Det finns två ställen där dessa motorer nästan alltid läcker.
Stötsångsrörens anslutningar vid blocket och topparna.
Packboxen innanför svänghjulet.
Om det är smutsig motorolja i sprängkåpan vid kopplingen är det packboxen innanför svänghjulet som läcker. Ganska lätt att byta, kostar inte heller så mycket.
Jag brukar göra som så att jag spänner fast motorn med spännband på en lång stege, sedan spärras svänghjulet med en sådan där spärr man skruvar fast i ett av hålen.
Sedan ett långt skaft med 36mm hylsa och ett långt rör som förlängare.
Ja då är det bara att dra så in i helskotta, brukar lossna rätt lätt.
Packboxen är lätt att pilla ur, men man skall vara noggann då man monterar en ny, det finns speciellt verktyg till det, och den skall oljas in innan man sätter den på plats.
Sedan drar man fast svänghjulet igen, ett visst moment skall det vara, jag vill minnas att 75kg kroppsvikt på en havarm om 100cm blir lagom, men jag brukar dra litet till.
Kopplingslamellen skall även den centreras med ett speciellt verktyg, men en bit av ett kavstskaft kan funka.
Detta tips gäller 1600-motorerna AD och AS, men kanske kan praktiseras på andra maskiner också?
...
"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."