Svwerker skrev:Tror man att man kan känna om lagerspelet är rätt ska man nog lämna detta till någon som har rätt grejer, man lurar bara sig själv och det är ingen som tackar dig för att du tar genvägar.
Jag inser mina begränsningar.
Det var därför jag tänkte att jag skulle dela motorn och sätta i nya grejer.
Just för att slippa göra antaganden.Tanken att hona cylindrar, byta kolvringar, alla packningar, renovera/byta toppar och pilla med förgasaren är lockande
eftersom det om inte annat bli billigare.Efter renoveringen av mc-motorn vet jag också hur skönt det är
att veta att allt "under" också är i bra skick.
Det är skönt att veta att allt är nytt och fräscht, nerifrån och upp.Det är mitt dilemma. Och jag är ny på VW-motorer.
----
Hursomhelst är jag här för att få lite råd.
Riva allt eller byta lite?
Jag har ett generaltips som jag får mycket skit för för alla ska naturligtvis kunna allt utan stöd från literatur.
Robert Bentleys verkstadsmanualer är Volkswagen Of Americas och jag anser att de är oumbärliga. Där står alla lagerspel, åtdragningsmoment mm så att allt blir som tillverkaren tänkte från början. De finns på lite olika nätshopar nät och är värda varje krona.
Ali G


amatör som en annan med så många förslag som följer i trådarna.
