1

Va ute och testkörde bubblan i dag, 1an går bra, lägger i 2an och trycker fullgas då börjar den hoppa, och typ dö.. ingen kraft alls! Men den går bra på tomgången!  Nån som känner igen problemet ?  Motorn är en 1300.

2

låter som bränsle brist...

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

3

Vakuumklockan som inte ställer om fördelarna kanske?

4

Accpump trasig/skräp i förgasare?

5

Hakiki skrev:

Va ute och testkörde bubblan i dag, 1an går bra, lägger i 2an och trycker fullgas då börjar den hoppa, och typ dö.. ingen kraft alls! Men den går bra på tomgången!  Nån som känner igen problemet ?  Motorn är en 1300.

Det låter som soppa pumpen har sagtuppsig eller en massa skit i den så den inte orkar levererar tillräkligt med soppa
(när du slapper gasen och trampar igen så går den lite till sen skjuter och brölar å det händer inget alls )
/// Micke

Utför Flödes test av toppar
och Motorsimulering
Och arborrar
Fueltech Ft 600 användare
Grundare  av 1600 utmaningen
Instagram @ pprmicke

6

Vakumklockan sitter lite löst..men den går ungefär som PPRMicke beskriver..

7

Kan den bete sig konstigt för jag har hällt i blyersättning ?

8

Har du något sådant där soppafilter i plast någonstans? Det kan ha satt igen.

Alte Liebe rostet nicht!

9

Min beträdde sig likadant, bytte bränslepump och problemet ur världen :-) hittade även en något veken soppaslang som säkert också hade med saken att göra.

10

Acc membrandet var helt, ny soppa pump beställd, hoppas få den innan helgen, så blir de rengöra förgasare också, så får hoppas då att den kommer gå bra!  Va är de för storlek på tändstiften ? Måste köpa nån tändstiftsnyckel som passar, de är ju lite trångt ICQ/ad