstuerade var sk. ytförgasare vilket innebar att förbränningsluten bubblade igenom bensinen och Deutz uppfann ett flertal konstuktioner av denna typ. Priestman & Brothers i Hull började använda avgaserna att förvärma bränslet med och då i synnerhet fotogen. Tysken Capitaines gjorde en särskild fotogen motor där avgaserna användes att förgasa fotogenen via insugningsröret i motorn.
Ungraren Donat Banki använde samma teknik för att öka kompressionen i en vanlig flottörstyrd bensinmotor. Samtidigt insögs vatten via en annan flottörförgasare och genom vattnets förångning fick han en ökad kompression i cylindern och fick därmed högre verkningsgrad än andra bensinmotorer.
Svensken Jonas Hesselman gjorde konstruktionsförändringar på dieselmotorns förbränningsrum att även brännolja kunde användas med elektrisk tändning.
Holländaren Brons byggde en typ av 4-takts motor med separata inlopps och utloppsventiler samt en särskild bränsleventil med förexplosionskammare utformad som en kub. Svensken H Leissner byggde liknande motorer. man arbetade med högt kompressionstryck, upp till 35-40 atö. och högre medeltryck än en modern tändkulemotor. Motorn hade en bränsleförbrukning av 200 gram/hk timme.
1899 konstruerade tysken Haselwander en dieselmotor med en speciellt utformad bränslemunstycke med luft/bränsleinsprutning i en särskilt utformad ringkammare. Även en ryss Trinker konstruerade motorer med liknande bränsleinsprutningssystem.
Användningen av tyngre oljor och speciellt tjäroljaor framtvingade specieltt utformade bränslemunstycke med dubbla insprutningsdysor som tillsammans med luftinsprutning kunde använda huvud och hjälpbränlse för att tända den tyngre kvaliteten. De flesta dieselmotorerna fram till 1915-20 hade luftinsprutning i bränsleventilerna för att atomisera och finfördela oljan.
Old school kunskap om motorer, t.ex. koff som är gjutjärnets längdutvidgningskoefficient eller att tillverka kolvringar. https://www.ulfsmotor.se
En film om, The secret Volkswagen doesn’t want you to know.
En film om, The many, many failed VW Beetle reboots.
VW Buss 1962/1963 renoveringen...
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
55Svar av vwato2016-05-22 11:34:04Senaste redigerad av vwato (2023-09-23 05:29:58)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Gamla förstervevar blir som nya och alla blir
Montera droppspindlar på en VW Buss och en VW 1969
Hur man finner kunskap och problemlösningar på forumet.
Först ut är sökfunktionen som finns i menyn, skriv in ett eller flera sökord och se vilka träffar du får, det mesta har hänt tidigare.. https://boxerville.se/forum/search.php
Ska du köpa bil så finns en tråd om olika annonsorgan, det finns även ett inlägg(nr. 21) i söndagsskolan med tips inför köp. Kunskapen bland medlemmarna på Boxerville är stor så undrar du något speciellt är det bara att fråga i den forumsdel som berör bilmodellen. https://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=35626
I projekttrådarna finns alla kunskaper och erfarenheter du kan drömma om, våga fråga i trådarna och du får säkert mer svar än du visste fanns. https://boxerville.se/forum/viewforum.php?id=5
Avslutar med grenar under polisens dagliga Olympiska spel..
# 60 meter - Hur var det här då, vart är du på väg? # Slag med batongskaft. # 400 meter vådaskott. # Kast med liten invandrare. # 1500 meter hetsjakt av trimmad mopedist. # Kreativ utplacering av bevismaterial. # Splittring av invandrarfamilj över rekordmånga gränser. # Tre perioder påtryckning mot rättsmedicinalläkare. # 800 meter tittande åt annat håll. # Vansinnig biljakt bland fotgängare. # Prickskytte mot liggande mål. # Världsrekord i kåranda. # Höjdhopp över högar av outredda anmälningar. # Kast med epileptiker i fyllecell. # 5000 mil vagt motiverad tjänsteresa. # Jämfotahopp på liggande narkoman. # Orientering med Palme-gruppen. # Rapporteftergift till kollegor. # Stjäla mest beslagtaget gods och kontanter. # Verbalboxning med orden - Cirkulera, här finns inget att se!
Tack för visat intresse, ett hjärta är begynnelsen på all kunskap.
Tråden är uppdaterad september 2023
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
62Svar av vwato2023-09-23 17:16:03Senaste redigerad av vwato (2023-12-24 02:23:32)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Det ryktas om en nypremiär för Söndagsskolan till hösten, frågan är vilket år, så håll ögon och öron öppna men håll huvudet kallt för man vet ju aldrig om munnen fortsätter vara stängd, likt en svensk tiger..
Som uppvärmning inför terminsstarten, konsten att tillverka en tändkulemotor och Sveriges första motorväg.
Tillverka en tredje hand eller två samt forma plåt med hjälp av trämallar och falsmaskin…
Den nygifte mannen till sin vackra fru. – Du måste ha det helt klart för dig, att på lördagar ska jag på fotbollsmatcher, fredagar och onsdagar ska jag på puben med grabbarna, och tisdagar spelar jag golf! – Ja, ja! svarade hon. Men du ska veta att här hemma knullas det varje kväll klockan 20.00, antingen du är här eller inte!
En fräckis till då, eftersom ni allena samtycker genom andäktig tystnad.
Vänder man upp och ner på en blondin fås en brunett med dålig andedräkt..
Väl mött alla vetgiriga motorkulturella människor, även kunglika grevar, baronessor, blåmän, kråkfjädrar och annat löst skarn likt korvknektare, bernhyttare samt jutar, ja hela baletten inkluderas.
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
63Svar av vwato2023-12-24 05:56:47Senaste redigerad av vwato (2024-01-06 08:59:16)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Jullov, då kör söndagsskolan igång precis likt den upp och nervända världen där utanför. Gubbar och käringar huk er i bänkarna för nu laddar han om, först med några torra fakta som urholkar stenen, den med nyfikenhet, intresse och tid får förhoppningsvis kunskap.
Internationella måttenhetssystemet, det såkallade SI-systemet från franskans (Système International d'Unités) utgör grunden till det måttsystem vid använder oss av i dag, det omfattar följande storheter och en kombination av dessa, därutöver finns även tilläggsenheter.
Längd En meter är längden av den sträcka som ljuset tillryggalägger i absolut vakum under tiden 1/299 792 458 sekund. Det var enklare att förstå förut då en meter var cirka 1/40 000 000 av jordens omkrets eller 1/10 000 000 av avståndet mellan en av polerna och ekvartorn.
Massa Ett kilogram är definierat som den massa som ingår i standardvikten den internationella kilogramprototypen. Tidigare var det vikten av en liter vatten.
Tid Sekunden är det minsta vardagliga måttet för tid, där minuter, timmar, dygn, veckor, månader och år är andra enheter i dagligt bruk. De vanligare större måtten skapas inte med tiopotenser, alltså 10 upphöjt till något tal. Istället skapas minuten genom att multiplicera en sekund med sextio, som genom att multipliceras med 60 blir en timme.
Sekunden baseras sedan 1967 på en fundamentalt fysikalisk process, oberoende av jordens rörelse eller andra yttre faktorer, därför definieras en sekund idag som den tid det tar för en atom att svänga fram och tillbaka i en cesium-atomklocka. En sekund definieras med andra ord som 9 192 631 770 svängningar av mikrovågorna genererade av cesium-atomklockan.
Millisekund är en tusendel av en sekund, Mikrosekund är en miljondel av en sekund, Nanosekund är en miljarddels sekund och Attosekund är en miljarddel av en miljarddels sekund. Används då man talar om händelser som sker inom en atom, det vill säga att elektronerna förflyttar sig i det tidsintervallet. Kan dock användas som svepskäl om du är försenad en dag.
Elektrisk ström Ampere (A) är mätenheten för elektrisk ström och har fått sitt namn efter den franske fysikern André-Marie Ampère (1775-1836) 1 ampere är uttryck för ett antal elektroner som strömmar genom ett tvärsnitt av strömledaren i ett givet tidsintervall, en Ampere är ett flöde av cirka 6 triljoner elektroner per sekund.
Temperatur Kelvin är en temperaturskala som mäter hur varmt eller kallt ett objekt är och det är uppkallat efter William Thomson (1824–1907) också känd som Lord Kelvin, en irländsk matematiker, fysiker, ingenjör och uppfinnare som introducerade skalan på 1800-talet.
Skillnaden mellan kelvin och andra vanliga temperaturskalor, som Celsius och Fahrenheit, är att kelvinskalan inte har några negativa värden. Noll kelvin är den lägsta möjliga temperaturen som någonsin kan uppnås, detta kallas absoluta nollpunkten. Den absoluta nollpunkten -273,15 grader Celsius är den lägsta temperatur som är möjlig och det är den punkt där molekylerna i ett ämne inte längre rör sig alls. Man kan säga att en kelvin-grad är lika med en Celsius-grad, men med nollpunkten flyttad till den absoluta nollpunkten.
Till exempel är 20 grader Celsius lika med 293,15 K. Ju högre temperaturen är, desto fler rörelser har molekylerna och desto högre blir antalet kelvin-grad. Kelvin används ofta inom fysik och teknik, särskilt när man arbetar med gaser och andra termodynamiska system. Det är en internationell standardiserad måttenhet för temperatur och används av forskare över hela världen.
Testfråga, svaret visar om ni uppfattat saken rätt. En gas har en temperatur på 10 grader Celsius, vad är temperaturen i Kelvin?
Ljusstyrka Candela (cd) är ett mått som beskriver ljusstyrkan hos det utsända ljuset. Ljusstyrka är en fotometrisk storhet för att mäta hur mycket ljus som strålar ut i en viss riktning från en ljuskälla. SI-enheten för ljusstyrka är candela och har symbolen cd. En ljuslåga från ett stearinljus har en ljusstyrka på ungefär 1 cd.
Materiamängd (mol) Mol är SI-enheten för substansmängd, ett system med substansmängden 1 mol innehåller ett bestämt antal element, alltså atomer, molekyler eller liknande, av denna substans. Mol är ett mycket viktigt begrepp inom kemin, det knyter ihop den teoretiska mikrovärlden där man skriver reaktionsformler med enstaka molekyler och den praktiska makrovärlden där man i varje ml löser enorma mängder molekyler som man inte kan räkna en och en.
Mol definieras som substansmängden av ett system som innehåller lika många element som det finns atomer i 0,012 kilogram kol-12. Detta antal kallas Avogadros tal. Definitionen säger också att enheten bara kan användas om det är angivet vilka element som substansmängden avser. Elementen kan vara atomer, molekyler, joner, elektroner, andra partiklar eller angivna partikelgrupper.
Start av bil som varit garagerad över tid kan vara en historia i sig - VW 1943 WW2
Forma plåt i träform & handgjorda verktyg
Gamla register - Första delen
Littera är latin och betyder bokstav, ordet används i sammanhang där en sak har en bokstavsbeteckning och kan liknas vid användandet av ordet nummer i samband med saker som betecknas med siffror. I praktiskt bruk innehåller littera ofta bokstäver i kombination med siffror, till exempel för att ange typer av objekt, littera kan därmed sägas utgöra en enkel form av redovisning av klassifikation.
Länsbokstäver kallas de bokstäver som varje län i Sverige betecknades med i bilregistret mellan 1907 och 1973. Registreringsskylten på en bil inleddes med bokstaven för det län där bilens ägare bodde. Om bilen såldes över en länsgräns registrerades den om, detta ombesörjdes av länsstyrelsen i respektive län. Då antalet fordon översteg antal registreringsnummer lades ett A eller ett B till länsbokstaven i vissa län, t.ex. Västerbottens län fick AC och Norrbottens län BD. Efter länssammanslagningar och regionbildning i Sverige kallas det regionbokstäver.
Nedanstående länsbokstäver fanns registrerade för de olika länen år 1951. Sålunda kan vissa län tidigare ha varit noterade med andra bokstäver. Dokumentation för de olika länen har samlats i respektive lands eller stadsarkiv. https://riksarkivet.se
• A – Stockholms stad t.o.m. 1968, även AA och AB • A – Stockholms län fr.o.m. 1969, avser myndighetsbruk, fordon fortsatte dock använda tidigare koder A, AA, AB, B, BA och BB • B – Stockholms län t.o.m. 1968 utom Stockholms stad, även BA och BB • C – Uppsala län • D – Södermanlands län • E – Östergötlands län, även EA • F – Jönköpings län, även FA • G – Kronobergs län • H – Kalmar län • I – Gotlands län • K – Blekinge län • L – Kristianstads län, numera del av Skåne län, även LA • M – Malmöhus län, används numera ofta för Skåne län, även MA och MB • N – Hallands län • O – Göteborgs och Bohus län, används numera ofta för Västra Götalands län, även OA och OB • P – Älvsborgs län, numera del av Västra Götalands län, även PA • R – Skaraborgs län, numera del av Västra Götalands län • S – Värmlands län, även SA • T – Örebro län, även TA • U – Västmanlands län • W – Kopparbergs län, nuvarande Dalarnas län, även WA • X – Gävleborgs län, även XA • Y – Västernorrlands län • Z – Jämtlands län • AC – Västerbottens län • BD – Norrbottens län
En fräckis med oväntad slutsats.
Har du någonsin sett hur man bäst skrynklar ihop en tjuga, frågade hustrun sin man. – Nej, sa mannen. Hon gav honom ett sexigt litet leende, knäppte upp de tre översta knapparna långsamt på blusen ända ner till klyftan som var skapad av en mjuk silkeslen push up-BH och drog ut en skrynklig tjuga. Han tog emot den skrynkliga tjugan och log gillande.
Har du någonsin sett hur man bäst skrynklar ihop en femtiolapp, frågade hon då. – Öh nej, det har jag inte, sa han med en osäker ton i rösten. Hon gav honom ett annat sexigt litet leende, drog upp sin kjol och med förföriska rörelser med sina händer stack hon in fingrarna i sina trånga, spetsprydda trosor och drog ut en skrynklig femtiolapp. Han tog den skrynkliga femtiolappen och började andas lite snabbare med förväntan.
Nu, sa hon, har du någonsin sett hur man skrynklar ihop 400 000:- – Aldrig i hela livet svarade han uppenbarligen ännu mer upphetsad och exalterad. Frun sa, du kan gå ut och titta i garaget..
Go jul önskas
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
64Svar av vwato2024-02-25 07:13:54Senaste redigerad av vwato (2025-11-18 11:34:27)
Frågeställningar för att angripa riskerna och förebygga bränder i fordon, ett par tre fyra frågor man bör ställa sig och försäkringsbolagens krav för att betala ut ersättning vid skador.
• Vilket/vilka brandskydd har du i bilen och vet du vilket sorts släckningsmedel som är till för vilken sorts brand?
MHRF och Folksam accepterar endast minst en 2 kilos handbrandsläckare av pulvertyp (13A89BC), andra typer som finns på marknaden uppfyller ännu inte kraven då dessa är brandbekämpare och inte brandsläckare. Tänk också på att normal livslängd på en pulversläckare är cirka tio år, därefter finns stor risk för att trycket försvinner och pulvret klumpar ihop sig. https://mhrf.se/mhrf-forsakring/faq
• Har du huvudströmbrytare för strömmen i ditt fordon, av vilken kvalité och hur samt var är den i sådana fall inkopplad?
Helförsäkrad bil ska ha godkänd handbrandsläckare samt monterad batterifrånskiljare/huvudströmbrytare. MHRF rekommenderar en batterifrånskiljare som är åtkomlig från bilens kupé, i andra hand en batterifrånskiljare som är monterad direkt på batteriets minuspol. Du ska snabbt kunna bryta strömmen vid brandfara. Det rekommenderar en batterifrånskiljare i metall med metallvred åtkomlig inifrån bilens kupé. Den ska tåla 100A kontinuerligt och 500A under fem sekunder. https://mhrf.se/mhrf-forsakring/fordonskrav
I praktiken spelar det ingen roll var i strömkretsen man bryter strömmen om man vill göra en anläggning strömlös, men det finns undantag. Då handlar det om frånskiljare som sitter på annan plats än i det utrymme där batteriet befinner sig och som måste ha en kabel mellan batteri och frånskiljare. Där bör frånskiljaren anslutas till batteriets jordade pol. Anledningen till detta resonemang är att om man drar en pluskabel direkt från batteriet till frånskiljaren är denna kabel oskyddad av frånskiljaren. Skulle nu denna kabel få skador på isoleringen och jordas mot karossen uppstår kortslutning och då är frånskiljaren verkningslös eftersom kortslutningen ligger före frånskiljaren. Av denna anledning bör frånskiljaren, detta gäller även säkringar, sitta så nära batteriet som möjligt. https://www.classicmotor.se/artiklar/ex … r-minuspol
• Fabrikat som borgar för god kvalité på bränsleslangar är Trelleborg, Gates, BF Goodrich, Pirelli samt Semperit. Sedan kommer det till val av slangklämmor, det finns sådana som är anpassade till just slangar i mindre diameter.
När kontrollerade du bränsleslangar och vilken kvalite de har, hur är bränslefiltret placerat/monterat och status på anslutning till förgasaren?
På förekommen anledning, hur man reparerar en gammal batwing-ratt.
Nästan allt går att laga
Cerium och en polering trollar bort repor samt små skador på glas
Bullseye...
Ett sätt att bredda fälgar
Biltokig besöker GZ Racing - Grunderna i motorstyrning
Fräckis, nåja håll tillgodo ändå.
Mannen var ute och provkörde sin nya sportbil När han körde över 160 km/h såg han blåljus bakom sig. Han hade blivit fartblind men tänkte att polisen kan väl aldrig köra ikapp honom. Han tryckte gasen i botten och när han närmade sig 200 km/h började han att tänka, - vad i helvete håller jag på med, så han svängde av och stannade vid vägrenen.
Polisen kom fram till bilen, skakade på huvudet och sa, - det har varit en lång dag med många idioter som du ute på vägarna, mitt pass är snart slut och det är dessutom fredag den trettonde. Jag har ingen lust att avsluta dagen med en massa papperstrassel. Jag lovar att släppa dig om du kan lämna en riktigt jävla bra förklaring till fortkörningen och det skall vara en som jag inte har hört tidigare.
Mannen tänkte efter i 2 sekunder och svarade, - min fru lämnade mig förra veckan, hon stack iväg med en polis och nu trodde jag att det var han som ville lämna tillbaka henne.
Trevlig helg och kör försiktigt, sa polisen kort.
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.
65Svar av vwato2024-07-05 13:58:14Senaste redigerad av vwato (2024-08-09 08:36:04)
vwato
Pro Writer
Offline
Registrerad: 2014-04-16
Inlägg: 3,456
Förbereder söndagens lektioner, så inget gluttande i förväg tack!
Hur många nollor, allmänt nörderi i nollornas värld
Det här med hur många nollor stora tal har kan vara ganska klurigt och då kan det vara klokt att kolla på hur man skriver talet som en exponent, för då ges man faktiskt svaret på en gång. Den vanliga siffran kallas bas och den upphöjda kallas exponent. Här presenteras talen i tabellform med information kring deras antal nollor och hur exponentialformerna ser ut.
Om man fortsätter efter googol, så kommer man till googolplex, det är ett oerhört stort tal, det består av hela en googol nollor. Men detta går även att se genom att kolla på exponentialformen för en googol 10∧10∧100, där det upphöjda tio upphöjt i hundra berättar hur många gånger 10 måste multipliceras med sig självt för att bli en googolplex, vilket är en googol gånger. Med andra ord, en googolplex har en googol nollor. Detta är faktiskt fler nollor än vad det finns elementarpartiklar i universum (uppskattningsvis 10∧80), därför går det inte att ens skriva ned det fullständiga talet googolplex.
Tal Exponentialform Nollor Googolplex 10∧10∧100 10∧100 O.s.v. Googolplexian Googoltriplex Gargantugoogolplex
Exempel på olika sätt att räkna ut tal i exponentialform
Trefaskontakt - Hur man kopplar in den Nuvarande färgstandard för trefas är L1:brun, L2: svart och L3:grå. Ett tips är att ha jordkabeln lite längre än dom andra kablarna, för om man nu drar i kabeln så drar man av jordkabeln sist.
Färgborttagning enligt husmoderns knep
• Vanlig sketen, nåja ren förstås, bromsvätska. Penslas på och biter rätt hårt på lacken, om det får ligga an x-antal timmar/dygn.
• Kaustisk soda och blandat med tapetklister fungerar i vissa lägen oförskämt bra, täcks det med plastfolie så blir effekt större i.o.m. att det torkar långsammare. Recept, 1/2 kilo Kaustiksoda, 1 liter vatten och ett paket tapetklister, det sistnämnda mest till för appliceringen.
• Biltemas färgborttagning fungerar väl okej, nåja smått dugligt i alla fall, ibland förhoppningsvis..
PDR - Paintless Dent Removal, hur man korrigerar små plåtskador utan att skada lacken
Ett par gåtor att klura på, vet att allt går att söka på men kul om man knäcker nöten själv...
• Du kastar mig när jag ska användas och du tar upp mig när jag inte används. Vad är jag?
• Jag åker upp när regnet faller ned. Vad är jag?
• När du har mig vill du dela mig med någon, när du delar mig med någon finns jag inte. Vad är jag?
• Jag kan inte höra eller tala men säger alltid sanningen. Vad är jag?
• Jag är lätt att hamna i men svår att ta sig ur. Vad är jag?
Avslutar med ett par korta småfräcka historier
What’s the difference between Porsches and porcupines? Porcupines carry their pricks on the outside..
Hur du undviker att din man läser dina mail. Jo, du ändrar Inkorg till Bruksanvisning.
Jag hade lärt min gubbe att ta del av hushållsarbetet, nu stod han i tvättrummet och skulle tvätta sin t-shirt. Han hade varit därute i en stund då han ropade, vilket program ska jag använda?
Det beror på, svarade jag, vad står det på t-shirten?
Manchester United, svarade han...
Ett äldre par hade träffat en ande som skulle uppfylla varsin önskan. Frun önskade att dom ska få resa och leva gott tillsammans resten av livet.
När det blir mannens tur säger han, tyvärr min älskade fru men jag har länge önskat mig en 20 år yngre fru. Åh vips så blev mannen 92 år...
De var under en svenska-lektion i skolan som fröken ville ha ett exempel på själva ordet förmodligen. Lille Pär säger, fröken kan det vara klumpar i en fis?
-Jag förstår inte riktigt hur du menar, men det kan det nog inte vara.
Lille Pär utbrister, då har jag förmodligen skitit på mej.
Snöfall är som kärlek och älskog för kvinnor. Man vet aldrig hur mycket man får, man vet aldrig hur länge det håller på och man vet aldrig när det kommer, men halt blir det..
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.