1 Senaste redigerad av Lajmen (2015-04-10 21:50:28)

Hej jag har precis fått tillbaka mina renoverade toppar till min buggy som är utav år 63. Men nu när jag ska efter att jag har monterat ihop allting så passar inte de vänstra avgasröret som går på sidan utav motorn, det är ca 1 cm för kort!

Så nu undrar jag om de finns hö o vän toppar? jag har googlat o sökt men inte hittat något, så ja tänkte att någon kanske vet något.

Det skulle kunna vara så också att de aldrig har passat heller, den andra sidan passar perfekt. Men jag kommer inte ihåg hur det såg ut innan jag monterade ner den, det skulle kunna vara så att de inte passade förra gången jag satte ihop de heller för en ca 8 år sen, jag har ett litet svagt minne att ja blev less och satte ihop de endå.

Som sagt så passar alla andra plåtar och div.

För att förtydliga lite så är de alltså värmekammar-avgasröret som går bakifrån från toppen och fram, in i ljuddämparen och det för det men det saknas ca 1 cm för att man ska kunna få ihop båda halvorna, för att som jag har förstått det så ska båda "fasningarna" på ljuddämpare och rör vara så pass nära att "klamer" man använder ska dra ihop båda två så att packingen kläms emellan?

2

Topparna skall vara identiska.. Men just avgasrör kan skilja sig mycket så det är inte helt ovanligt att man blir tvungen att modifiera för att få dom på plats. ICQ/am

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

3

Jaa de brukar ju inte vara perfekt men ja förstår inte hur de kan vara 1 cm för kort?  jag skrev lite mer i de övere inlägget.

Är de vanligt att ett avgasrör är för kort ?

4

Med eftermarknads dämpare/ormbo är det mer regel än undantag att de inte passar.
Det mesta är Kina skräp tyvärr som inte kostar nåt att tillverka.

1500 Variant -63
Vw 1/11 -58
Panel -65
1300 limousine -66 såld sedan länge:'(

5

Det är original så vit vad jag vet, original som plåten är bortskuren på. Men kanske från en annan modell ?

6

Du har inte delat avgasröret och satt den bakre delen på fel sida bara?

7

Du har kanske värmekammare från en 30 hästare? De har kortare rör.

Rainy 1200 -60
Sunny 1303LS -74
Rusty 1303S -73
Fodervärd VWHK:s buss