Hallå, vad kan vara rimligt och gå upp i storlek på huvudmunstycke på en 1641 med original förgasare öppet luftfilter o ormbo? 
prova att gå upp iaf 0,10-0,15 i huvudmunstycke.. Men det är omöjligt att veta exakt utan att göra mätningar/läsa tändstift eller hur man väljer att göra. Vilken förgasare är det? 28, 30, 31, 34?
Det e en 34 
Har du satt dit en s.k 009-fördelare också? De är kända för att ge "flatspots" med solex 34. Men original bestyckning bör alldeles säkert vara för mager iaf.
Jag körde en 1679 med ormbo, litet filter och bosch 009 i många år. Jag bytte till 130 huvudmunstycke(var 127 org)
Jag lödade även igen det lilla hålet i gas splället, det skulle man tydligen göra när man kör med org gasare och 009.
Det gick mycket bättre när jag bytte munstycket och lödade spjället
Ghia 57
"If you can't fix it with a hammer, You've got an electrical problem"
Ok tack för hjälpen. 
