Vad jag fattat de som så är 1:4 vippor för mycke utan att byta kam. 1:4 vippor gör dessutom att hävstångskraften ökar drastiskt på stötstången. därför ska man byta för att inte böja stötstängerna. jag har precis börjat gräva i denna djungel hur de funkar så ni får rätta mig om jag har fel.
Är också ny i djungeln men vad jag förstått skall det fungera med 1:4 på en originalkam om man vill.
Denna motorn som verkar vara väldigt lyckad kör med 1:4 och originalkam:
http://www.vwtyp1.com/forum/viewtopic.p … 722c987edb
Sedan om man läser i how to hotrod så verkar det också fungera finns bland annat ett dyno test där de får 3hp extra på en standard 1500 enkelport genom att bulta på 1:4 vippor.
Sedan att det inte gör nån enorm skillnad på en ganska standard motor är väl så men lite borde det göra.
Tänkte plana lite på topparna för att höja kompet och kommer därmed ändå att få göra om geometrin, samt att jag köpt mig ett par cb 1:4 vippor så blir nog att de åker på för att testa:)
Frågan är då bara om man skall satsa på cromoly stötstänger och kanske ett par lite hårdare enkelfjädrar?


