PPRMicke skrev:Hej
Det är många som läser men inga frågor
Kan alla leka med lock eller är det själv klart att man har lagt ut?
/// Micke
Jag leker lite med mina toppar (med betoning på leker) ibland, på en nivå där jag drömmer om 5-10hk i bästa fall..... men jag kan definitivt inte, jag läser och försöker lära och förstå, och är definitivt inte på en nivå där jag kan ställa rimliga frågor!
Men när nu uppmaningen är att ställa frågor: Det pratas och mäts i allmänhet bara på flödet i insugskanalen som jag förstått det, borde inte flödet på avgassidan vara intressant åxå? Jag gissar att det är svårare att suga in bränsle/luftblandningen än det är att trycka ut avgaserna, och därför viktigare med flöde på insugssidan, men ett bra flöde på avgassidan bör väl gynna effekten det med?
/ Hella
Typ 1 1956, Typ 1 Sunroof 1961, Typ 14 Karmann-Ghia Cabriolet 1967, Typ 2 Pick-Up 1966, Typ 3 Fastback 1969, Typ 34 Karmann-Ghia Sunroof 1963
"Oavsett om Du tror att Du kan, eller om Du tror att Du inte kan, så kommer Du vanligtvis att ha rätt!" (Henry Ford)