Jag är inte så aktiv längre men finns kvar bland skuggorna precis som många andra gamla vw-skruvare.
Sålde allt vad vw hette, både bilar och delar för att ge mig in i jänketräsket ett par år.
När jag sålt även det amerikanska järnet kom jag på att jag hade kvar ett typ1-chassi hos mina föräldrar, tänkte därför sälja även det, istället fick jag en ganska vissen bubbla-kaross -66 som stått ute i en herrans massa år utan dörrutor och framruta.
Ja men då måste man ju sätta ihop nåt… eller hur?
Sagt o gjort hämtades den hösten -22, trösklarna var helt bortrostade, även ca 10cm upp på karossen, ett träd hade fallit på den, ganska exakt ett år senare var den besiktigad och på vägarna.
Ta gärna en titt på mitt garage-instagram!
Länk:
https://www.instagram.com/mechanics_and … _source=qr
Tydligen ska karossen varit med om ett försök till callook-våldtäkt på 80talet då listhål m.m. Är igensvetsat, egentligen ska den vara grå men den röda lacken måste också kommit under 80talet, troligen är det inte billack.


