Kan det här skvätta ner och medföra negativa konsekvenser för entusiastimport av veteranbilar till Sverige?
"Uppgifter från försäkringsbranschen visar att handeln med skadade importbilar ökar kraftigt. En rapport som organisationen Larmtjänst har gjort visar att 61 procent av bilarna som under 2012 importerades från Litauen till Sverige har en skadehistorik i USA. Vad gäller nyare bilar som importeras direkt från USA till Sverige så har 21 procent en skadehistorik.
Enligt försäkringsbranschen köps bilarna billigt från den amerikanska skroten. De exporteras, repareras och säljs sedan vidare med godkända papper till Sverige och andra EU-länder. Bilarna kan se fina ut på ytan men kan ha omfattande skador som kan vara kostsamma att åtgärda och i värsta fall innebära en livsfara för bilköparen.
Minst 250.000 bilar skrotades ut i samband med orkanen Sandy som slog till mot USA:s nordostkust i höstas.
"De bilarna får inte säljas vidare i USA. Och vad vi vet från orkanen Katrina är att en väldigt stor andel av de bilarna går på export. De köps upp av skrothandlare som sedan exporterar dem till Europa eller Latinamerika och sedan prånglar man in dem på marknaden igen", säger Mats Galvenius, vice vd på Svensk Försäkring.
De bilar som är krockskadade eller har andra synliga skador fixas ofta till med stulna bildelar.
"Är det översvämmade bilar då kan man till och med fixa till dem utan att det behöver göras särskilt mycket. Men däremot så är det ju ofta skador av saltvatten och annat som gör att elektronik och motor inte fungerar på ett tillfredsställande sätt", säger Mats Galvenius.
Enligt försäkringsbranschen kan det röra sig om 10.000 bilar i Sverige som är skadade eller utskrotade i annat land.
Kriminella ligor har gett sig in i den här branschen — och det finns stora pengar att tjäna, enligt Galvenius som vill att besiktningsrutinerna för importerade bilar ska ses över. Han är också kritisk mot EU-förslaget om Ereg-reglering som nu ligger, och som är tänkt att förenkla överföringen av motorfordon registrerade i en annan medlemsstat.
"Det kommer att göra det svårare för de nationella myndigheterna i EU att stoppa import av trafikfarliga bilar, och det tycker vi är mycket allvarligt", säger Mats Galvenius.
Men det stora ansvaret ligger ändå på konsumenten som måste vara medveten om problemet och bli bättre på att ta till sig information om bilens historia innan man köper den.
TT: Varför köper ändå så många sådana här bilar?
"Man tror att man gör en jättebra affär. Man ser en bil på en auktionssajt och tänker att det här är ett fantastiskt pris och den här kommer jag att göra jättemycket pengar på. Och så är man inte så noga med att kontrollera bakgrunden på bilen."
http://www.di.se/artiklar/2013/6/17/str … l-sverige/
Ich versuchte mal genormt zu sein. Das waren die schlimmsten zwei Minuten meines Lebens.
Tra il dire e il fare c'è di mezzo il mare.
1965* 21W Samba (MCode 430 114) - 51 BD Standard Microbus (Type 22A. M62) - 1967 Westfalia pop-top (SÅLD)
* 1965 enligt chassinummer. Reggad som 1964 - │o\w/o│

