1

Har precis bytt framvagn och spindlar på min -65a. Eftersom jag är riktigt värdelös på att skruva så har jag försökt läsa mig till hur man gör.
När jag kom till chimsningen av spindeltapparna så var det en bild i min rep-handbok, där man chimsade med typ 3st på ena sidan och 2st på den andra.. Så så gjorde jag, och kände mig ganska duktig... Tills nu.. för nu bläddrade jag ett blad till i boken och såg en jävla tabell på hur man egentligen skulle komma fram till hur många chims man skulle ha!

Måste jag ta isär prylarna å göra om detta? Vad händer annars? Är inte ett dugg taggad på att behöva göra det igen...

2

Det bryter en hel del om det är mycket fel och då slits bussningarna snabbt, har kört med flera chims fel förr och den blir glapp rätt fort Default/hmm

______\,,,/__________________\,,,/__________________\,,,/________
´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o]  Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage

3

Två skruvar per sida är väll inget att bråka om

VW typ1 1961  ????hp
VW typ1 1965 1500T
VW typ1 1973  350hp