Hej!
Har en VW Transporter T3 LB från -89.
Kopplade nya truckspeglar med värme till live sladden som går ut till bakrutevärmen. Kopplingen funkar och speglarna blir varma när jag sätter på switchen för bakrutevärme. Speglarna blir inte varma när switchen till bakrutevärme är avstängd.
So far so good.
Nästa problem är att batteriet dog över natten då jag glömt switchen för bakrutevärme på.
Min fråga är, är inte switchen för bakrutevärme kopplad till tändningen? Att bakrutevärme bara går att slå på om tändningen är på?
I länken finns diagram för min motor. Är inte så bra att läsa ut diagram så där kanske inte ens finns originalkoppling för säkring nr 14 som går till bakrutevärme till min T3a.
För att sammanfatta: Går säkring nr 14 (bakrutevärme) först igång när tändningen vrids om? Hur mäter jag enklast om så är fallet med en multimeter?
(ber om ursäkt för min uppenbara okunskap, håller på att lära mig och har bara pysslat med bil sedan oktober 2019
)
http://www.type17.net/type17_infos/doc/ … -92_DJ.pdf
10800 mil
