1

Dotterns bromsljus verkar som det inte får fram tillräckligt med ström bromsljuset tänds låååångsamt och väldigt svagt när man håller ner pedalen bakljuset funkar perfekt
nån som har någon ide`?? Det rör sig om en 12 v -69:a 1500 typ 1

2 Senaste redigerad av Kurtivan (2017-09-03 21:25:55)

bygla vid bromsljuskontakten och se om de lyser perfekt då, om inte då är det bara att byta den kontakten

Gubbjävel; dvs originalfantast

3

Mycket vanligt att bromsljuskontaketerna fylls med gegga från huvudcylindern och slutar fungera.

4

Till skillnad från många nadra bilar med en mekanisk bromsljuskontakt kopplad till bromspedalen, har dessa gamnal Volkwagnar en (två) hydrauliska kontakter på huvudbromscylindern.

På 69orna finns det väl tvåkrets bromssystem, med en kontrollapma på instrumentpanelen?
Jag har iallafall det på min 1500 -68.
Isåfall finns det två kombinerade bromsljus och bromskretskontrollkontakter på huvudbromscylnedern, hbc. I princip är bromsljuset kopplat parallelllt på dessa, det skal räcka att den ena funkar, men teoeri och praktik stämmer inte alltid.

Symptomen du beskriver uppkommer då man har för litet bromsvätska i systemet och/eller luft.
Men som redan skrivits kan kontakterna vara smutsiga, dåliga eller rent av kassa.
Sedan är det aldrig fel att byta hela hbc på en så gammal bil, och bromsrören, samt slangarna, iallafall i den främre kretsen. Men det är ju ett omfattande jobb.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."