1

Hej
Jag är riktigt sugen på att montera en AMR 500 kompressor i min buss, men i första vändan önskar jag att inte bygga om motorn.

Den motorn som jag har är en 1700, och från Clark (som drev Clarks custom som låg i Hornstull  i Sthlm) så är det en motor som har suttit i en Porsche 914. Motorn går bra men läcker olja från stötstängerna. Jag vill ha en motor som går bra och ser grym ut. Min tanke är, om det nu går, att montera på kompressorn och köra på ett lågt tryck. kompressorn tänkte jag bestycka med en Weber förgasare 32/36.

Nu till min fråga. Tror ni att det går att montera en kompressor utan att behöva bygga om motorn? Hur vet jag vilket tryck kompressorn ger? Och vad skulle ni tro det kan var för tryck för att jag inte ska behöva bygga om motorn i detta läget? Är iden med Weberförgasaren bra tycker ni?
Vore jättetacksam för svar alla svar, eller om någon har tips på länkar och/eller kontakter så att jag kan komma vidare.

Fridens Liljor, Michael

2

Tack för svar. Enligt det jag läst om kompressorn så ska den vara anpassad för 1.0-2.2 L. Men du har helt rätt, om det hade varit lätt hade alla gjort det. Men jag följer ditt tips och kollar vidare./ M

3

Om du startar med att ta reda på din statiska komp  var den är som NR1
En kompressor är snällare att ladda lite tryck som typ 0,5 bar
Efter som man pratar om laddtryck  så är det totala laddtrycket som är viktigt   
Då räknar man vad man får vid 0 ladd ( man har ett vacum som man bör veta )
Ett exp  minus 0,3 som man laddar till 0 tryck sen har man typ 0,4 bar laddtryck = 0,7 bar laddtryck
Det måste finnas siffror på  hur mycket kompressorn ger  vid 1-1 utväxling  i luftmängd  sen kan man räkna om du behöver mera utväxling på kompressorn   
Det är alltid bra att ha en övertrycks ventil i systemet ( baktändning ) som man kan styra  ( det finns mekaniska o elektrisk )
Vet att man har kört med dumpventil som mekanisk ventil Där ställer man fjädertrycket till önskat laddtryck
Att köra med förgasare som suger igenom  kan vara lite svårt att reglera soppan om man vill ha bra ekonomi  sen bör du kolla om kompressorn klarar smörjningen med bensin i rotordelen
Jag skulle tro att din motor är ganska lågkompad  så ett laddtryck upp till 0,5 bar skall nog funka
Att sätta ringar under cyllanan är så där bra så vida man inte kör racing sen blir motorn lång och en massa delar måste bytas
Inte för jag gillar  typ4 maskiner  men dom håller ihop med laddtryck ( känner ett gäng i västerås som laddar som faan med typ4 )
kompressor  har jag bara skruvat med i tävlings bilar ( typ 3000 hk och mettis)
Du behöver ha en bredbands lambda för att ha koll på soppan så det inte går försnålt för då är det inte så roligt med saker som bygger tryck
/// Micke

Utför Flödes test av toppar
och Motorsimulering
Och arborrar
Fueltech Ft 600 användare
Grundare  av 1600 utmaningen
Instagram @ pprmicke

4

Tack Micke för ditt utförliga svar. Väldigt givande. Jag får helt enkelt forska vidare och se vad som händer. Men det här var en bra början.