1

Min ena dotter äger halva 67:a bussen med mig men sedan länge har hon sagt att jag ska byta den mot en Impala som grabbaran i Supernatural kör, altså en svart 67:a 4 dörrars HT kärra. Dom växer inte på träd men nu plötsligt finns det två stycken på blocket. Dock inte svarta men det går ju att fixa  ICQ/af

Ena sidan av mig vill aldrig sälja Domänbussen men andra sidan vill göra ALLT för dottern. Då måste jag isåfall sätta bussen till salu och det är en skrämmande historia att genomföra. Senast jag gjorde det (många år sedan iof) blev jag fullständigt nedringd av folk från halva Europa.
Jag kunde säkert sålt rucklet 20 gånger och de bönade och bad efter mitt kontonummer för att sätta in hela slanten direkt. Den såldes till en i Skåne som veckan därpå krängde den till Danmark.

Det andra som skrämmer mig är att sälja BUSSEN, jag har visserligen två till men den gröna sköna är ju "My precious". Hur ska jag göra? Och om jag kommer fram till sälja, vad ska jag sätta för pris? Den är ju ovärderlig för mig  ICQ/ad

Jag ber inte om något facit till svar men har ni varit vilse själv och hittat hem kanske någon kan vägleda mig  ICQ/ab

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _  _ _ _ _ _
            1966 1300, 1973 Kleinbus, 2012 T5 biogasbuss

2

Enkelt..gör som alla andra..köp den andra utan att sälja bussen.. ICQ/ad  ICQ/ae

I hope to arrive to my death,
late,
in love,
and a little drunk..

3

Det är ju en bra idé pompejus men då behövs nästan 200´och det finns inte i min kista ICQ/ab

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _  _ _ _ _ _
            1966 1300, 1973 Kleinbus, 2012 T5 biogasbuss

4

Banken har pengar.. vill man tillräckligt går(nästan) allt ICQ/ad   ICQ/ag

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

5

låter som någon har lyxproblem Default/smile

200k är många pengar och det är inget gemeneman bara kastar ut på en bil som är "kul" att ha.

6

Behåll Bussen å köp en klänning till "dottern"!!  ICQ/ag

Gillar nördar å fanatiker men inte Besservisses! Tar en "kall" å går vidare! ICQ/ad
Typ1-58:a Vert, å en 62:a sommar bruksis!

7

Hahaha det löste sig, det var en 66:a och det duger inte, det MÅSTE vara en 67:a 4 dörrars HT  ICQ/ag

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _  _ _ _ _ _
            1966 1300, 1973 Kleinbus, 2012 T5 biogasbuss

8

66-a som är sååååååå mycket snyggare än 67-an.   ICQ/ag

9

Marantz skrev:

66-a som är sååååååå mycket snyggare än 67-an.   ICQ/ag

Inte enligt min dotter  ICQ/af Fast hon tror nog att stjärnorna från serien kommer med på köpet om man hittar en sån bil.

http://www.sinemafans.com/wp-content/uploads/2011/05/supernatural-impala.jpg

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  _ _ _ _  _ _ _ _ _
            1966 1300, 1973 Kleinbus, 2012 T5 biogasbuss

10

så länge de flyttar sig från huven när man kör...