I utlandet, särskilt i usa, är det vanligt att pumpa däcken på vanliga personbilar med nitrogen/kväve det påstås att det är en massa fördelar. I Sverige kommer det mer och mer. I tävlingssammanhang har man gjort det länge. Är det någon som har provat och konstaterat att det verkligen är fördelaktigt? Såhär säger däckteam:
Det finns flera fördelar med nitrogen i däcken:
• Ökar livslängden på dina däck med upp till 25%
• Sänker bränsleförbrukningen med upp till 5%
• Minskar risken för däckhaveri
• Minskar risken för rost och korrosion på fälgen
• Är ofarlig och miljövänlig
Vad säger panelen?
https://www.dackteam.se/tjanster/nitrogen/
Såhär säger rezulteo-däck.se
Kväve är en trög och stabil gas som finns i luften i en proportion av 78 %. Den lämpar sig mycket bra att fylla däcken med. Av två anledningar:
Storleken på dess molekyler begränsar gasförlusten i anslutning till däckets naturliga poröshet. Kvävet försvinner i genomsnitt tre gånger långsammare ur däcket än luft.
Om man ersätter luften med kväve förhindrar man att vattenånga bildas och på så vis får gummit en längre livslängd.
Detta är förklaringen till att däckpumpning med kväve använts sedan länge inom flyget och biltävlingssammanhang såväl som för tunga fordon.
Denna tjänst kommer i fortsättningen att erbjudas av de flesta distributions- och monteringscentra till priset av cirka 30 kronor per däck.
Fördelar med regelbunden kontroll av däcktryck med kväve
Säkerhet
Minskad risk för punktering på grund av att ett dåligt pumpat däck värms upp.
Fordonet får bättre väghållning och körkomfort.
Däcken får bättre grepp på underlaget.
Ekonomi
Optimering av rullmotståndet ger bättre bränsleekonomi.
Optimering av körsträckan och följaktligen längre livslängd för däcken.
Miljö
Minskad energiförbrukning minskar avgasutsläppet som bidrar till växthuseffekten.
Däcket får längre livslängd, vilket leder till mindre avfallsmängder att ta hand om
http://www.xn--rezulteo-dck-pcb.se/dack … sning-7336
Ich versuchte mal genormt zu sein. Das waren die schlimmsten zwei Minuten meines Lebens.
Tra il dire e il fare c'è di mezzo il mare.
1965* 21W Samba (MCode 430 114) - 51 BD Standard Microbus (Type 22A. M62) - 1967 Westfalia pop-top (SÅLD)
* 1965 enligt chassinummer. Reggad som 1964 - │o\w/o│


