Vilket fint jobb du lägger ner!!!
Tackar!
De båda vänstra instrumenten är egentligen för nya. Men de får duga så länge... De äldre har en rund metallknapp i mitten liknande hastighetsmätare och varvräknare.
//J
Hej, kan dessa vara intressant så har jag. 
Otroligt fint det blir! 
Bilar: Westfalia 1974, Dubbelhyttspickup 1978, Golf 1983, 911 1971
Insta: Rm_engrg
Tack Rickard, jag söker de instrumenten som har mätare för oljevolym och tryck. Men tack ändå!
//J
129 2020-04-10 18:32:15 Senaste redigerad av V-Dub (2020-04-10 18:43:47)
Hej Alla, och Glad Påsk!
Jag körde fast lite med kablarna... Torkarmotorn ville inte göra som den ska. Mitt elsystem är ett som bara fanns under ett år och då med två reläer som jobbade ihop för att åstadkomma intervall, långsam och snabb. Låter inte så märkvärdigt men kruxet är att man måste ha ström fram till parkeringsläget även då du stänger av torkarna. Annars så stannar de där de är när du stänger av.
Det var nåt knas med mina reläer och det finns ej nya att köpa. Jag gjorde en egen (mer stabil) lösning med ett intervallrelä och lite dioder.
För de som vill veta hur man gör så kan ni kolla min post på ett Porsche-forum här:
http://forums.pelicanparts.com/porsche- … st10818896
Nu kan jag ställa hur många svep jag vill ha på intervallen och hur lång paus emellan. Stuvade in styrenheten i en liten låda och monterade. Nu funkar allt!
//Jörgen
Vil dette virke også for oss med VW med bare to hastigheter originalt?
Vil dette virke også for oss med VW med bare to hastigheter originalt?
Du kan säkert modifiera det så det funkar. Men du behöver en switch som har fyra lägen, 0-1-2-3.
//Jörgen
Nu har jag fått friskluftsintaget och fläkten på plats. Även luftslussarna med alla vajrarna. Det var ett jävla sjå att få gummitätningarna som ska vara där flexrören går in i kupén på plats. Många svordomar behövdes dock.
//Jörgen
133 2020-04-13 18:22:24 Senaste redigerad av V-Dub (2020-04-13 18:30:31)
Många lediga dagar nu så det blir en hel del gjort i garaget. Nu är tanken på plats. Ny tank från JB/Dansk, passformen sisådär. Undertill är det slangfestival. Allt nu täckt av en skyddsplåt.
//Jörgen
Tyskarna gjorde inget hafsverk med de tidiga 911:orna. Dock kan vissa saker kännas lite väl överdrivna. Ett exempel är bränslesystemet. Är man van att meka jänkare eller gammal VW-buss som jag med tank, pump och förgasare så är det överväldigande med alla returer och avluftningar. Värst är det för US marknaden som är på bilden här. Mitt är betydligt enklare då det är en Euro-spec bil med bara avluftningstanken (2) och diverse slangar.
Notera att inte pumpen med sin retur är med på bilden!!!
//Jörgen
Det är väl för miljöns skull kan jag tro.
Det är väl för miljöns skull kan jag tro.
Så är det! Men allt detta är för bensinångor... Har inget med förbränningen i andra änden att göra.
//J
Nu har tankpåfyllningen kommit på plats. Även vajer till tanklucksöppning.
//Jörgen
Handskfacket är någon historia i pressad papp eller liknande. Ganska hård och stabil dock. Min begagnade var sliten. Lade en vända med POR-15 som ger en hård lite emaljliknande yta.
Insidan är flockad, dvs lite luddig. Jag köpte ett flockningskit på Ebay. Det är ett lim som man stryker på och ett pulver som man blåser på med en flaska som ingår i kitet.
Slipade av den gamla flockningen så gott jag kunde. Lade som sagt POR-15 vilket kanske inte var det bästa. Det vattenbaserade limmet ville sig inte riktigt på den ytan. Fick göra det två gånger. Blev godkänt till slut.
//Jörgen
Hej Alla!
Har varit lite orolig för att sätta dit instrumentbrädan. Man kommer ju se den hela tiden så det måste bli bra! Det är trångt och med facit på hand så borde jag gjort detta innan jag satte in fläkt och friskluftskanaler. Brädan är av svensk tillverkning och ser bra ut. Men man vet ju hur det är med eftermarknadsdelar och det finns förbättringsområden. Jag markerade var alla bultar (alla på framsidan och två ovanför instrumenten) och pluggar sitter.
"Apterade" låsmuttrar genom att limma dem på brickor. Det är ganska stora hål i karossen för montering så man behöver stora brickor.
Var otroligt försiktig men lyckades ändå bryta av en plugg. Den sitter nära vänstra bulten vid instrumenten så det ska nog bli bra ändå. Defrostermunstyckena har egna små plastbitar. De är från Dansk och hade också sköra pluggar med "sådär" passform. Var försiktig!
Det blev en del blodvite men nu sitter den på plats. Fullt godkänt ändå!
//Jörgen
Lite bilder när det var klart.
Fiiint!!!
Sååå vackert! 
Hebster -52
Porsche 912/911ST
Ford pickup -36
143 2020-05-06 16:24:30 Senaste redigerad av V-Dub (2020-05-06 16:26:28)
Lite småpyssel gjort. Täckskivan framför kupéfläkten och tätningslisten för huven fram. Lucka till smugglarboxen också monterad. Inne i kabyssen så är kåpan runt rattstången och blinkers/torkar-spakar på plats.
//Jörgen
Ser otroligt fint ut. Smugglarboxen? Berätta mer om den...
Ser otroligt fint ut. Smugglarboxen? Berätta mer om den...
Ja, det är ju lite lustigt namn. Tänker inte att det är polsk vodka de refererar till. Ingen expert men det rymmer nog en 7-8 kilo kokain där om du vill. Dock så får det vara en bil utan AC eller bensinvärmare för då satt det andra grejer där. Då får du nöja dig med att stuva in några pack med Camel om du ska smuggla!
Googla "Porsche Smugglers Box" så får du lite bilder!
//Jörgen
146 2020-05-11 09:31:58 Senaste redigerad av V-Dub (2020-05-11 09:33:00)
En solig lördag möjliggjorde mek med öppen garageport! Montering av stötfångare, lampor och grusplåt bak. Det sitter en gummilist längs med hela skärmkanten och under lamporna. På listerna så fanns dubbelhäftande tejp. Tejpen var kass så jag tog bort den och limmade med kontaktlim för gummitätningar. Tack vare att jag passat in innan lack och borrat två hål på varje stötfångardel för att stifta, så hamnade jag rätt direkt.
En liten fadäs var att när jag fått allt på plats hade jag missat att det skulle vara en gummilist mellan grusplåt och kaross, så det blev till att riva igen och göra rätt. Gummilisten för luckan ska bara in i ett spår så lite fett på den så gick det bra.
Nu ser ju bakändan ganska klar ut!
//Jörgen
Vackert. 
148 2020-05-18 09:30:25 Senaste redigerad av V-Dub (2020-05-18 09:31:42)
Hej Alla!
Väntar på delar från USA, Belgien, UK och Tyskland. USA verkar ta tid med importen. Det har varit i Sverige länge nu... UK ligger ju nere helt och det påverkar såklart frakttider. Från Tyskland verkar det ta en vecka ca, inga problem. Från Belgien kommer stora delar av inredningen, det ska bli spännande!
Lite småpyssel i brist på annat... Provkörde min Blaupunkt Frankfort och den funkade fint. Har ingen antenn monterad på karossen så jag köpte en som jag kan ha dold. Hittades för några hundra på Ebay.
Bromssystemet fick sin bromsvätska. Kollade runt och det är enligt expertisen DOT4 som gäller. Jag körde på ATE som ska vara kvalitet och original på dessa bilar. Ny huvudbromscylinder, nya rör och slangar, nya ok fram (pga att mina befintliga ej passade på nya spindlar) och renoverade bak. Lufta och kolla efter läckor. Allt verkar bra!
//Jörgen
Jag väntar också paket från USA, var incheckat i Belgien för tre veckor sedan men har inte checkat in i Sverige ännu, seeeeegt!
Hej Alla!
Väntar på delar från USA, Belgien, UK och Tyskland. USA verkar ta tid med importen. Det har varit i Sverige länge nu... UK ligger ju nere helt och det påverkar såklart frakttider. Från Tyskland verkar det ta en vecka ca, inga problem. Från Belgien kommer stora delar av inredningen, det ska bli spännande!Lite småpyssel i brist på annat... Provkörde min Blaupunkt Frankfort och den funkade fint. Har ingen antenn monterad på karossen så jag köpte en som jag kan ha dold. Hittades för några hundra på Ebay.
Bromssystemet fick sin bromsvätska. Kollade runt och det är enligt expertisen DOT4 som gäller. Jag körde på ATE som ska vara kvalitet och original på dessa bilar. Ny huvudbromscylinder, nya rör och slangar, nya ok fram (pga att mina befintliga ej passade på nya spindlar) och renoverade bak. Lufta och kolla efter läckor. Allt verkar bra!
//Jörgen
Intressant! Visa gärna antennen. Är på jakt efter antenn som kan monteras dold.
