Hej
Jag är riktigt sugen på att montera en AMR 500 kompressor i min buss, men i första vändan önskar jag att inte bygga om motorn.
Den motorn som jag har är en 1700, och från Clark (som drev Clarks custom som låg i Hornstull i Sthlm) så är det en motor som har suttit i en Porsche 914. Motorn går bra men läcker olja från stötstängerna. Jag vill ha en motor som går bra och ser grym ut. Min tanke är, om det nu går, att montera på kompressorn och köra på ett lågt tryck. kompressorn tänkte jag bestycka med en Weber förgasare 32/36.
Nu till min fråga. Tror ni att det går att montera en kompressor utan att behöva bygga om motorn? Hur vet jag vilket tryck kompressorn ger? Och vad skulle ni tro det kan var för tryck för att jag inte ska behöva bygga om motorn i detta läget? Är iden med Weberförgasaren bra tycker ni?
Vore jättetacksam för svar alla svar, eller om någon har tips på länkar och/eller kontakter så att jag kan komma vidare.
Fridens Liljor, Michael
