Så då gick den väl sönder ånyo, klockan är efter kvällsvard...
S
Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig.
Boxerville » Projekt » Helsing´s smedja.
Sidor Föregående 1 … 65 66 67 68 69 … 98 Nästa
Du måste logga in eller registrera för att svara
Så då gick den väl sönder ånyo, klockan är efter kvällsvard...
S
Jo...ja... rätt båda två får man väl säja... Gammal teknik är ju härligt på så vis att oftast ser man vad som är fel.
Rinner det vätska ur en grej, klickar inte ett av två relän eller brinner biljäveln upp så är det oftast trasigt. Startar inte klimatzon 2 eller nåt annat nödvändigt på en ny bil så vet du aldrig vart man ska göra... mer än att diagnostisera med en auktoriserad verkstads dator och ersätta en svart burk med en annan för 12500 + moms och hoppas på att det är den..
Jaja, min bil igen då. Startade efter ett väldigt nötande på startmotorn efter jobbet med soppadoftande avgaser och sen funkade den klanderfritt ända hem. Köpte nya stift, Bosch W8 enligt tabell och bytte. Bytte även till en NOS Bosch tändspole. De "gamla" stiften var sotiga men annars så är de ju nya, körda max 20 mil. Startade iaf och funkar skitbra men undrar om inte choken eller tillskottsventilen jävlas lite. Läcker igenom och "dränker" motorn eller nåt sånt så det var det som jävlas nu i kombination med klen gnista.
Vi får se imorrn! 
Ibland bra o ha några extra Solexar, Pierburgare å fördelare som man inte haft på motorn förrut.
Oops dåligt tips föresten, har numer svårt att veta vilka jag tog bort för att det var nåt sist...
S
ÄNTLIGEN!!!!!!!!
Bosch tändstift 4 president!!
Mmm frän oval ju :-) ganska lik den i min skalle haha ;-)
Jaha,från att lyfta skrot ur skogen till att själv bli skrot är ju en ny erfarenhet man kunde varit utan :-) Men det är ju ett tydligt tecken på att man inte har kraftigare benstomme än den skröpligaste fölkvagn man baxar fram ur glömskans igenväxta hålor.
Men det blev ju en fin trädgårdsprydnad,i stil med min Nash,för grannarna att ruska på huvve' åt
Hörs!!
Jo det är ju synd att dina revben är svagare än en avrostad Fölkvagn Skäggo! Men skönt att Citodonsova lite i soffan en par dar åxå...
Frän och frän Swing.. visst är den det men vad har du för fulbygge på gång i din skalle då ? Ska du lägga ett bud kanske ?
Danne och Sten , ni har rätt båda två. Med nya Bosch och en blandning av gammeldelar ur olika lådor med olika bra att ha saker med okända brister och fel så funkar den nu. Men som jag skrev så verkade den ju få för mycket soppa. Googlade på choke adjustment och hittade att chokehuset har en märkning för grundinställning av chokens verkan. Kollade på förgasaren och där stod det ju helt galet med en jäkla förspänning. Vred tillbaka och nu verkar den gå bättre, lugnt och fint även på kall motor med låga varv och hög växel. Återkommer om en par dar när jag åkt lite mer med en rapport.
För övrigt så mötte jag en gammal bekant på väg hem från jobbet och svängde in och pratade lite. Finns lite info och fler bilder på den nånstans i början på tråden men där var det inga problem. Funkade så fint så. 
Jodå. Kom till jobbet idag åxå så nu börjar man ju nästan tro på att den är hel... 
Spökigt.
faan ja vill åxå åka riktig bil till jobbet! 
Häromdagen när jag tog mina 5mil enkel till jobbet i bussen var det magiskt efter e4an.
Sån jädra tjock dimma så att den även var i bussen. Och rätt som det var, lång nedförsbacke, solen lyser igenom och dimman ligger precis ovanför takhöjden som ett lågt moln. Det och kombination med folkvagn, riktigt riktigt bra!
Det är verkligen något speciellt med att starta jobbdagen med folka och en kopp svart i näven.
Koch: skitspökigt..
Bumbi: vad hindrar dej, unge man?
Spaan: kan tänka mej att det kändes bra. 
Växellådan hindrar mig min herre!
Jo åka kungligt till jobbet har jag gjort i ett och ett halvt år nu...underbart,verkligen livskvalitet,gäller bara att klä sig efter sesång...allt mellan badbrallor till scoteroverall.. 
Och eftersom jag även äger en modern Volvo som tänkt bruksbil så åker jag fortfarande VW till och från jobbet. Volvon är förstås på verkstan så jag gör som Pompejus. Overall på morgon i dimman och i kortbyxor hemåt på kvällen !
Värmen funkar bra i bubblan iaf och inga fler motorproblem heller. Bara att den låter för lite som junior sa.. 
Men nästa vecka då jävlar ! 
Är Volvon klar då..?
"Norgeresan" eller "Var och en leker med sina egna tuttar."
Jag, Danne och Patrik B. var till Norge i helgen. Ett kompisgäng av folkatokar med en del kända namn i kretsen har i 10-talet år kört ett backrace i de norska fjällen där en av dom äger en stuga för att avsluta säsongen lite snyggt med VW snack, grillning, öl och stärkt av den friska fjälluften ha suget att överleva vintern till nästa sommar.
I år så blev Danne inbjuden då han ju ändå kört en del rallyn med Swittern de senaste åren och jag hängde på som mekaniker, ölsällskap och allmänt nyfiken ung man..
Dessutom så blev Patrik B eller Öviks-Pata om ni så vill inblandad då en Saab ´55a skulle fraktas till England då Fez, som ni sett tidigare i Sverige i somras i Öystein Asfjells rallybil, köpte en sån i Ö-vikstrakten och ska importera en svensk klenod till UK.
Jag blev upphämtad hemma på fredan mitt på dan och vi åkte över Sveg, Lillhärdal, Särna och Idre in i Norge och 6-7 mil över den norska gränsen ligger Åkreströmmen och där var då platsen för racet. Incheckning i stuga och överlämnade av Saaben till Fez följdes av ett trevlig gäng i Björn-Inges hytte där det ramlade in lite mer folk senare under kvällen. Bl.a SCC Jon-Hroar med den röda Fuchs försedda 1303an, Vegard med Årsta Motor Verkstad splitten utrustad med ett av ett väldigt fåtal kända Abarth dubbelförgasar kit och Öystein Asphjell i Screwdrivers cal-lookern den här gången. Alltså bara en av fräna bilar i den mannens samling..
Lördagförmiddag när vi vaknat till så var det samling vid den lokale pumpen och ett gäng till dykte upp och det var ca 15 bilar som skulle köra sträckan. 2,5 km i 12% lutning i ett idealtids race. Två körningar på så lika tid som möjligt alltså och tron´t på fan så vann Danne hela kalaset med 19 hundradelars differens! Sweden - Norway = 1 - 0
Han var långt ifrån snabbast men det var ju inte meningen den här gången heller och även om Pepco kompressorn funkade bra så strulade bensinpumpen istället men det är ju ändå vinst som räknas !
Lördagkväll med prisutdelning, grillning och diabildvisning (!) var mycket underhållande den åxå men det var ändå ett ganska så mört och trött gäng som somnade till slut. Söndag var av naturliga skäl dags att packa ihop och dra hemåt men vilken helg.
Supertrevliga nya bekantskaper i en otroligt vacker miljö gör ju att man blir sugen på att vara med själv nästa år ! Och dessutom så har jag förhoppningsvis nog fått nån sugen på en Sverigetripp i sommar då jag lobbade rätt bra för svenska träffar!
OKej, vi kör lite bilder då och då berättelsen blev rätt allmän så fråga gärna om ni undrar nåt.
Part 2. Ole-Ivars får ni kolla upp då Youtube men om ni skyndar er så hinner ni till jubileet ! 
Part 3. Ursäkta att det inte är några actionbilder men min kamera tycker inte om saker som rör på sej.. 
Ser ut och vart en riktigt kul resa! Men vad är detta? trailer queen? 
Ska se om min kamera/fotograf lyckades fånga några tävlande "in aceton"
Har insett en sak, riktiga racebilar åker trailer!
Hade målet att klå den Pepco som körde ifjol, å de gick! Inställningen var av modell gasa tills det rasar!! 
Blev bara lite skruvning! 
Då har man smygläst igen då
Kul att ni kommenterar även om vissa bara smygläser...
Det borde ju finnas några bilder in aceton eller auktion eller vad det heter i din kamera så du får väl bevisa att Swittern inte bara är en trailer queen Danne.
Men många som träffat Danne förstår dessutom varför det ibland är läge för dragbil. Det brukar ju inte var lite skrot som ska fraktas runt om i Europa...

Smygläst igen..
Sidor Föregående 1 … 65 66 67 68 69 … 98 Nästa
Du måste logga in eller registrera för att svara
Boxerville » Projekt » Helsing´s smedja.
Currently installed 2 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.