1 Senaste redigerad av vwato (2026-03-09 05:26:12)

Söndagar runt tioslaget på förmiddagen så träffas vi för lite snack, en fika och mat för de som känner för det.
https://www.rasta.se/brandasen


Väl mött...



https://www.rasta.se/wp-content/uploads/2023/03/Rasta-Bralanda-oldi-utan-G.jpg

Historik
Med en karriär från dåtidens Domus-restauranger i bagaget gav sig Dan Tervaniemi (1946- ) ut och applicerade konceptet längs de svenska vägarna på tidigt 1970-tal. Först ut var RiksRasta i Brålanda, Dalsland. Under 80-talet var Rasta den tongivande kedjan av vägrestauranger i Sverige med tjugo anläggningar. I kölvattnet av fastighetskrisen i början av 90-talet bytte Rasta ägare och namn, för att i maj 2004 åter samlas under Dan Tervaniemis ledning och Rastanamnet.
Rasta Väganläggningar omfattar idag 30 enheter runtom i Sverige.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Dan_Tervaniemi

One humans junk is another's vwomens or mans treasure.

Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.

2 Senaste redigerad av vwato (Igår 19:30:12)

Hej VWänner och Porsche-polare, idag är det den stora dagen för en enkel fika i Örebrotrakten, räknar iskallt med att Göran aká GB dyker upp med WebAdmin och dalagänget i släptåg, alla med Boxerville-mersh så vi känner igen hedningarna från norr...

Ska bli trevligt att äntligen få träffa Demian, våran speciella forumprofil som uppenbarligen gått helt vilse i Facebooks irrgångar..
https://boxerville.se/forum/viewtopic.p … 38#p540038

Vi syns eller inte idag, det kommer fler söndagar på året sägs det, vem vet...  ICQ/af



edit.
Sammanfattning från första träffen på Rasta i Brändåsen där personalen som vanligt stod för god mat och service, förutom trevliga samtal med bilintresserade av diverse olika märken, en familj från Holland, en barnfamilj som brann för Mercedes och sin lilla tult på två år och tre färglada hantverkare som tog en paus från helgens slit.

Som grädde på moset dök Micke från Sweet Poison upp, en för många välkänd knalle eller vad det kallas, som säljer kläder och charkuteriprodukter hos Sannas Cafe, Elmia och Gud vet var, ja det är verkligen ett ställe att knyta kontakter på, mycket tack vare det stora upptagningsområdet.
https://www.modeplatsen.se/butik/sweet-poison-orebro


Men som man säger..
What happens in Brandåsen, stays in Brandåsen..


Nästa söndag eller den därefter runt tioslaget på förmiddagen, då träffas vi för lite snack, en fika och mat för de som känner för det.

Väl mött igen...


ps. GB, Demian och övriga Dalagänget lyste totalt med sin frånvaro, hoppas på bättring i framtiden annars blir det rapport på det här och strafföl i framtiden.. ds.

One humans junk is another's vwomens or mans treasure.

Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.