Jag har dålig koll på prisnivån på 1303:or och tänkte be om lite hjälp. Har ikväll varit iväg o kollat på en 73a som enl säljaren har gått 10.400 mil, "garanterat".
Bilen är omlackad -95 i sin originalkulör. Då byttes också samtliga skärmar. Jag kan inte se några lagningar under bilen eller i karossen någonstans o säljaren säger att den aldrig varit svetsad (han har ägd den sen -79).
Innertak o dörrsidor är fina men stolarna är väldigt dåliga. Lamellerna är slut, bromsarna sitter fast, batteri saknas, däcken dåliga. Bilen har varit avställd sen -09. Säljaren begär minst 15k.
Är det för mkt för denna bilen? Tacksam för synpunkter. /Anders
VW 1300 -66
Ta med en magnet och prova runt kvartspaneler och andra känsliga ställen. Stolarna är ofta jättedåliga i 1303. Inte helt lätt att hitta friska i rätt färg heller. 
Trösklar/värmekanaler är också värt att kolla.

Polarn har en bes och körklar FIN Lofotengrön 1303 för 27 om du är sugen.