1

Ja, som rubriken lyder, vad är den mest rekomenderade bensinen för min bubbla från 65 med 1200 motor i? Och, är det för eller nackdel att använda blyersättning? Har läst en hel del om att något ändrades under sent 60-tal vilket gjorde att man kunde köra utan det, dock aldrig sett redigt konkreta svar ännu vad som är för eller nackdelar om det? Så, en enkelt fråga som kanske kräver ett utarbetat svar, behövs det blyersättning till min bubbla från 65?

2

Fakta:
För att en fyrtaktsmotor ska fungera krävs det ventiler som släpper in en luft/bränsleblandning och släpper ut avgaser i rätt ordning och takt ur cylindern.
En ventil består av en rund tallrik som tätar i ett runt hål som sitter i cylindertoppen. Ventilen och ventilsätet utsätts för värme och slag under hög frekvens vilket gör att de efter kort eller lång tid slits. Varje gång en ventil stänger slår den mot ventilsätet och det kan ske en mikroskopisk svets mellan ytorna. VSR (Valve seat recession). Detta gör att ventilerna blir otäta och ger mindre ork i motorn. Vid längre slitage kan även ventilerna gå av och det blir ett rejält motorhaveri.

För att undvika att ventil och ventilsäte sakta svetsas sönder kan man antingen smörja ytorna med bly eller tillverka ventil och ventilsäte i ett material som tål påfrestningarna. Eftersom bly är skadligt för människor och natur har man tagit fram ersättning. Kalium visar sig fungera bra som smörjmedel, så kalium utspätt med fotogen är ett vanligt blyersättningsmedel.

EftersomVW-motorer har cylindertoppar tillverkade i lättmetall så sitter det infrästa ventilsäten i hårdmetall i alla motorer. Ventilerna i sig är också i hårdmetall vilket gör att de tillsammans tål de påfrestningar som kan ge VSR.
Alla fabrikstillverkade VW-toppar från 1967 har hårdkromade ventiler som klarar blyfri bensin. Äldre toppar, före 1967 har inte samma hårda legering i avgasventilerna, men i övrigt samma material i säten och styrningar. Vid normal körning klarar även dessa äldre toppar blyfri bensin.

Eftermarknadstoppar , ventiler och styrningar kan vara av skilda material. Är du inte säker på vad som sitter i din bil bör du använda blyersättning oberoende av ålder på delarna.

Vid bänktester av motorer, för att framkalla VSR, (Valve seat recession) har det framkommit att denna uppkommer när motorn under en längre tid körs med mer än 4000 varv/min
kontinuerligt eller på minst 75% av full belastning. I övriga fall är VSR praktiskt taget
obefintligt även på motorer med mjuka ventilsäten.

Vad är då slutsatsen?

o    Vet du att din VW-motor har originaltoppar och du kör normalt, behöver du inte blyersättning.
o    Är du osäker på vad som sitter i din bil eller kör som Michael Schumacher, använd blyersättning.
o    Blyersättning är inte skadligt för motorn utan bara för plånboken.

Informationen samlad från MHRF:s tester och Gene Bergs tekniska skrifter. Publicerad i VWHK:s klubbtidning Folkvagnen.

Rainy 1200 -60
Sunny 1303LS -74
Rusty 1303S -73
Fodervärd VWHK:s buss

3

Blyersättningen är inte skadligt för motorn men det är inte roligt i förgasaren om bilen står en hel vinter eller mer.

Bly tillsattes i bensin för att höja oktantalet, dvs motståndet mot spikningar, innan dess så fungerade alla motorer utan bly.  ICQ/ab

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

4

Då vill jag tacka er båda för svaren, nu har förhoppningsvis alla ett bra svar angående om man behöver blyersättning eller ej!

5

Fanns svar här annars http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=4290

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G