Först och främst ska jag varna känsliga läsare för att nedan kan verka lite rörigt och långt, men det blir nog så när man köper saker för fort och glömmer tänka...
Såhär, jag håller på att färdigställa min 718RSK replika och vill ju hemskt gärna åka på rätt hjul, dvs 16 tums Porsche plåtisar med bultcirkel 5x205.
Fälgar finns, problemet är att bygget i sig är baserat på en 73a med en framvagn från en 66a med skivor, dvs 4x130.
Det är nu det börjar bli virrigt, för 66or har väl inte skivor original och dessutom inte med 4x130, eller har jag missat något trots 30 år med folkvagn?
Däremot skulle det ju kunna vara en framvagn från en 68, då stämmer ju saker och ting bättre. Byggherren av bilen mindes själv inte riktigt då det är lite drygt 25 år sedan han själv byggde den.
Beställde ett skivbromskit från CSP Hyllie som verkade passa, dessutom bra pris. Tyvärr drog det ut på tiden med leverans så jag fick makulera ordern och leta vidare.
Det är tydligt att just konverteringskit från skiva till skiva för att bara få annat bultmönster är svårare att hitta jämfört med konvertering från trumma till skiva.
Hittade till slut på VW Heritage och beställde skivbromskit AC6982895 därifrån som skulle passa 1968-1979. Det har nu kommit hem, ska titta närmare på det i helgen.
Men jag började ana oråd....och när jag igår läste lite noggrannare vad jag beställt så passar tydligen inte den här satsen om du redan har skivor fram, utan bara om du har trummor.
Och nu är det stökigt igen då i mitt huvud, för vilken bubbla efter 68 har trummor fram ens?
Frågan är också om det "bara" är att byta hela framvagnen som kommer från en 67 med trummor till exempel och i värsta fall då beställa ytterligare ett konverteringskit som är till den modellen? För som jag skrev så verkar det lättare att hitta. Men då passar väl inte styrsnäcka och rattstången ihop längre
Nån måste ju ha krånglat med sånt här tidigare och kanske kan hjälpa mig på traven lite hur man gör



