Ja,,,Vi i Sverige ska ju alltid vara så himla präktiga (I alla fall vissa politiker).
Enl Statsministern har Sverige världens lägsta Co2-utsläpp per capita i hela världen.
Vidare också (som tidigare nämnts) kanske den högsta besninskatten i världen.
Enl den amerikanske miljökämpen Al Gore är Sverige ett föregångsland vad gäller Miljötänk och ligger på plats nr 1.
i världen !
Självklart ska man väl vara miljömedveten ! Men ska man bedriva miljöpoliktik bör man ju börja i rätt ända !
Jag menar,,, börja med kolkraftverken, kollektivtrafik i andra länder som helt saknar avgasrening, industrier i tredje världen osv.
Bedriv detta arbeter där man får bäst synergi av det, tror knappast det gäller sverige i så stor omfattning, (Även om det också ska bedrivas här).
99,98 % av världens befolkning är inte svenskar !!!
Alldeles för många svenska politiker är miljöflator med palestinasjalar som sätter käppar i hjulet för de svenska företagens konkurrenskraft.
Belägger oss med olika pålagor som inskränker vår frihet och ökar urbaniseringen (flytt till storstäderna).
Att Exempelvis bevara och behålla en gammal bil istället för att köpa en ny kan ju var en riktigt miljöbesparing.
Speciellt med tanke på de transporter fram o tillbaka runt jorden som krävs för att tillverka en ny bil.
Är väl bara en tidsfråga innan de vill lägga Co2 skatt på våra veteranbilar också.
Kanske blev lite för politisk nu,,,men man blir ju trött när man hör vissa politiker uttala sig.
Skönt att Ove ser fram emot att ha hela Essingeleden för sig själv !
Vw-57. Karmann Ghia-66. Transporter EH - 77. Early Bay - 71.