1

En lirare i USA påstår att hans från Sverige importerade folka hade eluppvärmda strålkastare eller eluppvärmd ram. WTF?! Han påstår att det är för att smälta snö och is. WTF 2?!
Är det någon som har hört eller sett något liknande?
Jag har inte, på någon bil.

2 Senaste redigerad av Torpa (2014-02-11 07:54:22)

Jag har då aldrig sett eller ens hört talas om något sånt på någon bil, glödlampan i sig genererar ju värme som smälter snön.
Tanken med värme i är ju inte dum för de bilar med xenonljus, de blir inte så varma så att is o snö smälter.

1500 Variant -63
Vw 1/11 -58
Panel -65
1300 limousine -66 såld sedan länge:'(

3

Jo, det är krav på spolare på Xenon-strålkastare (EU-krav). Men det fanns inga xenon-strålkastare på 80-talet. ICQ/ab

4

Hej Svenne,

Dom Amerikanarna vet inte var dom pratar om...hela tråden är konstig , det börja redan att nån påstå att hans bil är från Norge...suck!

//Erwin

5

syncro4wd skrev:

Hej Svenne,

Dom Amerikanarna vet inte var dom pratar om...hela tråden är konstig , det börja redan att nån påstå att hans bil är från Norge...suck!

//Erwin


Jag tror att jag har klargjort den saken med all tydlighet. Men du har rätt i att amerikaner är... ...amerikaner.