1

Extremt fel FORUM att fråga men nån här måste har svarvat stål nån gång, kanske är expert och vet ICQ/ag

Jag hjälper syrran och hennes karl på deras firma med att svarva lite.
Det är i just dessa fall 9mm rundstänger (på totalt 3 meter) som svarvas till korta (beroende på stål, 7mm till 24mm) korta hylsor (har även liknande fel vid andra tjocklekar på materialet)
Stålet ligger helt horisontellt i hållaren och svarvstålet är ett helt nytt hårdmetal stål i ett enda stycke.
Liknande fel finns även på stickstålet men eftersom det är mycket smalare så är problemen inte lika stora.
Ska även tala om att vid änden, dvs "toppen" på hylsan, finns en borr som gör ett litet hål, allt mellan 2,0mm till 2,7mm (olika vid olika svarvstål)

Det jag undrar är:

  • Om vid svarvning spånen blir stora, "buckliga" och långa som sitter ihop som i sin tur gör att dom inte snyggt trillar ner till behållaren och gör att manuell "rensning" måste ske med ca: 2-4 hylsors mellansrum, vad kan detta vara för fel?

  • Om ett högfrekvent, skrikande ljud hörs, vad är felet?

  • Om randiga markeringar syns runt på hylsan? (Detta brukar synas då det högfrekventa ljudet uppstår och det verkar logiskt, i min lilla hjärncell)

Det jag tror är att stålet ligger i fel höjd mot centrum på materialet, t ex för högt eller för lågt, isåfall vad är bäst?
Det har ingen betydelse på varvtalet på materialet eller på stålets matningshastighet, får samma fel vid manuell frammatning av svarvstålet.
Både jag och Thomas tror att stålet borde ligga i en liten vinkel riktat uppåt men att spetsen ska ligga centralt mot materialet, dvs horisintellt med mateialets centrum men det är en "tro" vi har ICQ/ae

//Mvh WebAdmin

2

Jobbar som säljare / tekniker just av såna här saker.
Om spånorna som vi säger inte bryter beror det oftast på att man tar för lite skärdjup i förhållande till var skäret är anpassat för, eller att matningen på skäret blir för låg.
Vibrationerna kan du få utav många saker och oftast av kanske för högt varvtal, för.långt utstick på detaljen eller att något inte sitter fast som det ska.

Om du vill kontrollera att skäret inte ligger för högt, pröva att plans av änden på detaljen, blir det en stor rapp kvar i mitten ligger skäret för lågt, blir det ingen rapp men att den sista delen i centrum ser mosad ut kan skäret ligga för högt, pröva att sänka det isåfall så att du bara precis får en liten liten rapp och höj det sen igen så att tappen precis försvinner.
Hållarna i sig är anpassade för att vinkeln på skäret blir rätt.

Tempo Matador -50
Oval-55 (släktbilen)
Splittbuss -64 dubbeldörr 11w
BMW 320D Touring M-Sport XDrive -21

3

1. Olika material ska ha olika skärhastighet, kolla upp det, men tumregel är att aluminium ska ha mycket högre än stål.
2. Skärstålet skall ligga ytterst lite under centrum på svarvämnet.
3. Högfrekvent ljud indikerar självsvängning, öka/sänk varvtalet/skärhastigheten.
4. Minimera utsticket på materialet från chucken.
5. Minimera utsticket på stål och stålhållare så det blir så stabilt som möjligt.
6. Använd skärvätska om möjligt.
7. Dra åt allt ordentligt innan svarvning.
8. Låt inte toppsliden sticka ut över tvärmatningen, veva in toppsliden för maximalt stöd underifrån.
9. Skicka in bild på hur svarv och uppsättningar ser ut.
10. Ge inte upp ICQ/af  ICQ/af  ICQ/af

You should want it to be hard, then no one can replicate what You did create!

4

Berg skrev:

Jobbar som säljare / tekniker just av såna här saker.
Om spånorna som vi säger inte bryter beror det oftast på att man tar för lite skärdjup i förhållande till var skäret är anpassat för, eller att matningen på skäret blir för låg.

Så du tror att matningen av stålet ska var ännu snabbare mot det varvtal som materialet har?
men, kan stålet verkligen hålla då?

Vi som precis har höjt varvtalet från 375 till 420 men har samma matning på stålet för att få MINDRE material för stålet att skära per varv Default/hmm
Hmm, du är ju specialist så du borde veta ICQ/ab

Ska tala om det för Thomas men tror att han kommer knappast att tro det  ICQ/ae

5

420 varv per minut ger en skärhastighet på knappt 12 meter per minut och det känns väldigt, väldigt lågt.
Jag skulle vilja skära med runt 150 med hårdmetall i stål vilket skulle ge 5300 varv på dia 9 mm, det borde oxå ge bättre spånbrytning och blank yta.

Man brukar säga att man inte ska ha mindre matning än nosradien på skäret, dvs har du 0,8 mm i nosradie ska du ha 5300x0,8=3710 i matning.

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

6

Svwerker skrev:

420 varv per minut ger en skärhastighet på knappt 12 meter per minut och det känns väldigt, väldigt lågt.
Jag skulle vilja skära med runt 150 med hårdmetall i stål vilket skulle ge 5300 varv på dia 9 mm, det borde oxå ge bättre spånbrytning och blank yta.

Man brukar säga att man inte ska ha mindre matning än nosradien på skäret, dvs har du 0,8 mm i nosradie ska du ha 5300x0,8=3710 i matning.

Läs på om skärhastighet så tror jag du kommer lösa problemet. Det varvtal du använder är på tok för lågt.

You should want it to be hard, then no one can replicate what You did create!

7

Tackar för svaren ICQ/ag

Nu är dessa maskiner inte nå'ra toppmoderna CNC maskiner utan GAMLA!!! KurvStyrda Traub som dom fick köpa extremt billigt på nån auktion, har jag för mej,
Matningshastigheten vet jag inte då dessa är, som sagt, kurvstyrda utan det enda jag vet är varvtalen på materialet. Detta kan ändras via utväxling.
Vi behöver inte att det ska "spruta" ut hylsor, hellre att man har tid till annat än att kolla upp maskinerna, rensa spån, fylla längdmatare etc. därför är hastigheten totalt rätt låg.

Nu hänger jag inet med bland svaren Default/hmm

Berg ville öka matningshastigeten och om jag fattar det rätt mot samma materialvarvtal
sen ska jag öka materialvarvtalet och igen om jag fattar det rätt, mot samma matningshastighet.

Que? (som Manuel skulle ha sagt (Faulty Towers))

Har jag missat nå't i detta bland dessa svar?


UPDATE:
Att allt sitter fast, det kan jag garantera, jag får knappt upp skruvar etc när jag måste lösgöra nå't.
Minskning av materialutstick går inte eftersom längden som hylsan ska bli, blir det ungefärliga utsticket.
Kylvätska användes alltid då materialet annars blir glödgat.
10. Jag/Vi ger ALDRIG upp, det dumma att tar tid som f.n att ställa in grejjerna ICQ/ac

8

Ja defenitivt upp med varvtalet, sen det där om matning samma som nosradie är inte riktigt rätt, om du har Asken som skäret kom i så kan du väl ta ett kort på den vad som står på baksidan, så ska jag nog kunna hjälpa dig bättre. Det där med mätningen kan skilja sig jätte mycket från skär till skär!

Tempo Matador -50
Oval-55 (släktbilen)
Splittbuss -64 dubbeldörr 11w
BMW 320D Touring M-Sport XDrive -21

9

Berg skrev:

Ja defenitivt upp med varvtalet....

Fattade jag då dej fel i min första kommentar på ditt inlägg?
(Nu när jag tänker efter så vet jag inte om 420 är varvtalet eller bara nå't man sen ska använda vid en beräkning, får kolla upp det åxå)

hmm, ska försöka ta lite bilder men vet ej om det står något om skäret etersom det är specialbeställt från nå't företag i Hedemora tror jag.
Det skär som det nu gäller fanns bara i en totalt blank påse men ska försöka ta lite bilder båda uppifrån å från sidan.

10

Verkstadshandboken om du inte har den!
Där står det mesta du kan tänkas behöva i en verkstad.

http://www.liber.se/Gymnasium/Teknikpro … handboken/

11

Alex's skrev:

Verkstadshandboken om du inte har den!
Där står det mesta du kan tänkas behöva i en verkstad.

http://www.liber.se/Gymnasium/Teknikpro … handboken/

Man får tacka men... ICQ/ae ICQ/ae

Nu är det inte SÅ extrem jag tänkte vara, jag är ju ingen svarv-dude utan mer data-nerd ICQ/ae
men eftersom jag ska hjälpa till pga sena ordrar å det går ju inte när spånen(spånbrytningen) ser ut som dom(den) gör,
så ville jag ta den "enkla/snabba" vägen ut. Jag kommer inte vara där mer än typ nå'ra dar till och
vi/dom har inte tid att fippla med maskinerna mer då hylsorna måste ut.... typ "nyss" ICQ/ae
SEN kanske jag/han tar sej en titt i boken regält!!

om Ni alla ursäktar att man tar den lätta vägen  ICQ/ad

12

Som swerker skrev, kör man i en hemma verkstad i ett vanligt stål så är 150 m/min en bra skärhastighet att börja med, sen en matning att börja med som brukar funka vid vanlig svarvning är nånstans runt 0,25mm/varv.
Tittar man annars på optimala förhållanden i ordentliga cnc svarvar kan det vara runt 300m/min som gäller och en matning på ca 0,5mm/varv. Bara så du en uppfattning, dock med.

Stick stålet däremot ska du nog starta på 0,05-0,1mm/varv i matning.

Tempo Matador -50
Oval-55 (släktbilen)
Splittbuss -64 dubbeldörr 11w
BMW 320D Touring M-Sport XDrive -21

13

Berg skrev:

.....som brukar funka vid vanlig svarvning är nånstans runt 0,25mm/varv.

Det låter extremt "hårt" för skäret tycker jag(som inte vet nå't), och om detta skulle vara fallet, vilket det verkar vara så måste vi väl prova, dvs sänka materialvarvtalet ännu mer, för jag kan aldrig tänka mej att att det ligger runt 0,25mm/varv
då skulle varje hylsa vara gjord på typ..... nån sekund.

14

Fick nu reda på att stängerna är: "SS 1914" i materialet
om det skulle göra nån skillnad

15

1914 är riktigt lättbbearbetat material och ska ha rätt hög skärhastighet=varvtal. Hur högt varv kan du ha på svarven?

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

16

max varvtal, har jag för mej är 6500

17

Då kan du varva tillräckligt.

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

18

Svwerker skrev:

1914 är riktigt lättbbearbetat material och ska ha rätt hög skärhastighet=varvtal. Hur högt varv kan du ha på svarven?

För mej är "skärhastighet=varvtal" INTE samma sak.
man kan mata in stålet i EN hastighet och ha ett materialvarvtal i EN hastighet så....

Jag fattar fortfarande inte ICQ/ac ICQ/ac
(korkad som jag är ICQ/ae)

19

Skärhastighet är den hastighet som materialet passerar verktyget med. Man omsätter det i varv per minut med en formel som lyder Vc x 1000/( Pi x diametern). Vc är den skärhastighet som verktygstillverkaren rekommenderar i det materialet.

Jag räknade på 150 x 1000/(Pi x 9)= 5300 varv per minut.

Matningen är hastigheten på stålet och räknas i matning i mm per varv per minut. Ska du följa Bergs rekommendationer så får du en matning på 5300 x 0,25 =1325

Är du med nu?

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

20

De svarvar som jag mest sysslat med är dubbsvarvar, både reparation och användning då och då. En här glömd grej är eventuella glapp i toppslid. Går att justera om det är måttligt slitage. Med så liten diameter som det är frågan om här har jag svårt att föreställa mig att övriga glapp skulle ha någon inverkan. Men vid större arbetsstycken kan övriga glapp ha inverkan på resultatet.

21

Några tips. Sätt svarvstålet ca 1/10 mm under centrumaxeln på chuken
Kör ett varvtal 1500 - 2000 r/min. (gamla masiner brukar vara stabila i dessa regioner)
Skärdjup ca1mm.
Nu bör du få en spåna som är rätt kort, för hoppningsvis ca 3-5mm
Prova sedan fram vilken matning du behöver.  Lägre matning finare yta.
Har ca 10 års  ICQ/ad erfarenhet som verkstadslärare och vi körde mycket 1914 bland annat axlar på 10 mm diameter.

22

Ska säja allt detta till Thomas så får vi se vad som händer.

Jag får tacka för alla svaren, återkommer med resultat när jag vet mera.