.
1 2018-09-30 21:48:12 Senaste redigerad av stout (2020-06-02 15:21:47)
kulbulten har ju möjligheten till original skivbroms..iofs 4 bult.. (dvs "modernare" bromsar)
mc person är en bättre framvagn.. om man nu inte är intresserad av en framvagn som byggdes för gamla tiders dåliga vägar.. dvs kan svälja stora nivå skillnader men kanske inte optimal vid kurviga vägar..
vill man sänka mycket brukar ledpinne rekommendera, då inte dom lederna bottnar, vilket kan ske med en kulbult framvagn..
väghållnings mässigt borde inte dom 2 framvagnarna skilja sig om allt är i bra skick..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
Sett detta?
https://vwcustomspeed.com/produkt/Sankt … for-skivbr
Kan man åka länkpinne med 4*130 om man nu vill det. Eller 5*130.
4 2018-10-01 11:06:21 Senaste redigerad av michaelth (2018-10-01 11:08:21)
Vet inte kostnaden för nya ledpinnar/och det som behövs mot att pressa i nya spindelleder...har inte renoverat någon ledpinnar framvagn...
Liksom reservdelar för bromsar? Som sagt vet inte prisskillnad..är ju gamla grejer hur som...
Under vad skall plattan komma?
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
Frågar man mig är det som natt & dag mellan länkpinne och kulbult.
Tänkte man sänka och smalna rejält, kan länkpinne vara ett alternativ, men vill man köra och bromsa är kulbulten att föredra.
På bussarna märker man skillnaden ännu tydligare. Det är lika på Volvo med, där PV har länkpinne och Amazon kulbult. Stor skillnad i körbarhet till de senares fördel.
Länkpinnen är en relik från -30:talet, medan kulbulten är från "nästan" -70:talet :-)
Något hände under dessa år.
Så -66 är ett trevligt chassie att bygga på. Gammalt utseende med wide5 och smal bakaxel, men ändå med hyggligt modern framvagn 
JBlom skrev:Sett detta?
https://vwcustomspeed.com/produkt/Sankt … for-skivbrKan man åka länkpinne med 4*130 om man nu vill det. Eller 5*130.
Jag tar ditt inlägg som att det var en frågeställning utan frågetecken.
Ja, det finns skivbromssatser till länkpinne och även med 5x205 bultmönster. Men det var inte min fråga, utan om vilken framvagn som är att föredra om man nu har möjlighet att välja. Eller som jag förstår det på Michaelh så är skillnaden försumbar rent kör-komfortmässigt, men möjligheten till original skivor med kulbult.
Nja inte en fråga utan mer ett tips på eran diskussion angående skivbromsar.
Med dom spindlarna åker man med senare skivor och bromsok till en human peng. Om man föredrar länkpinne vilket många verkar göra om man ska åka sänkt.
