Tjenna! Min 1600 med 34-Pict 3-förgasare går skit. Jag har ultraljudstvättat förgasaren och blåst ut munstyckena med breakclean och tryckluft, men den går skit ändå. Den går att hålla vid liv men släpper du gasen så dör den och gasar jag järnet smäller den och lever fan. Har beställt repsats.
Jag har svårt att ställa tändningen eftersom jag inte har någon tomgång men jag tror jag har fått till den hjälpligt (ingen aning) för den startar ju och går. Jag vet ioförsig inte hur en motor med felställd tändning beter sig.
Jag la en skruvdragare på gasen så den höll det lägsta varvtalet som gick utan att den dog och försökte med stroboskoplampa. Men när jacken i remskivan började närma sig går den skit och vill dö. För visst är det vid klacken framför soppapumpen jacken ska hamna när man är rätt? Det är två jack och jag läste någonstans att det första är 7,5 före TDC, vilket det ska vara på denna motorn.
Imorgon ska jag kolla nogrant så det inte drar tjuvluft någonstans.
Förresten, under förgasaren är en pip med en slang till luftrenaren, vad är det för nåt?
Ha det fint boys 
