1

Jag har läst nånstans att I-profil stakar är bäst för starka motorer och H-profil är lämpligast för högvarviga motorer.
Finns det nån sanning i detta eller är det bara trams?

2

Sant är det fast tvärtom...  ICQ/br

I-Profil är i motsvarande genomskärning utformad som ett "I" där midjan är avsmalnad hela vägen och kortsidorna nu är kompletta hela vägen. Detta ger också en väldigt stark konstruktion men är oftast lite lättare. Detta gör att I-profil med sin lite lägre vikt gör sig lämpligare i en högvarvig motor som kanske inte har lika höga laddtryck.

H-profil kommer från formen om man ser vevstaken i genomskärning. Den är då utformad som ett "H" med 2st hela långsidor med en brygga mellan som bildar den liggande delen i H:et. Det extra materialet i mitten av staken gör den väldigt stark och fördelar även ut påfrestningarna jämnt över staken. Därför passar denna perfekt i motorer som är hårt trimmade och har högt vrid redan lågt i registret.
https://www.ddesign.nu/sv/blogg/produkt … ligen-bast

One humans junk is another's vwomens or mans treasure.

Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.

3

Det med profilen på en stake är lite vad man är ute efter
H profilen är lite av en grävskopa och kastar olja runt i maskin
Där i mot en I profil är inte så den kastar olja över alt
Styrka  det beror på vilket mattrial den är smidd av det finns H profil som klarar hantera 2500 hk och även I profil som klarar hantera nästan samma Hk
Den starkaste Vw staken är Pauter som är I profil   Men den är svindyr ( 17-20 k för 4a st )
I profilen är jätte bra 
Men om man skall ha Vw lager i den så är det jobbigt att få tag i långa 
Där för är det vanligare med Cheva lager i dag
Sen är det saker som pandimin som har ställt till det med prisbilden
Företaget Scat är delat i två delar  en V8 (AFR köpte den delen ) och den gamla ägaren har Vw delen kvar Som jag hörde ett rykte att det var tillsalu också
AFR har förtur på tillverkningen  ( där är 85% som tillverkas )
/// Micke

Utför Flödes test av toppar
och Motorsimulering
Och arborrar
Fueltech Ft 600 användare
Grundare  av 1600 utmaningen
Instagram @ pprmicke