1

Har en 1600 AS motor fr 1303 -75:a.
Skall in med den i en annan bil. Skall denna ha något laddrelä, eller är det inbyggt i generatorn?
Under baksätet sitter det vanligt 15A relä, kanske till bakrutevärmen.
Dessutom en 4polig kontakt (lös) med:
en brun kabel
en grön kabel
samt ett stift med en rödkabel och en blå kabel
det 4:e stiftet tomt.
HJÄLP!
Skall det sitta ett relä där och vart går kablarna?

2

Ja den årmodellen hade inbyggd regulator i generatorn, men vet ju aldrig säkert om föregående ägare bytt tillen äldre generator, kablarna under baksätet tyder ju på det.
Det är riktigt att det lilla reläet är till bakrutan.

Kolla högst upp på generatorn, om det bara finns två anslutningar, en skruv B+ och en flatstifts hane D+ så har den inbyggd regulator.

Om det finns en  skruvanslutning och tre flatstiftskontakter så krävs det en extern regulator.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

3

http://img.photobucket.com/albums/v349/sparvagn/Mobile%20Uploads/DSC_0137_zpszvf5k82a.jpg

Så här ser det ut på en växelströmsgenerator som kräver extern regulator.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

4

Men fint, min såg ut som du beskrev,
en förskruvning och en med stift.
Så till inkopplingen.
Skruv sidan har 2kablar, en tjockare röd kabel samt en smal svart.
På stiftet sitter det en mellan tjock röd kabel.
Vets det något om dessa?

5

Tja...
Låt oss kalla anslutningarna sina rätta namn, det bli mindre risk för massuppfittningar då ICQ/ad.
Den stora heter B+ och skall ha en 6 eller 8mm2 kabel som går till ingående kabel på solenoiden, därifrån är den ju förbunden med batteriet i den jättetjocka batterikabeln.
Den lilla heter D+ och utgör minusanslutning till laddningslampan.
När då slår på tändningen skall ju laddningslampan lysa, den får plus tillsammans med oljetryck och blinkerslampan från tändningslåset. Det flyter en svag ström genom denna lampa och vidare genom den roterande spolen i generatorn, denna lilla ström är tillräcklig för att det skall bildas ett magnetfält inne i generatorn. När generatorn sedan börjar ladda blir D+ positiv och lampan slocknar. Lampan måste vara hel för att laddningsn skall kunna komma igång.

Den klena svarta kabeln på D+ vet jag faktiskt inte vad den är för något, VW och Bosch hade ofta svarta kaplar till plusledare. I elschemat står det bara att den går till en punkt som heter "14" vilktet kan vara till den där beryktade diagnoskontakten. Men jag är osäker. Den skall iallafall sittat där!

Kabeln från B+ och mot batteriet (på solenoiden) är nog bilens viktigaste kabel! Kom ihåg att den är osäkrad och på generatorn skall den ha en isolerande gummihätta över sig.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

6

Då blev det lite stopp i byggandet.
Undrar hur kopplas varnings lamporna i hastighetsmätaren in.
Har en blå och en blå/grön, alltså oljetryck och laddning.

Enligt elschemat skall ju dom kablarna in på vardera lampa, men dessutom så skall den svart fr tändspolen via säkringshållaren också in på varje lampa.
Vilken av kablarna räknas som jord och plus av dessa?

7

Svart är plus och skall gå till dessa tre lampors gemensamma anslutning.
Dit man vanligtvis kopplar plus på sådana lamphållare är minus på dessa lampor!
Här är läge för diverse tankevurpor!
Nu minns jag inte färgerna nu, men oljetryckslampan jordas med en lång kabel till oljetryckgivaren, som då sluter kretsen om trycket är för lågt. Något säger mig att denna är blå/grön, men jag ör osäker, kanske det skiljer mellan olika årsmodeller.
Laddningslampan (blå kabel, tror jag det är...) jordas i fältspolen på växelsrömsgeneratorerna, och i 61 på likatrömmarnas laddningsrelä, som båda är detsamma som 0 volt, jord, när generatorn inte laddar.
Blinkerskontrollampan (blå/grön kabel om jag minns rätt) jordas faktiskt genom ena sidans blinkerslampor under den släckta delen av blinkfasen, alltså kopplas den till 49a, blinkrelätes utgång.

Ja det är litet ologiskt och bakvänt....

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

8

Jo en sak till...
Om den där svarta kablen, den gemensamma pluskabeln till kontrollamporna, om den ramlar av, så kan du få diverse mer eller mindre spännande elfel i bilen. Detta då den kan gå diverse konstiga krypströmmar bakvägen genom lampornas glödtrådar.
Det funkar inte att sätta in LED-lampor här av två anledningar, dels så är dessa ju polvända, sedan krävs det minst en 2 wattslampa för att laddningen skall komma igång. VW/Bosch rekommenderade 4 watt, men sådana kan vara svåra att få tag på.

Den blåa lampan till helljuset, är kopplad "som vanligt" plus på lampan är kopplad till helljuset, 56a på reläet. Den är jordad i instrumenthuset, liksom instrumentbelysningens lampor.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

9

Ännu ett klockrent svar.
Tackar så mycket.

10

Ännu ett klockrent svar.
Tackar så mycket.

11

mr Milkyway skrev:

Ännu ett klockrent svar.
Tackar så mycket.

Ingen orsak!
Jag har själv kopplat så många kostigheter och orsakat jättefina kortslutningar så jag har nog lärt mig den hårda vägen...
Det är ju urbra att ha en klocka i bilen, men den kopplas över en egen säkring direkt till batteriet, innan eventuell batterifrånskiljare.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."