1

Tjena!

Jag har ett pågående typ 1 projekt som inom snar framtid ska ljudisoleras. Karossen är helt tom så det är optimala förhållanden för att ljudisolera väl. Jag har läst lite om att blekingeradio har bra "silent coat" för en vettig peng.

Min fråga är om någon testat biltemas ljuddämpningsmattor?
Samt vad rekommenderas, bitumen eller andra ljuddämpningsmattor?
Självhäftande eller som limmas?

Någon som har något att rekommendera?

Om någon orkar ta sig tid och svara är jag grymt tacksam ICQ/ag

//

//Wolvson   ---- Typ1 62:a ----

2

ett tips är att inte ha bitumenplattor på horisontella ytor eller under tex huv där solen skiner, för dom mjuknar av värmen och så släpper dom...

3

Okej bra tips! ICQ/ab
Någon annan som har någon erfarenhet av ljuddämpning som kan rekommendera någon?

ICQ/ag

//Wolvson   ---- Typ1 62:a ----

4

jag har använt butylmatta som dom säljer på diverse bra bilstereofirmor.
STP silver matta. silentcoat osv.....   om dom lossnar.. ja då har du gjort något fel... kanske inte rengjort bakom osv. osv.

för mina sitter som bara f..
dämpar hur bra som helst!
sedan så är det inte fel att använda sig utav en lite tjockare matta ovanpå.  och sen montera ex. orginalmatta.

BT agenturer har en bra matta för en vettig peng. ring dom så berättar dom vad du ska ha.

5

Om man vill få bytul mattan att sitta bra, måste man avfetta ytan först. dvs orentligt rent.. sen stryka på kontaktlim. inget billigt spraylim, utan riktigt som man penslar på som luktar skarpt. ICQ/ad . (andningsmask rekomenderas) kol eller friskluft.. !! vänta tills limmet torkat.. passa in biten med skyddsfilmen kvar   drag bort halva filmen så är det lättare att lägga rätt.. sätt fast ,nu sitter det fast för evigt  ICQ/ab drag bort resterande skyddsfilm,
tryck fast.. att värma upp mattan något med en varmluftpistol hjälper mycket!! tryck fast in i alla veck. man vill ha bort all luft mellan matterialet  och plåten.. det finns små mässingrullar som e lämpliga för detta.. eller en skinnhandske på handen så man inte bränner sig.
varför vet jag detta.. jag jobbar med nytillverkning av specialbilar och ljud issolerar ofta fordonen..
idag finns det massor av sk mirakel plattor med mer eller mindre vackra broschyrer,och namn.... men det som i slutet funkar bäst/e kostnads effektivast.. vanlig !"asfaltmatta"... visst det finns tunn o fin papp som klibbar och som e billig.. undrar varför..
valet e ditt enkelt eller bra.. jag väljer riktiga saker.. inte nödvändigtvis snabbt o enkelt..och inte speciellt dyrt heller..

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

6 Senaste redigerad av alpinebubblan (2012-09-15 16:15:09)

Finns en tråd som vi diskuterade detta i förut minns jag:)

Postar den så kan du även läsa lite där ICQ/ab

http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=5924

LURV här på forumet laddade även upp en film där han visar ett ark av bitumenmatta på ena dörren och 4 ark silend coat på andra: http://www.youtube.com/watch?v=ffqhAlQYC7Q

7

Tack alla! Då får jag se vart jag hamnar med min ljuddämpning
ICQ/ab

//Wolvson   ---- Typ1 62:a ----