1

Jag vet inte om det är barnet i mig eller likt eld för grottmänniskan i mig, men det är aldrig tråkigt med ficklampor!

Mina senaste två lampor är dessa två silvriga skönheter från Convoy, en ny favorit och en klass för sig bland budgetlampor.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/IMG_0136_zpsziaau7lx.jpg

Den stora "L6" har en Cree XHP70 diod vilket med drivaren i den innebär att den lämnar runt 3800 "riktiga" lumen. På ren råstyrka kan man både lysa ganska långt, men även lysa upp en hel fotbollsplan om man så vill.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/IMG_0124_zpsmdcm7ksg.jpg

Den lilla lampan heter C8. När jag började "leka" med den blev jag inte så imponerad, jämfört med andra billiga Kinalampor tyckte jag inte den var så mkt bättre. Det var inte förens jag tog med den ut jag förstod hur välbyggd den är för sitt ändamål. Den lyser nästan hur långt som helst, inga problem att lysa upp ett hus/träd 500m bort, imponerande långt för en så liten lampa. I sitt specialutförande har den en "platt" xm-l2 diod, detta för att ljuset skall träffa reflektorn bättre. Andra finesser är AR behandlad lens och programmerbar "mode"/ mode minne.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/IMG_0118_zpskpnpz6ke.jpg

Pga kamerabrister är det hopplöst att illustrera hur de lyser..

Men i alla fall, finns det fler stora pojkar som gillar att leka med ficklampor här? Upp med era favoriter vet ja!

2

Länka gärna var man kan hitta dessa lamporna. ICQ/ab

VW T3 EH -85
DKW F89 Schnellaster -53

3

Kina lampor är riktigt kul!! ICQ/ab Har även en hemmabyggd 100w med batteri från en rasad hiltimaskin  Default/lol

http://i.imgur.com/0angwA5.jpg

4

När jag sökte/ köpte var de billigast här: lilla lampan http://www.gearbest.com/led-flashlights … ip=1104278 Stora lampan: http://www.gearbest.com/led-flashlights … tml?wid=21

Johannes: älskar den hemmabyggda! Pannlamporna har jag lika/samma på jobbet. De skrattar åt mig när jag dyker upp med en ny lampa. Bra att ha tycker jag.  ICQ/ae  Convoys fastnade jag för, otroligt välbyggda mot de flesta andra kinalamporna. Väntar på några varianter till..  ICQ/ag

5

Fruktansvärt roligt är det kan man säga  ICQ/ag Mina är från ebay. Dock är de svårt att hitta ett märke på batterier som är bra. Va kör du me? I nästan alla fall så är alla kina batterier begagnade laptopbatterier osv.  Default/hmm

6

Oj,det här vågar jag inte visa min kära sambo..hon är galen i ficklampor..själv förstår jag inte grejen riktigt,men har respekt för att tycke och smak är olika.. ICQ/ae

I hope to arrive to my death,
late,
in love,
and a little drunk..

7 Senaste redigerad av Frederik (2017-03-25 19:24:29)

Ja de som följer med är oftast totalt junk, bättre att beställa utan om alternativet finns. Till den stora lampan köpte jag några som hette "soshine" 5500mAh (26650 batterier), dessa var faktiskt bättre än väntat (testade och alla låg över ca 5000mAh). Så tänkte beställa samma märke, fast 18650 batterier, de som är på 3400mAh skall tydligen vara bra (man skall inte välja 3600mAh varianten). Man ska hålla sig borta ifrån nästan allt som heter "..fire", har "professional" och liknande i beskrivningen eller som lovar löjligt många Ah (inte sällan står det 9900mAh eller dylikt, men är med lite tur på runt 1000-2000mAh), fullständigt skräp! Keepower är ett högt skattat (men lite dyrare). Liitokala, panasonic, samsung mfl andra har också varit bra.

8

Det stora problemet är inte lyset, batteriet eller ens greppet, det är att de ALDRIG är på plats när man behöver dem!  ICQ/ae  Jag försöker sprida ut dem, men antingen så "städar" man vid väl valt tillfälle, eller så glömmer man bort var man placerat dem. Pannlampor är dock i en grupp för sig, väldigt användbara vid många aktiviteter (elkopplingar, hundpromenader osv), men jag tycker också de har något av en "gubbstämpel" över sig. Så det gäller att förlika sig med åldern. ICQ/ae

Nu antar jag att det här var en tråd på något högre nivå än att de bara ska användas till att lysa upp, men jag vill ändå göra en homage till mobilens lampa, den vet man oftast var man har den och man har den med sig! ICQ/ab

Grinder and paint, makes me the welder I ain't

9

Jag köpte en LED Lenser för att få lite bättre kvalitet och är inte alls imponerad. Den känns gedigen, men ljuset är svagt och i en konstig blåaktig färg trots fräscha batterier.

Kanske skulle testa den mindre lampan i den här tråden i stället?

10 Senaste redigerad av Frederik (2017-03-27 12:33:49)

Jag är jäkligt nöjd med min i allafall. Man kan välja olika färgtoner, från 3000k-6500k( gult-till blåvitt ljus), jag valde 5000k varianten (vit) som heter U6 3A just för att slippa det rätt trista blå ljuset. Lampan finns i två färger svart och silver. De skiljer lite mellan sig mer än färgen, den silvriga har finessen med mer valbara modeprogram och en suverän minnesfunktion (att den alltid startar i senaste vald ljusstyrka, oavsett hur kort/länge lampan varit på). Det värsta som finns är billigare lampor som man måste klicka igenom 3-4 ljusstyrkor för att hitta det man vill ha, eller ännu värre gå igenom strobe för att stänga av. Det tog ett tag innan jag förstod hur man slog på minnesfunktionen dock..

Sen är det en rätt renodlad "fjärrljus" lampa, och har rätt samlad fokus. Är man ute efter bredare ljusbild finns det bättre lämpade. Har man inte sedan innan behöver man ett (eller gärna ett par för att ha i reserv) 18650 litiumbatterier och laddare. Räkna med minst +100kr för att slippa det sämsta skräpet, men satsa ännu hellre på en riktigt bra laddare på en gång. Liitokala lii-500 har jag och tycker den är prisvärd. Jag tycker lampan är ganska vettigt driven i förhållande ljusstyrka/ batterilängd/ arbetstemperatur, jag var lite lockad att köpa en som var hårdare driven (och så klart lämnar något mer lumen), men är i efterhand nöjd att jag sansade mig. Strax under 1000lm räcker rätt långt ("Ärliga" lumen, inte Kina hej-och-hå lumen).

Väntar på 2 varianter av lillebror Convoy s2 och en till C8 som jag beställt.. jag som skulle sluta köpa ficklampor  ICQ/ag

För längs vägen mek, nödarbetsbelysning och ffa i jobbet tycker jag cob-lampor med inbyggd magnet är suveräna (ligger i bilen och sitter en i arbetsbyxorna) lyser upp brett och så kan man sätta fast den mot någon plåt, eller sätta den i skjortknäppningen med klämman. Använde tidigare mkt telefonen, men den tenderade att ramla ner på konstiga och ICQ/ae svåråtkomliga ställen. De finns i lite olika varianter från 10-20kr och uppåt, men har viss begränsad livslängd (ffa när man tappar dem i betonggolv).https://sc02.alicdn.com/kf/HTB1ptwzOVXXXXXfaVXXq6xXFXXXv/Magnetic-Super-Bright-Plastic-LED-COB-Pen.jpg
https://www.aliexpress.com/item/Multifu … 6905cabd68

När den enligt bilden ovan åkte i marken senast beställde jag en laddningsbar (USB), lite dyrare (ca 80kr). Ej hunnit testa den så mkt, men lyser upp riktigt bra. Gillar de som har har dubbelfunktion med en vanlig led/lampa i toppen. Luckan för laddningsporten kommer dock försvinna rätt snabbt har jag insett.
http://www.gearbest.com/outdoor-lights/ … tml?wid=21

11 Senaste redigerad av Frederik (2017-03-27 14:58:53)

Sen skall man inte underskatta mobilen, vilket multiverktyg. Alltid kamera, gps, internet, miniräknare, klocka, ficklampa.. U name it, med sig. (Ja just det telefon också..)

Kommer av någon anledning att tänka på när man var liten och lekte med "armé-knivar" (kopior, den riktiga hade man inte råd med). Den med flest funktioner vann, även om ingen riktigt fattade vad man skulle med tex tandpetaren till (och som ramlade bort rätt kvickt) eller vad en 7-åring skulle med en trubbig korkskruv eller en sax man inte ens kunde klippa i papper med. Det mesta var rätt trubbigt på kopiorna när jag tänker efter. Sågen var roligast, den kunde man ju kapa "träd" med (läs: sly) och så fanns det alltid ett par stycken oformliga metallföremål ingen förstod funktionen av utan som mest var utfyllnad, men ändå fyllde sin viktiga funktion i att man kunna säga att man minsan hade "64 olika verktyg" på sin armékniv. De slutade förresten alltid sina dagar med att dela sig på mitten av någon anledning. Kina kvalitet var vad det alltid har varit, även om man inte tänkte i de banorna då. De köptes ju vanligen i den ytterst lokala och välsorterade tobaksaffären eller kiosken, som även utan skrupler sålde smällare, cigg, zippotändare (kopior så klart), pirat VHS och annat en grabb på den tiden kunde tänkas behöva ("vuxenutbudet" fnissade och tjuvtittade man mest på). Det fanns ju ett par stycken sådana kiosker även i en liten bonnahåla, men någon gång under tidens gång blev de flesta förvandlade till pizzerior. Måste ha varit när ungarna slutade leka i skogen (några tallar, en handfull granar och ett stenröse), och efterfrågan på utbudet minskade. Default/lol Har på känn att dagens barn inte heller leker med dessa armeknivar, undrar om inte mobilen tagit över den funktionen som häftigt multiverktyg och prepubertal måttstock i status? Förvisso leder det väl till polisanmälan, krissamtal och debattprogram om ungarna dyker upp med kniv till skolan idag, även om en normalvass smörkniv från skolbespisningen är ett farligare vapen, så det kanske är lika bra.

Förresten, för att någorlunda återgå till ämnet, det häftigaste man kunde ha i ficklampsväg på den tiden var en maglite. Oerhört användbart att lysa upp i källarutrymmen, vindsgångar och skyddsrum med och med ens vara minst FBI agent  ICQ/ad Nu skall jag erkänna att jag nog även där hade en kopia.. tror förvisso den inhandlades på den lokala macken (som på den tiden hade ett intressantare utbud än latte och frallor).

Haha vilken urspårning jag gjorde på tråden!

12

Det fränaste med Maglite var väl att man kunde använda den som batong?! :-)
Har för mig att folkparksvakterna hade såna lampor..

"ljushuvud"

13

Och hur vet du att de kunde användas som batong undrar man ju... ICQ/ad

I hope to arrive to my death,
late,
in love,
and a little drunk..

14 Senaste redigerad av Mr 56 (2017-03-27 16:42:02)

Ja det kan man :-)

Från Wikipedia:

Law enforcement use
Maglite flashlights have been known to be used as a ready substitute for a baton. In 2004, the Los Angeles Police Commission moved to use smaller flashlights, with Alan Skobin, the commission vice-president, stating that "This policy makes clear flashlights are for illumination and discourages their use as an impact tool. And it ensures officer safety as well as protects the public. Security and police personnel often carry Maglite flashlights as they can be employed as a defensive weapon, especially at night or in dark locations. Police officers will often use Maglites during traffic stops or suspect confrontation, as the beam can disorient an attacker and the flashlight can be swung as a baton as a measure of last resort in self-defense.

On March 30, 2007, the Los Angeles Police Department announced that they would be switching to a smaller, lighter LED flashlight that cannot be used as a baton, in response to a highly publicized incident where an officer was accused of using excessive force against a suspect by using a Maglite.

"ljushuvud"

15

Tja tycker nästan synd om ordningsmakten nu i dessa Led ficklamps tider.... när jag började bygga ambulanser och polisbilar (-99) så var ju alla utrustade med minst 4 stadiga Maglite för dom stora stavbatterierna..(eller ett uppladdningsbart batteripack..
Och nu för tiden får dom nöja sig med små ficklampor som får plats i fickan..
En gång när vi byggde i en bil till nationella insats styrkan, så skulle dom ha Exenon ficklampor.. ICQ/ad  vet att prislappen var Enooorm, dom kom i fina små väskor som bara dom säkert kostade någon tusenlapp.. men någon hade varit overthere och sett en, och skulle ha sådana.. ICQ/an

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

16

Det finns ett led hack till Maglite med 3 ledlampor. man får svarva ur den lite men den gav bra ljus på den som polarn fixa ICQ/ae

______\,,,/__________________\,,,/__________________\,,,/________
´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o]  Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage

17

Folkparkerna hör väl till historien de med, försvann väl innan tobaksaffärerna. Men det kan ju finnas andra tillfällen att slå en ficklampa i huvudet på någon, så kan lugna herrarna med att tex L6an ovan inte är någon liten fjantig ärtbössa. Det är en stadig bit man patrullerar med i handen och inget som skramlar runt bland småmynt i fickan. Kommer dessutom i stilig kartong med "tactical" ring (sug på det ordet), rem och diverse reservdelar (tex om man vill byta till svarta tryckknappar).
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/DDD200AE-AADB-4D32-92DD-9FD9425A7766_zpsxxpbge0e.jpg

Här en jämförelse för att få en uppskattning om storleken. Längst till vänster ett vanligt AAA batteri, 18650 litiumbatteri (till tex lillebror C8) och sedan L6ans 26650 litiumbatteri, som faktiskt påminner i storlek om gamla hederliga C-batterier i storlek.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/1D4FEDA3-67A4-4B2F-9FB0-E669E464CF58_zpsli3dgpgx.jpg

Mer jämförelser, detta är några av mina ficklampor, från vänster convoy L6, C8, en billigare no-name Kinalampa med "zoomlins", en kina-dyklampa och sist en liten lampa för "bröstfickan" som tar 1 AAA batteri.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/5BDF9EBE-C7DD-4E24-B3D7-5CCAAAFC6C8E_zpsjvs6ua5f.jpg

Svårt med att jämföra ljuset via en kamera, men här kommer en i samma ordning (minus bröstficklampan). L6 har så kallad orange-peel reflektor och ger mer spritt ljus, men pga ljusstyrkan har den ett bra räckvidd och fokus också. De övriga bygger på samma LED, cree XP-L2, men c8an har en varmare "tint" (5000k) mot övriga som är mer åt det blå hållet (6000k). Fokuslampan kostar runt en 50-70kr (alla priser utan batteri/laddare). Här är ljuset fokuserat för att kunna jämföra med de övriga, i "utzoomat" läge sprider den ljuset mer (vilket jag tycker är en trevlig egenskap på nära håll). Dyklampan kostar något mer, drygt 100kr och var tidigare en av mina favoriter (på land). Den har en något diffusare ljusbild, steglös justering av ljusstyrkan istället för "modes" och tar ett 26650 batteri (bra drifttid) eller 18650 med adapter, hade den bara haft lite varmare ton och varit mer ljusstark i max hade den varit en bra "allt i allo" lampa. Det som inte riktigt syns (drunknar i L6an) är att C8 faktiskt också har en bra spridning vid sidan av fokus. C8 kostar straxt under 200kr, men man skall inte lura sig på utseendet (det finns andra kinalampor som ser precis lika ut på bild och håll). För de 100kr extra får man en helt annan byggkvalitet in i minsta detalj, så som tex gängorna. L6 kostar lite mer, ca 500kr, men det är en best och även den otroligt välbyggd. Jämfört med dyrare märkeslampor som bygger på en xhp70 diod är den faktiskt ett riktigt kap.
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/42336CA3-BF45-4BA0-9E10-706435171F4B_zpswdarkgrp.jpg

18

L6 in action bakom huset
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/2B615046-31B6-4C97-B201-96214958D9AE_zpsdk3refal.jpg
http://i169.photobucket.com/albums/u206/pickabay/6B0B5952-F410-4C61-B783-7A5BA9074B8B_zpsmeydhsz4.jpg