1

Då var det dags. Nu har vi gjort så pass mycket med huset att jag kan börja med en garagetråd för att kunna dela mina funderingar, framgångar och bakslag med likasinnade.

Var ska jag börja, Köpte som sagt hus 2012, har renoverat och hållit på med det sen dess, Vi sa upp garaget vi hyrde 2014 då jag kände att jag inte hade så mycket tid till hobbybilar och nästa gång jag skulle ha tid var när hus och garage står klart. Huset är i stort klart nu och det är då äntligen dags att börja med garaget ICQ/ag

Jag kommer att bygga om till återstoden av det som en gång var en ladugård. Själva ladugårdsdelen är riven och den nyare  vagnsskjulet/stallet från 1950 lämnades kvar av föregående ägaren.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/DSC03470.jpg

En spantring med en timmervägg kvar från gamla ladugården, en del mitt i som är murad där stallet var. Numera inhyser den en varmhållen snickarbod på 15-20m2. Det är trägolv i hela byggnaden och inte isolerat.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2292.jpg

Hela byggnaden är på drygt 100m2. Grunden är en betongsyll så den står stadigt redan nu. Rakt och fint och jätteskönt.

Det är en slagport på gaveln till vänster som inte syns på bilderna och en mot huset på långsidan. (den pickupen tittar ut i  och mörkerbilden är tagen genom.

Det känns som ett bra utgångsobjekt och många kvadrat är ju redan byggt så det finns potential ICQ/af

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

2

Men ett husprojekt kvar var gårdsplan och altan. Men för att slippa gräva ur allt ett varv till så drog jag lite ledningar till garaget på en gång. Det här var våren 2016.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2957.jpg

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2960.jpg

Jag kommer att koppla golvbrunnarna till min egen dagvattenbrunn som sen rinner ut i ett dike nedanför gården.
När jag dränerade huset och satte brunnen förberedde jag även genom att dra en vattenledning från källaren fram till den här brunnen så att den skulle vara lätt att hitta igen.

Så då är vatten och avlopp på G ICQ/ab

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

3 Senaste redigerad av David, Luleå (2018-02-13 15:49:16)

Det finns ju redan 3-fas ut till byggnaden. Men vem vet vad man kan vilja ha sen så det är ju lätt att lägga två rör nu när allt är uppgrävt. Det går ju att dra ut nätverkskabel m.m. i dem senare.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2983.jpg

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2984.jpg


När allt är igenfyllt så har jag även grävt ur gräsmattan för att göra en grusplan mellan hus och garage.

Duk i botten
http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2988.jpg

Sen köpte jag en 4mm plåt klippt i 10cm remsor. Jag svetsade ihop dem till 20 meters bitar och la som avgränsning mellan gräs och grus.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2991.jpg

Sen är det bara att vänta på grönskan och barn nummer 2 som är bara nån vecka bort vid detta tillfälle.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_2992.jpg

Eller... Jo lite annat gjorde jag med. Jag hann ställa lite kantsten och lägga plattor runt farstukvisten till kåken med innan han kom ut ICQ/ab

Parenets till garabegygget då...
http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_3011.jpg

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_3013.jpg

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_3220.jpg

Och här är dagen innan grabben kom till världen.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/13/IMG_3307.jpg


Sen har garageplanerna stått still, fram till nu...

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

4 Senaste redigerad av umekille (2018-02-13 16:35:24)

kompis som byggde garage drog in vatten o avlopp men
ångra bittert att han inte drog en värmeslinga  dit från
husets vedpanna så hade garaget värmts på spillvärmen
från kåken. han gjöt in värmeslang i golvet vilket är det
ultimata med varmt golv.

5

ICQ/ag  spännande att se din take på detta med garage... finns ju många olika sätt att göra rätt ICQ/ag

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

6

Trevligt bygge det kommer att bli ICQ/ab

______\,,,/__________________\,,,/__________________\,,,/________
´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o]  Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage

7 Senaste redigerad av David, Luleå (2018-02-13 22:01:35)

umekille skrev:

kompis som byggde garage drog in vatten o avlopp men
ångra bittert att han inte drog en värmeslinga  dit från
husets vedpanna så hade garaget värmts på spillvärmen
från kåken. han gjöt in värmeslang i golvet vilket är det
ultimata med varmt golv.

Jag har funderat mycket på allt med värme. Bubbalobill kör sitt garage på husets värmepump genom kulvert och golvvärme.

En annan kompis har också gjort så och dessutom klämt in en gammal vedpanna med en separat vattenaerotemp som extravärmare.

Jag har en gammal ved och elpanna i huset och den räcker inte till båda, den ska på sikt bytas mot jordvärmepump. Men ännu tycker jag att det är kul att elda och jag har modifierat pannan så jag halverat bränsleförbrukningen. Men när pannan är slut är det färdigeldat och jag moderniserar, för huset. Men det är förhoppningsvis många år bort.

Golvvärme går nog bort för mig. Kommer att hålla  ca 10grader på vintern. Och när jag är där vill jag dra på lite extra. Har gjort så med alla garage jag haft och jag tycker att det är bra och billigt ICQ/ad

Och golvvärme är lite trögt.

Min tanke är en luftvärmepump som grund och en eller två aerotemper med termostat som kan dra på om det behövs.

Sen kanske jag gjuter in slingorna "ifall att" men planen är inte att använda dem.

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

8

Snyggt jobbat , är väl alla härs dröm att få planera och bygga ett garage till sej själv . Ska bli kul följa ICQ/ab

9

kompisen har bara runt 10grader med en
hemgjord elpanna och i det garaget då behövs
ingen mer grundvärme än den i sulan.
det gör mycket av att hela golvet är varmt och
inte kallt o dragit.

10

Så här tänker jag mig det.

Jag bygger ut huset till höger ca 3,5 meter då får jag två portar mot gården. Framför dem gör jag en carport så att de vanliga bilarna slipper trängas i garaget på vintern. Jag Gör en mellanvägg så att den vänstra delen får fortsätta vara kallförråd för uppställning av vinterdäck, bubblor, skoter, klippare, snöslunga och allt annat tok som man inte vill ha inne i ett garage, men helst under tak. Även VW prylar som bara ska lagras passar bra i detta utrymme.

http://www.forumbilder.com/images/2018/02/14/Plan-garage.jpg

Över delen med arbetsbänk och snickeri kommer jag att göra 2,6 i takhöjd. Ovanpå snickeriet gör jag ett litet isolerat rum för kompressorn så man slipper den inne i garaget.
Över bilplatserna följer innertaket takstolarna och ger en höjd på minst 3,5 m de 4 mittersta metrarna.

Snickarbodan finns idag i det som var ett stall. Murade väggar klädda på insidan. Medan resten bara är kallförråd.

Sen tänkte jag sänka ner en saxlyft i golvet. (markerat i bilden) en modell som lyfter 1,85m högt med 3-3,5 ton.


Vad tror ni. Kan det bli nåt att ha kul i? Kom med synpunkter ideer eller annat. ICQ/ab

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

11 Senaste redigerad av michaelth (2018-02-14 18:16:34)

jag kan tänka såhär... kallförråd är jätteviktiga ... även om man (jag huserar mycket "bra och ha "grejer där....)

Jag satte arbetsbänkar i mitt gamla garage i min förra fastighet.. och satte en arbetsbänk även i denna fastigheten..
Nu alla bort tagna, och ersatta med rullande arbetsbord ,där man själv bestämmer vad man gör  och var.. flexibilitet.. jobbar så på jobbet, vi har flertalet arbetsvagnar som vi flyttar runt eller ställer ihop .. en fast bänk riskerar bli full av saker som man borde plocka bort. sen när man vill lägga upp något stort tar det i väggen.. ICQ/ac
Jag har även "investerat" i billiga arbetsbockar från Harald Nyborg..8st.. vid behov lägger jag på arbetsskivor..(bänkskivor från kök ) i olika längder..
när ej behov står dom undanplockade..
jag var helt inne i fasta arbetsbänkar... för det brukar man ju ha... men nu skulle jag inte kunna tänka mig det..
Om man inte har stora ytor, bygg flexibelt..  mycket enklare att hålla rent och därigenom slippa för mycket bra och ha...
verktyg i rullvagnar .
Så tänker jag.

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

12

Rullbord har jag inte tänkt på. Kanske ena delen av vinkelarbetsbänken ska kunna flyttas. Ska fundera på det.

Ritade upp garaget så att man får en bild hur det kommer att bli. Bra också så att man kan se om allt ryms där man vill ha det.

En plan på ytan
http://www.forumbilder.com/images/2018/02/15/ritad-plan-garage.jpg


och vyn från gården
http://www.forumbilder.com/images/2018/02/15/garagevy1.jpg


Det var ju tokkul att rita upp det. labba med olika möbleringar m.m.
Men har inte hittat nån bra modell av Typ 2 T2 pickis eller bubbla så en T1 och Alfa brera får symbolisara min -68 pickup och Alfa 159.

Ska lägga ut en vy innifrån sen också ICQ/ab

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

13

Hmm ser förbetet för en extra vägg och utflyttade portar ICQ/ag
Vet om en som bara fick bygga ett litet garage men med "carport" utanför.. Carporten har murade väggar och fönster...... Och av en händelse flyttade portarna senare ut.... ICQ/ad

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

14

ICQ/ag

michaelth skrev:

Hmm ser förbetet för en extra vägg och utflyttade portar ICQ/ag
Vet om en som bara fick bygga ett litet garage men med "carport" utanför.. Carporten har murade väggar och fönster...... Och av en händelse flyttade portarna senare ut.... ICQ/ad

ICQ/ag Genomskådad  ICQ/ae

Sambon vill ha carport. Men jag anar att den kommer att byggas in så småningom ICQ/ad

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

15

Mycket ska planeras innan spaden sätts i backen och nån betong rinner ner i formen.

Jag vill ju ha en lyft och har fastnat för ideen med en nedsänkt saxlyft som är "borta" när den inte används.

Men sen funderar jag på belysning under bilen.

Är det någon som vet om det finns spottar som man kan gjuta in i golvet som pallar garage-golvshantering?Dvs allt som kan hända med ett garagegolv som svetsloppor, vatten, överkörning av bil och skoter, kanske en garagedomkraft?

Tänkte om man skulle ha en som lyser "under motor/framvagn på moderna bilar och en som lyser under motor/växellåda på svansmotorbilarna.

Sen kanske den kan användas som en häftig mysbelysning när bilen står parkerad i garaget på golvet ICQ/ad

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

16 Senaste redigerad av Anders (2018-03-01 08:01:15)

David, Luleå skrev:

Är det någon som vet om det finns spottar som man kan gjuta in i golvet som pallar garage-golvshantering?Dvs allt som kan hända med ett garagegolv som svetsloppor, vatten, överkörning av bil och skoter, kanske en garagedomkraft?

Tänkte om man skulle ha en som lyser "under motor/framvagn på moderna bilar och en som lyser under motor/växellåda på svansmotorbilarna.

Sen kanske den kan användas som en häftig mysbelysning när bilen står parkerad i garaget på golvet ICQ/ad

http://www.hidealite.se/Produkter/Utomh … Id=2966978

Jag är skeptisk till att dom pallar styrstål, domkraft och svetsloppor. Men det finns ju såna uplights som sitter i stenplattor på torg och sånt som bör vara stryktåliga, är nog inte denna modell men liknande.
Jag har själv tänkt i dom banorna, men jag har lååångt kvar innan det är dags! ICQ/ae

Edit: hittade en som kanske pallar lite mer -> https://www.lamp24.se/Belastningsbar-LE … r-150.html

17 Senaste redigerad av kaptenlundback (2018-03-01 11:43:44)

6000!  Du kan ju köpa en till VW istället, gjut bara hål med en kant så kan du ju sätta vilka ledlampor du vill, sen blir det billigare att bara gå till glasmästaren och fixa riktigt tjockt härdat glas som ligger jämns med golvet.   Cmtjockt härdat glas med liten diameter får man inte sönder i första taget.

18

Jo, 6000:- / st var lite mer än jag tänkte mig. Jag får ju en extra tvåpelarlyft istället för två lampor.

Men att göra hålet för att montera med härdat glas var ju fiffigt.

Började också att fundera om man kan gjuta en nisch i utsidan av groparna för lyften, sen montera lysrör eller ledlysen där som lyser uppåt. Hur man än gör kommer man ju själv att skugga ljuset en del och i lyftgropen skuggar lyften lite, men det skulle kännas rätt skönt med en hyfsad grundbelysning även underifrån.

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

19

denna funkar för 500 kg eller att köra över. Men en sådan med en skiva över enligt kaptens ide skulle ju vara smutt.

https://www.lamp24.se/IP67-LED-infalld- … lsrc=aw.ds

De här var ju prisvärda men kanske lite klen i ljus.
https://www.byggmax.se/utebelysning/lju … h0EALw_wcB

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

20

Men härdad glas var ju inte gratis heller...

https://www.glasgiganten.se/byggnadsgla … 5,43231441

1244:-/st 10mm tjock 100mm i diameter.

Man vet inte att man inte kan innan man provat.

21 Senaste redigerad av projectman (2018-05-02 09:11:04)

Alltid lika kul att följa med andras garage planer och idéer.
Har nog plöjt igenom tusentals sidor på nätet och via förra arbetet. Sett dom flesta och klurigaste byggena, noterat och skissat på fördelar och nackdelar, samt tänkt på prisbilden. Bra tips om ljuset/belysningen. Detta följs både här och på plats

Hellre rostig plåt och fel i avloppet än motorfel.