Ska försöka genomföra en gammal dröm...
Först lite inspiration:



blandat med:
och:
kör hårt!
har sen barnsben alltid varit fashinerad av offroad fordon. Inte bara för deras fantastiskt värdelösa väghållning på asfalterad väg utan helt enkelt för de e fräckt med vulgära o elaka fordon.!
har själv varit sugen på att bygga mig en HÖG beachbuggy eller en baja men snubblade över en syncro o tänkte... De måste ju vara bättre?
Nu försöker jag dock slutföra mitt buggybygge (då jag har en historia av ikke sluförda projekt så ska detta bli en milstolpe i mitt liv innan jag börjar med bussen.)
MEN jag uppskattar mycket att läsa om andras projekt som går i mina fetisher och de ser redan ut som de kommer bli en bildrik tråd och det uppmuntrar jag å de grövsta..
ser fram emot uppdateringar då
Yes! Kör hårt! Kommer bli toppen att följa. Kul att någon bygger på höjden istället för att jaga skrapmärken på bottenplattan 
Instagram: Luftkyld
I garaget:
Porsche 356C - inte helt original
RPB GT - liten och tuff
Och så utgångsobjektet:
Dammig men rostfri 63:a soltakare...

plus lite kraffs...
Grymt! Sen äre ju bara köpa loss min SC och ha som dragbil till denna!! Två offroadbilar i symbios!!! 
Gillar! Vill också ha en. Borde ju stå en del övergivna 80tals-byggen runt i landet tycker man? 
Den här tråden har jag väntat på då jag tyckt mej läsa mellan raderna i vissa av dina inlägg om diverse offroad relaterats och med din känsla för fräscha byggen tvivlar jag inte en sekund att det inte blir bra!
Rock on! ;-)
buggy whip! 
maxhöjd, 31/10,5x15 bak och 175/80x15 fram på äkta btr fälgar
Kul med en till Baja tråd
samma dimension på dina bakdäck som mina
ser fram emot att följa!
Gillar! Vill också ha en. Borde ju stå en del övergivna 80tals-byggen runt i landet tycker man?
Faen, avslöjad

In i helvete feta fälgar! Fan jag måste hitta nåt coolare till min!
Omväxling förnöjer! Det där ska bli kul att följa till skillnad mot alla toksänkta bilar som det går 13 på dussinet av 
Lite före/efter-bilder finns på Garaget och min projekttråd är här på Boxerville
Omväxling förnöjer! Det där ska bli kul att följa till skillnad mot alla toksänkta bilar som det går 13 på dussinet av
X2
VW Typ 1 Cab 1965,VW Typ2 1970
VW Typ 2 1967
och med din känsla för fräscha byggen tvivlar jag inte en sekund att det inte blir bra!
Rock on! ;-)
+1, har i smyg alltid gillat den fronten också 
Kul projekt. Nu snackar vi stubbracer... 
KG Cab -67, Bay -68, Bay -72, Westy -78, 2 x Typ 1 -67, Typ 1 -70 (Volvo PV -57)
Helsings Smedja skrev:och med din känsla för fräscha byggen tvivlar jag inte en sekund att det inte blir bra!
Rock on! ;-)
+1, har i smyg alltid gillat den fronten också
Såg inte det ens förrän du sa det.
Hade en radiobil med den fronten. Ruggit fet men e den knte svår att få godkänd i sverige? Besiknkngen vill ju helst ha lamporna max 400 från ytterkant fordon. ?
Björn Borg front är fränt 
Tack för positiv feedback. bilen byggs med målet att den ska se rätt ut, besiktning kommer i andra hand. fronten och huven blir i glasfiber, resten blir i plåt... har saknat att forma plåt sen jag byggde roddarna för tio år sen så nu är jag aspeppad 
19 2012-11-03 13:25:55 Senaste redigerad av Edström (2012-11-03 13:30:23)
Omväxling FÖRHÖJJER 
Nu har ju flera Bajja trådar på gång här!
Vi får ha en träff långt bortom asfalten dit bara
Vi tuffa pojkar kan ta oss senn 
Kul å se att du bygger me den fronten ändå trots besikningsproblem,
Ett tips är lösa buggylyktor längre ut vid första försöket.
Btr är ju så sjukt tufft , du har tur som har 5bult du.
Detta skall följas ! Kul att du bygger i plåt.
Skulle du ändå behöva har ja ett komplett glasfiber kitt.
Ps älskar att du har färgmatchad störtkruka klar 
MOTORGÅRDEN..& de som händer där..titta gärna in!
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=9894
Med tanke på dina tidigare byggen, så borde det här bli mycket bra.
Ska bli roligt att följa 
Håller själv på med en baja. Har kapat den som "Den Första". Funderade ett tag på Björn Borg-ögon , tänkte placera extraljusenidär och köra med lamphus till en Cat (gummihus) ute vid skärmarna för drivinglight.
Ska bli kul och följa ytterligare en tråd. Finns mycket inspiration här nu. Och självklart vill man ut och köra i skogen. 
Tack, det både värmer o sätter press...
Jag har hela kitet men har kommit fram till att det ska se ut som tamiya sand scorcher. vilket innebär att kopior på Drino Miller and Stanford Havens baja kit, vilket alla bug eye/björn borg kit är inte ser rätt ut. Lösningen blir ju att forma ett eget.
Lysena jag har är nos fiat 128 köpta på en marknad i ukraina för 8 år sen, -de ser rätt ut
Avgaset är importerat av ett svenskt försäkringsbolag till Reeva GT prototypen tidigt 70-tal. Jag packade upp det för 10 år sen kartongen var märkt deano dyno soars
Ett paket med gamla nos empi spring plate retainers och gallerskygg för gen remmen plus en gammal buggy whip vimpel mm damp ner i ett paket från usa nyligen.
Baja kitet köptes på blocket för fem år sen och har prytt verskstadsväggen sen dess.
Fälgarna kommer från min buss och ratten hittade jag i ett uthus i Björsäter
Jag körde av mig i både skog och på stubb i tonåren med diverse folkvagnar i olika former, Denna bygger jag för att det är kul att bygga, skapa, meka, Leta delar lära sig mer om en bilmodell osv -Det är det roligaste med hobbyn enl mig
Det här tycks ju kunna bli någe riktigt jäkla ballt! Detta skall följas.
Fränt! är det ett Björn Borg kit du har?
jo det är "tätt mellan ögonen..."
