Av med ratten.
Bort med blink och torkarspakarna, fyra långa skruvar, M4 tror jag. Lyft och lirka ut spakarna försiktigt, dom är bräckliga.
Nu till höger finns det ett anhåll av aluminium med två skruvar som håller fast hela låset, lossa dessa, i med tändningsnyckeln sätt den i tändningsläge och drag rakt ut i nyckeln. Möjligen kan du behöva rucka på ratten/rattstången samtidigt. Det finns en multikontakt under tändningslåset att lossa, samt likadant till spakarna, var försiktig med dessa plasten är skör, litet trångt under rattstången.
Tändningslåsen säljs som två separata resevdelar, dels själva låset, dels kontaktdelen.
Jag hade samma problem, då var det kabeln från tändspolen till backljuset som kommit i kläm innan säkringen och orsakade en kortis, varvid kontakterna i tändningslåset svetsades samman.
Man kan tycka att det är väldigt konstigt att "30", kabeln från inkommande i säkringsdosan till tändningslåset inte är avsäkrad i original.
Du skulle ju kunna sätta en lättåtkomlig hängsäkring där, förslagsvis på 25-30A
I en av buggy jag har, med lätt tvivelaktigt elsystem, har jag avsäkrat denna kabel direkt efter dess anslutning vid pluspolen på batteriet, där med en 30A automatsäkring.
Vill minnas att denna kabel dessutom är svart, VW och Boschs eltekniker använde gärna svarta kablar till plus, och bruna till chassijord.
Närliggande och sammankopplande ingående pluskabel till de tre kontrollamporna för laddning, blinkers och oljetryck i hastighetsmätaren är också svart. Denna är ju dessutom ansluten till lampornas hölje, och inte till "lödpluppen" i botten av lamporna. helt jättelurigt! Det har förekommit en och annan fråga på detta forum där dessa lampor inte lyst alls och laddningen uteblivit då man kopplat minus till den svarta kabeln som går in på lampornas minussida... och det är ju då helt åt helskotta fel, men liksom rätt ändå, men så tänkte inte VW/Boschs elgubbar.
http://www.beachbuggy.se/forum/download … ;mode=view
Här finner du några förenklade elscheman.
"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."