På VW-verkstäderna, när det begav sig för 50-60-70 år sen, då ryckte de bort navkapseln så den hamnade på golvet en bit bort. Hjulbultarna kastades i navkapseln.
Så hanterar vi naturligtvis inte våra ögonstenar numera. Visar istället hur man händigt kan utnyttja fyra-fem hål. Säkert många som gör så här. Inget skräp i gängorna och lätt att klicka på lite fett utan att det sölar ner fingrar och annat. Ta vad du haver, papplåda, träkloss …
1 2020-05-20 08:18:44 Senaste redigerad av hof (2020-05-20 08:19:19)
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
Jag gillar återvinning och husmorsknep. Men för att ha ett mer mångsidigt hjälpmedel vid mek utomhus brukar jag helt sonika ha en skål (ofta i metall) som jag lägger småplocket i. Då kan man samla allt på ett ställe oavsett om det är brickor skruvar, muttrar eller beslag.
Om man plockar isär mer prylar, tex ett hjullagerbyte eller klär av en folkamotor, så är det ju bra att veta var allt satt. Då brukar jag i största möjliga mån skruva tillbaks det jag skruvat lös efter att delarna separerat och då såklart i den ordningen som det satt ihop i.
Bra förslag, men själv föredrar jag Arbogapastej.
Många är vi som köpt dom där Rostfria magnetskålarna från butiken, bara för att sedan fylla dessa med allt annan skit och glömmas bort i ngt hörn. Det här var ju enkelt och smart. Bra tips. Tackar
Själv sparar jag på enliters yoghurtburkar, plast modell hink - utmärkta att lägga smågrejer i när man river motorer etc, sen kan man tvätta med lacknafta direkt i burken. Locken brukar jag kasta, men spar ett fåtal att blanda plastic-padding-spackel o epoxilim på.
Koo apelsinmarmeladburkar av plåt med plastlock tål thinner tex o man kan skära en slits i locket för ett penselskaft, eller stansa ett runt, så slipper penseln stå på borsten i burken utan hänger i skaftet,
o så dunstar det inte så mkt heller. God marmelad dessutom.
it would burn off both of your ears . . . "