Hej!
Ny här och ny på VW. Har hållts mycket med bilar tidigare men inget direkt med WV förutom första bilen som va en Bajjabug som jag köpte som ett objekt och byggde ihop. Dock har jag nu skaffat mig ett betydligt bättre objekt med lite finjobb kvar på bara innan den rullar.
Har haft lite olika bud ang motorn som följde bilen. Jag har ej startat den och den har ej varit igång på ett par år. Givetvis är jag nyfiken på dels om det är eb nra combo samt vad den kan ge för effekt och vrid. Samt vad som kan förbättras sen när/om jag vill ha mer.
Ska även ta ett tag med växellådan men det skapar jag nog en egen tråd till!
Motorreceptet är följande:
org 69vev, 8-stift. balanserat med remskiva, svänghjul och tryckplatta. orginal stakar polerade och invägda. Mhale 94mm cyl och kolvar. teflonbultskolvlåsningar. CB 044 magnumtoppar. 42in 37ut. weber idf 44. melling oljepump, 30mm drev och pumplock med uttag. Engle w110kam, chromoly stötstänger, cb 1:25 vippor.
Vet tyvärr ej kompförhållandet.
Någon som törs sig på en uppskattning?
Tack på förhand!
MVH
Kalle
