Ny på forumet, men har hört många som löst sina problem den här vägen, så jag testar jag också.
Har en bubbla 68 med 1500 rovan som jag renoverade för sisådär 20 år sedan. Inget har dock gjorts åt motorn som trummat på bra.
Hann i år bara ta fram den ur vinterförvaringen och köra en månad innan jag plötsligt tappade kopplingen. Skulle puttra in sista metrarna till garaget när det plötsligt knäppte till i kopplingspedalen och jag inte kunde lägga i några växlar med motorn igång.
Bytte vajern då den var min första gissning, men den var som ny. Kunde justera den så det gick att få kopplingen att släppa något, men då var vajern alldeles för spänd.
Urtrampningslagret var gissning nr. 2, men nu med motorn ur så ser det med blotta ögat ok ut. När jag trampar på kopplingen rör sig lagret ca 1 cm. (Vet ej om det är som det ska) Tilläggas ska att vajern nu är ojusterad.
Oavsett vajerjustering så är det nåt annat som felar. Vad tycker ni jag ska se över här näst?
/H

