Svårt o förklara med när jag släpper upp kopplingen o liksom "slirar" för att komma iväg hörs ett konstigt gnisslande, nästan tjutande ljud. Kommer bara just när kopplingen slirar. Ingen när jag trycker på pedalen annars. Kopplingen o tryckplatta samt lager är helt nytt. Någon som har en ide vd det kan va? Kan det va lagret iaf??
Är stödlagret i vevaxeln kollat och smort? Annars kan det vara det som låter
.

Är stödlagret i vevaxeln kollat och smort? Annars kan det vara det som låter
.
Du menar det lilla nållagret i svänghjulsbulten?
Hela motorn är nybyggd/ nyrenoverad. Jag smörjde det lagret innan jag monterade motorn men inte mycket. Var rädd att det kunde slänga ut fett på lamellen.
Verkar som jag måste byta motorfästerna, så då får jag göra en bättre inspektion. Kanske smörja upp det lagret lite bättre.
Så lät det när jag körde med solfjäderkoppling från en typ 3:a och utrampningslager för 3-armad tryckplatta i min 67 typ1.
Efter att jag monterat stödring på kopplingen och justerat blev det bra.
S
