1

Va ute på en tur på 30 mil igår me bussen. Bay -76 2.0L inspr.
De sista 7 milen så betedde den sig väldigt märkligt. Först tvärdog den så vi fick stanna. Stod i en minut o sen starta som vanligt o drog iväg. Sen blev de värre o värre. Den dog väl cirka varannan kilo eter de sista milen hem, men, om man drog nyckeln till "startläge" på tändningslåset så hoppa den igång igen i farten. Så alltså om ja malade till så gick den igen i några kilometer. Va tusan kan va fel? Dubbelreläet? Tändningslåset?

Baywindow 2.0 -76 campinginredd
Vw T3 Buss -89 Coach

2

Det låter som om du själv misstänker glappkontakt i tändningslåset.
Gör så här:
Tag tre kabelskor, flatstift, hanar. En blå och två röda, kläm fast två ca.5cm långa kablar i den blåa, och sedan en röd i de andra ändarna.
Du har nu skapat en "tjuvkopplingsladd".

Lossa multikontakten under tändningslåset.
Anslut dubbelkabeln i anslutningen där den tjocka röda (tror jag) kabeln kommer in anslutning 30, en av de ensamma till den (svarta) 15,  nu skall tändningen slås på. Anslut sedan den andra kabeln försiktigt till en tunnare (röd) kabel nr 50, nu skall startmotorn dra runt, så fort motorn startat kopplar du loss denna.
Anslutningarnas nummer brukar stå med små siffror under multikontakten, på den sidan där kablarna går in, försoringsglas kan behövas.

Om detta nu funkar så är det fel i tändningslåsets kontaktdel.

Om samma fel som innan uppkommer ändå så har du ju iallafall uteslutit tändningslåset. Default/hmm

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."

3

Hade ett nytt kontaktstycke hemma till tändningslåset, bytte men ingen som helst skillnad Default/hmm

Baywindow 2.0 -76 campinginredd
Vw T3 Buss -89 Coach

4

Har du kollat brytarna?

1975 latebay med ´79 GE motor

5

Nej de har ja faktiskt inte. Märkte även nu att den blåst avgaspackningarna på bägge sidorna, bytte dom o bakre dämparen för 50 mil sedan... Märkligt.

Baywindow 2.0 -76 campinginredd
Vw T3 Buss -89 Coach

6

Kollat bränslefiltret? Kan vara tätt men släppa igenom lite så det räcker att starta på