Ser bra ut.
Snyggt, men blev det fel motorpaket? Det som står bredvid på bilden måste väl vara det "rätta" ?! 
Bilar: Westfalia 1974, Dubbelhyttspickup 1978, Golf 1983, 911 1971
Insta: Rm_engrg
Snyggt, men blev det fel motorpaket? Det som står bredvid på bilden måste väl vara det "rätta" ?!
Tack! Motorpaketet som står bredvid hör till min 1966 911 som oxå väntar på lack. Ångrar lite nu i efterhand att jag inte satt i en 5-vxl 901 låda i splitten men försent nu..Men motorn i splitten e ju iallafall en 912 motor anno 1968 så den får duga. Skall nog få lite mera effekt i nåt skede men det kostar ju så sjukt att trimma en 356/912 motor..
54 2020-10-22 19:09:28 Senaste redigerad av CrewCab (2020-10-22 19:10:23)
Blir skitbra, blir kul att se helheten 
Crewcab 65a
Typ 1 50a i delar
Sakta framåt..

´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o] Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage
Äntligen fick jag hem karossen från lackeraren..
Trevligt.
Milstolpe kan man säga.

så snygg
Early Bay 71a "Polisbussen", Bubbla 61a, Bubbla 62a ratlook R.I.P
Köpte en Vintage Speed ljuddämpare som jag tänkte anpassa för 356 Porsche motorn,därav de fabricerade uttagen i bakplåten
Kul!
Läcker färg också 
Detta bygge blir säkert en riktigt trevlig bil!
Snyggt.
De blir riktigt snyggt ,
Riktigt ball! 

Tack för alla komentarer!Mycket knåpande med alla detaljer nu men inspirationen är på topp. Vill inte ha mer än tre huvudfärger på utsidan av bilen förutom lite krom då förstås. Fälgarna måste bli en nyans ljusare för att inte strida med huvudfärgen "Slate Grey". Gör om ,gör rätt..
Vidare blir jag nog tvungen att inhandla korrekta Split framskärmar,för gillar inte (har aldrig gillat) utseendet på skärmarna som sitter där nu. Det är väl de två kostsammaste förändringar som jag blir tvungen att gräva ur lädret som kallas plånbok.. Braille batteriet var ursprungligen vitt med stora dekaler,men det stred ju totalt med resten av grejerna under huven. Fick pilla bort dekalerna och måla sidenmatt svart o de blev mycket lugnare under huven
Var ju tvungen att skruva ditt den lätt patinerade originalskylten oxå,hade nog tänkt skaffa en personlig skylt till denna men vete fan..
Du har en god smak på jag säga.
Det är i detaljerna det sitter...
KG Cab -67, Bay -68, Bay -72, Westy -78, 2 x Typ 1 -67, Typ 1 -70 (Volvo PV -57)

Nu är det bara du som har Concept 1 356 16" centrum i Finland.
Mitt set är påväg till Tyskland just nu. 
Hebster -52
Porsche 912/911ST
Ford pickup -36
Nu är det bara du som har Concept 1 356 16" centrum i Finland.
Mitt set är påväg till Tyskland just nu.
Tja,jag sålde ett set fälgar till Dennis oxå och de finns nog kvar i landet. Köpte nämligen 12 st centrum då nångång..
Ah! Ok. 
Hebster -52
Porsche 912/911ST
Ford pickup -36
Hur gick det sedan..
Jag har. funderar på hålen och uppflyttad torrisions nu när schassie till mitt vw 356 bygge snart måste svetsas ihop...
Blir ju sååååå trevligt
Hur mycket är torrisions röret uppflyttad? ..
Sen är det ju däcksdim som altid e knepigt... har 7*15 OCH 5.5*15 fälgar som skall i.... 
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
Jodå,det går sakta framåt. Var tvungen och köpa riktiga splitskärmar,kunde inte se på de som satt på när bilden togs. Torsionsröret blev uppflyttat 50mm.
Hur gick det? Fick du ut bubblan till sommaren?

http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
