1

Jag har haft detta problem under en period men nu tänkte ta och faktiskt försöka råda bot på det.

Bilen är en 1302a med dubbla ict34 och CSP's bellcrank reglage (med deras tillhörande 'snigelfjäder')
Om gasvajern sitter "löst" i reglaget så går reglatet tillbaka fint och förgasarna stänger korrekt, men jag får då max 1/4 gas, och pedalen 'tar' bara nere i plattan.

Så fort jag spänner vajern mer så går den inte tillbaka, eller väldigt långsamt tillbaka.

Skall det finnas någon liknande "bowden tube" för gasvajern också? (min vajer måste pasera en bra bit bortom den tjocka pinnen på vajeränden)

Vart skall jag börja leta?  Det finns inget riktigt bra ställe att sätta på fler returfjädrar (måste isåfall göra en bonnlösning och hitta lämpliga fjädrar som är tillräckligt starka men inte för långa, plus att fjädrar brukar slappa av med tiden).

Skall jag ta ur gasvarjen och försöka "blåsa rent" vajerröret, eller drar man nytt ?

Hur har ni löst liknande problem (jag kan inte vara ensam?)

2

Du ska ha ett vajerhölje framför motorn men det hoppas jag att du har koll på.

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

3

Svwerker skrev:

Du ska ha ett vajerhölje framför motorn men det hoppas jag att du har koll på.

Höhö man skall inte hoppas för mycket med mig ICQ/ab  Det var ett tag sedan jag var under bilen på ett bekvämt sätt, men om jag inte missminner mig så har jag ett metallrör ifrån fläktkåpan fram igenom brandväggen och den i sin tur ansluter till ett annat hölje. Så rent mekaniskt så tror jag att alla delar är på plats, men att det är för mycket friktion vilket gör att befintliga fjädrar inte orkar dra tillbaka förgasarna helt till stängt läge..

Det enklaste är säkert att bara hitta en lösning med fler o starkare fjädrar men jag är lite fundersam om friktionen skulle leda till att vajern går inom kort, eller tänker jag för mycket nu?  Är det lönt att försöka rensa ut vajerröret?  Kan tänka mig att det blivit en go blandning av gammalt junk och blästersand som letat sig in där ICQ/ab

4

Ja är det blästrat kan det vara åt h vete... Försökte rensa ett gasvire rör.. Efter att jag dratt ut viren fick jag bara in en renstråd en bit... Försökte i veckor med div lösningsmedel tryckluft renstrådar.,, slutade med ett nytt rör... Föregående ägaren hade blästrat utan att skydda vajer rörs ändarna mot sprut ICQ/am

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

5

Jag var nästan rädd för det... Jag tror jag börjar med att boosta återfjädringen så får jag kolla rören efter besiktning, det finns för lite tid att göra det ordentligt.  Jag har inte skyddat vajerrörsändarna heller, dock är det inte blästrat exakt där, men det har en tendens att samlas överallt.. Default/hmm

6

Gaspedalen e rätt j@vla värdelös på 1302-03! den lilla armen som trycks ned av pedalen och drar i vajern är antagligen sne och sladdrig och det e därför det inte fungerar. Byt till en rullpedal eller förstärk den lilla armen. Finns bild i en av mina trådar. Funkade klockrent efter att jag haft liknande problem som du.

7

Intressant Niklasg, är det denna du tänker på http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 01#p270501  ?

8

Det finns olika sätt att lösa sådana problem
här är ett sätt få bort skrapningen i röret så vajern går lättare för det brukar bli brytning där
http://i1199.photobucket.com/albums/aa476/PPRMICKE/vw/DSCN0962.jpg
/// Micke

Utför Flödes test av toppar
och Motorsimulering
Och arborrar
Fueltech Ft 600 användare
Grundare  av 1600 utmaningen
Instagram @ pprmicke

9

PPRMicke: Någon typ av snurrhjul som sitter på fläktkåpen, typ vinklad så att kabeln löper fritt?  Får nästan kolla vart kabeln "drar" med det gasreglaget. Tidigare hade jag crossbar reglage där det var ganska tydligt att vajern drogs mot ovansidan av vajerröret.

Det finns ett par grejer att kolla märker jag efter era kommentarer.  Jag skall nog börja vid pedalen, för jag tycker nog att vägen ifrån friläge till plattan-i-mattan är ganska kort. Efter att ha läst din tråd Niklasg så tyckte jag även Hans Landelius nämnde att det inte är särskilt bra att ha sådana returfjädrar på förgasarreglagen på grund av slitage på spjällaxeln, så det kanske är värt att hitta alternativa vägar.