Införskaffade mej en 1303s -73:a i början på sommaren. Hann inte många turer med den lilla damen innan hon började knacka nåt så sjuhelsikes från motorn. Körbar men ljudet gör att jag låter bli så klart.
Hobbydiagnoserna har varit ett par stycken men ingen har svurit på heder och samvete om vad det kan tänkas vara.
Jag får väl vara lite knäpp men jag älskar just att köra bilen men är inte alls pigg på att motorrenovera på egen hand.
Nu står hon i ett garage och väntar på ödet.
Jag söker någon i trakten Växjö-Alvesta som är bra beläst på bubblor och pigg på att hjälpa mej med kärran -om det så ska till ett motorbyte! Finns du?
Vad jag har hört ska motortypen vara svår att finna då den är lätt att trimma och eftertraktad om jag nu behöver ett byte?
Ödmjukast nyfrälst bubbla-novis!
