Snyggt med biljardbollen, it´s all about details 
Tack GB..du kanske vill ta över min gamla eightball,kunde passa bra i din vagn..
Den är lite patinerad dessutom,gillar ju du.. 
late,
in love,
and a little drunk..
Tack GB..du kanske vill ta över min gamla eightball,kunde passa bra i din vagn..
Den är lite patinerad dessutom,gillar ju du..
Been there done that 
Någon annan som vill ha den..kostar gratis... 
late,
in love,
and a little drunk..
Riktigt snygg matchning Pompejus! Det hade jag inte en tanke på när jag råkade permanenttejpa upp sjuan på dörren..
Men därför kan jag ta åttan som betalning för det jobbet.. 
Skickar den till dig,det minsta jag kan göra..väl bekomme.. 
late,
in love,
and a little drunk..

Håller på och petar lite i strålkastarna jag köpte under Bug Rauk..undrar om någon vet var man köper ny gummitätning som sitter runt glaset..finns det överhuvud taget?Har funderat i termerna att snitta remsor av cykelslang som man limmar ihop ändarna på och sedan spänner detta på glaskanten så att det får en U-form..är ju lite pyssel,så finns det färdigt gör det inget.. 
late,
in love,
and a little drunk..
Kan det vara nån av dessa ?
Det skulle kunna vara nr 2 då den första är den som sitter mellan strålkastare och skärm,men finns uppenbarligen ingen i lager..någon som har bytt och känner sig säker på att det är nummer 2..?
late,
in love,
and a little drunk..
Den övre sätter du runt pottan på skärmen. Blir mellan skärm och kromsarg.
Den nedre träs över glaset och tätar då mot kromringen framåt och inåt mot den "sneda" ringen som håller reflektorn.
Kan ta bilder på detta imorgon då jag just nu gör detta jobb på min 67:a och har beställt dessa prylar från UpNorth.
Mvh Mikael
Wunderbar.. 
late,
in love,
and a little drunk..
Den har jag,men det är den andra som sitter på glaset jag behöver..tack ändå.. 
late,
in love,
and a little drunk..
OHHHHH det här har jag missa, ska bli kul att följa. fan en sån där lucka behöver jag också 
Film och fotonörd.
Byggtråd för min Oval The OldSpeed Outlaw
Byggtråden för La Cholita å Krush Groove hittar ni HÄR
Yes,där satt den..tack! 
late,
in love,
and a little drunk..
Glömde minneskortet till kameran:( Sorry får bli imorgon om du fortfarande behöver lite bilder:) Mvh Mikael
Den övre sätter du runt pottan på skärmen. Blir mellan skärm och kromsarg.
Den nedre träs över glaset och tätar då mot kromringen framåt och inåt mot den "sneda" ringen som håller reflektorn.Kan ta bilder på detta imorgon då jag just nu gör detta jobb på min 67:a och har beställt dessa prylar från UpNorth.
Mvh Mikael
Alltid trevligt med bilder..om inte annat för övriga läsare.. 
late,
in love,
and a little drunk..
Tjenare!
Här kommer en bild på den tunna gummilisten som träs över "pottan". Får be att återkomma med glaset:)
Mvh Mikael
Kom du vidare med glaset,är nyfiken på passformen av den gummilisten.. 
late,
in love,
and a little drunk..
Just det..uppdatering var det ja..blev påmind av min vingpartner GB,då han tyckte att jag kanske överskred mina smädningsbefogenheter en smula i hans tråd,så här är den:
Det tog ju liksom stopp här med välvilliga kamrater på forumet som skulle visa hur gummitätningarna på glasen fungerade,men när ingen hörde av sig tog jag kontakt med Tomas på Folkabiten och han hade en drös NOS-gummin som han kunde tänka sig att avvara..har tyvärr inga bilder på montaget,men man fick ta i lite då de verkade för små,men väl på plats sitter riktigt tight,så där finns ingen risk för läckage..
Köpte strålkastare av Gamen då vi var på Bug Rauk och de var bra,men lite för bedagade inuti,så en rostsanering,tillverkning av en defekt mutter till justeringen,en försiktig rengöring av reflektorn och lite ny lack fick det bli..saknar en justerskruv där skallen var skadad,men tror jag har en liggande någonstans..
Nästa gång tar vi kort på färdiga strålkastare samt framletade stenskottsgaller jag köpte av någon här på forumet för länge sedan..
Tack GB för arselsparken! 
late,
in love,
and a little drunk..
49 2017-01-07 16:37:57 Senaste redigerad av Mr 56 (2017-01-07 16:50:22)
Trevligt med uppdateringar.
jag kan kanske ha en skruv lös jag med om du inte hittar din :-)
tja vem har inte lösa skruvar....
gött att se dig jobba lite med ovalen.
kanske jag oxå skulle smäda min omgivning..så även jag får något uträttat... jag var ju och tittade lite på bussen häromdagen.. 
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
