1

För två år sedan var jag på en tipspromenad med några kompisar och nuvarande flickvännen, kanske 50meter från parkeringen längs med tipspromenadrundan så stod denna buss bakom en sommarstuga.

Fyndskicket
http://img28.imageshack.us/img28/3961/97959904.jpg
http://img28.imageshack.us/img28/5462/63622456.jpg

Jag glad som aldrig förr!
http://img28.imageshack.us/img28/503/59715160.jpg

http://img28.imageshack.us/img28/4673/33959603.jpg

Placerad på sin nya viloplats.
http://img28.imageshack.us/img28/9686/40137983.jpg

Den svinshysta takluckan!
http://img28.imageshack.us/img28/6441/93531216.jpg

Stängd.
http://img848.imageshack.us/img848/4316/56168608.jpg

Och såhär ser den ut idag
http://img848.imageshack.us/img848/408/18443685.jpg
http://img848.imageshack.us/img848/1234/20005898.jpg

Bussen är från början en militärbuss, antagligen flygspaning eller liknande då den har en grön väldigt gedigen stol med nedfällbart ryggstöd, på ryggstödet är det fastskruvat tjock gummimatta förmodligen till för att stå på och kika ut genom luckan i taket.
Efter militärtjänsten så köpte någon bussen för att köra runt barn i den på sommarkollon i sörmland.
Kommer inte riktigt ihåg historien i skrivande stund...

Bussen har alltså en ganska speciell taklucka som förmodligen är monterad i militären. Handtaget och låsanordningen är volkswagen. Luckan öppnas först uppåt i framkant sedan kan man skjuta den på de två hjulen som finns i bakkant, tills luckan ligger platt mot karossen.
Mörkläggningsbelysning fanns också monterad när jag hämtade den, dock finns inte reglaget till vänster om ratten. Men plåtplattan med indikation på de olika lägena finns kvar.

Nu är bussen helt isärtagen, då huvudbalkarna mellan framvagn och bakvagn helt har rostat av har jag börjat lite smått med att laga ramen fram ovanför framvagnen. Nu i sommar tänker jag försöka hinna få ihop en helt ny bottenplatta som jag bygger ihop bredvid bussen och sedan skjuter in under och lyfter på plats.

Då jag för tillfället säsongsjobbar på en norsk skidanläggning så kan jag inte mecka så mycket buss, vilket får mina fingrar att klia något så förbannat! Men snart är säsongen över!

Letar fram lite flera bilder snart och postar!

2

Härligt objekt....lycka till!

Tempo Matador -50
Oval-55 (släktbilen)
Splittbuss -64 dubbeldörr 11w
BMW 320D Touring M-Sport XDrive -21

3

Nice, gillar luckan.. ICQ/ag

Vw typ1 55,Vw typ1 56 fd callooker(SÅLD), Vw typ1 57 ladugårdsfynd från Nässjö (såld), Vw typ1 57 Öfund ifrån Samsö (DK) 4200 mil, Vw typ1 61,  Vw golf I Öfund ifrån Samsö (DK) 1720mil (såld), vw typ2 t2 71 högtak(såld)

4

Tack Tack! Gillar den också som fan!

Letar mest delar nu. Är det någon som har lite delar över får de gärna hojta till!

//Elias

5

jag har lite plåt... var bor du?

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

6

Nyköping vad för plåt har du? Jag behöver så gott som allt 40cm upp på bussen...

7 Senaste redigerad av Swampen (2011-03-09 18:51:40)

Fruktansvärt härlig buss! ICQ/ag 
otroligt coolt objekt som jag hoppas att du kommer att bevara / renovera mot orginalutförande? ICQ/ab
håller också med om att takluckan va mycket tuff! kommer det fler bilder snart? ICQ/ag invändigt fram också kanske?

nää..  nu ska jag ut å gå tipspromenad!!! Default/lol

VolksWagen, Its not about miles per hour, its about smiles per mile!!

8 Senaste redigerad av 25hpman (2011-03-09 18:58:59)

De här:

De röda finns kvar. + en Schofield repplåt runt framruta.

http://i277.photobucket.com/albums/kk49/25hpman/008-5.jpg

fast de tröskelplåtarna är för en buss med dörrarna på andra sidan...

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

9

Jag känner igen träden...o Willysen med.

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

10

Börja ladda för en sommar i garaget Eskil !

You´ll never know...

11

Tack alla ICQ/ab Klart bussen ska återställas till originalskick, med militärgrön färg av något slag fast blank och lite åt ärtgröna hållet. Bussen ska även få fungerande mörkerbelysning ICQ/ab Men lite lägre kommer den bli och lite flera kusar i rumpan!

25hp:
Haha hur fan lyckades du se willysen i en av bilderna ICQ/ab Delarna låter väldigt intressanta!
Repplåten runt framrutan, är den för hela framrutan eller bara nederdel? Om det går så tar jag helst alla delar utom trösklarna som ändå inte ska passa. Vad vill du ha? Eller ska vi ta det över mejl? eskil(snabelA)6volt.nu

Jag postar fler bilder när jag får en stund över! Vilket jag har i massor ICQ/ab
Hade!

12

Najs buss med cool lucka! Är din polare med i Foo Fighters eller?  ICQ/ab

Mot Hessisch 2017!

13

Det kan man tro! Tighta byxor har han iallafall!

14

Du har lite att stå i du  ICQ/ag  Det ska bli spännande att följa! Jag kommer säkert att ha vägarna förbi med APG163 i sommar  ICQ/ad

15

Jo men visst! Ett garagebesök vore grymt kul! Ser verkligen fram emot att få träffa min gamla buss igen ICQ/ab

16

kul att se bilder på bussen, kommer nog att  bli bra.. roligt att höra att du överlevt en vinter i rauland, inte den största skidmetropolen i norge ICQ/ab

17

Inte så stort men ganska kul jobb ändå. Jag är resturangansvarig på fjöllhalli som resturangen heter ICQ/ab och åker lite skidor på fritiden.

Har fått lite nys om delar här i Norge, ska undersöka saken vidare och återkommer med outcome!

Nu ska jag sova! Tjo

18

Lite fler bilder på vad som hänt i garaget under förra året!

Vänstersidan lagad och klar!
http://img851.imageshack.us/img851/72/012tm.jpg

Nu är även hela golvplåten borta, måste laga lite där också...
http://img851.imageshack.us/img851/1669/013x.jpg

Har börjat på högersidan men inte riktigt klart ännu.
http://img851.imageshack.us/img851/5532/020z.jpg

Till vänster om ratten sitter denna panel, dock har jag inte kvar reglaget. Någon som vet hur det skulle se ut? I nederkant på bilden sitter även en knapp för Sladdlampa ICQ/ab
http://img851.imageshack.us/img851/237/bild052.jpg

25hpman! Hur blev det med plåtarna? Ska jag skicka ett mejl? Vart isånnafall?

Tjo!

19

Klart bussen ska återställas till originalskick, med militärgrön färg av något slag fast blank och lite åt ärtgröna hållet.

Jävligt frän buss!Om det var min buss skulle jag behålla lacken som den är nu.Bara del lacka
den plåt man bytt.Samt en rejäl sänkning eller höja den och på med mönstrade
smala däck.Men den blir säkert bra med en blank lack också ICQ/ab

20

[email protected]

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

21

Tack Fredrik! Jo men det blir ny blank färg på den. Så himla mycket som måste fakemålas isånnafall, plus att jag ska fixa fram nya bättre dörrar som kommer va i annan färg och bakluckan som är röd vad jag minns...
Ska bli lite i det skicket din bil är i va målet ICQ/ab

tjo!

22

Fin brunvit inredning! Fanns även den lilla plåten som sitter i närmast dörrarna bak på soffan, den under med aluminiumpanel på.
http://img820.imageshack.us/img820/4716/bild022wf.jpg

Taklucka och några gamla öl!
http://img820.imageshack.us/img820/996/bild034l.jpg

Nu ser den ut såhär fast det inte finns något alls kvar av balkarna!
http://img820.imageshack.us/img820/8752/buss006.jpg

Denna pall fanns i bussen när jag hittade den. Har varit fastskruvad i golvet och fungerat ståplats för soldater som skulle titta ut genom takluckan ICQ/ab ganska kul grej faktist! Denna ska renoveras och monteras tillbaka i bussen sen när den är klar.
http://img820.imageshack.us/img820/8530/pallen1.jpg
och öppen
http://img820.imageshack.us/img820/1305/pallen2.jpg

På onsdag nästa vecka ska jag kolla på delar till bussen! Ska bli svinkul!

25hpman hoppas jag inte tjatar för mycket men hur går det med plåtdelarna jag skulle köpa av dig?

23

Ja, ja...

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

24 Senaste redigerad av Eskil (2011-03-18 19:57:25)

Tack 25hpman! Trevlig prick och fina plåtbitar! Fick bilder av Tim nu på kvällen.

Såhär fint är det :

Trösklar och batterihylla
http://img832.imageshack.us/img832/2428/bild3px.jpg

Lastrumsgolv! Finns en likadan till
http://img832.imageshack.us/img832/7723/bild5l.jpg

Nedersta biten på fronten, Utriggare, Framskärmar(dock 62-65 men går att fixa), repplåt lastdörr, repplåt framruta(bara ena sidan).
http://img832.imageshack.us/img832/5142/bild7f.jpg

NU kliar det i fingrarna må jag säga! Sitter i min lilla bunker i Norge och längtar tills denna jävla snön ska smälta bort så man får mecka lite buss i sverige! ICQ/ab

Tjo!

25

Gött med ett rostfritt och stabilt golv i bussen!

http://img141.imageshack.us/img141/9578/bild0088c.jpg
http://img141.imageshack.us/img141/8901/bild0089o.jpg

Dock inte betong, men någon slaggprodukt från järnverket som packas svinhårt med padda ICQ/ab