1

Hej Vw vänner!
Jag kör en Vw - buss -86:a och har fått ett bankande ljud, låter som när man slår med en hammare på en balk. Det kan komma efter att man kört t.ex.10 mil och vara några mil för att sedan försvinna helt oberoende av hur långt man sedan kör. Ibland kommer det inte alls

2

Hej Vw vänner!
Jag kör en Vw - buss -86:a och har fått ett bankande ljud, låter som när man slår med en hammare på en balk. Det kan komma efter att man kört t.ex.10 mil och vara några mil för att sedan försvinna helt oberoende av hur långt man sedan kör. Ibland kommer det inte alls, finns det någon här som har haft samma problem eller som har något tips på vad det beror på? Tycker oljudet kommer bakifrån.
Tacksam för alla tips!
Mvh Bengt

3

Oljudet kan komma från drivaxlarnas drivknutar som är av typen Rzeppa. Kan vara, om man har tur,  så att fettet åkt ut i gummidamasken och då kan det tystna om man klämmer på gummit så att fettet flyttar på sig.

4

Precis! Drivknutar som behöver fett!

Jag skulle inte bli förvånad om jag har rätt!
GW.P

5

Tack för tipsen, ska testa dessa!

6

Hej!
Kom du fram till något fel?
jag har samma problem som du hade,
Stefan