det måste finnas många historier där ute om möten med virriga konstaplar
blev stoppad utanför mantorp med dragstern på släp av två kvinnliga var av en var under utbildning o den andra skulle visa hur man gör
hon tittar på släpet o säger direkt att hon ser minst fem fel vilka då frågar jag var på hon listar 3st, vad hände med resten undrar jag var på hon bara glor surt tillbaka,efter allt pappers arbete skall hon avsluta allt med frågan om jag erkänner nej sa jag det är en sak mellan mig o åklagaren (detta svar ställer nästan alla poliser)men då måste jag göra om allt med nya papper säger hon surt o försvinner in i bilen i 20min med nybörjar lisa som nog undrar vad som händer,det hela slutade med böter (man erkäner då papperna kommer)men då blev det ju rabbat efter som det var flera brott,erkänn som regel aldrig det blir biligare om du väntar o det ev är flera brott samtidigt
Finns inget värre än powertrippande vidriga plitar. Som tur är faktiskt majoriteten rätt trevliga.
En snutpolare sa till mig att alltid neka på plats - vänta på papper i brevlådan för att sen erkänna(betala böter) eller driva målet vidare om du är säker på din sak.
Till Bug-run #2" så var jag ute och provade " starter" med min typ3 Ghia. Bodde mitt i Norrköping, men då var det rätt så ödsligt utan bostäder neråt stadsmuseet... efter ett par försök såg jag en MC i backspegeln - honom skall jag överraska, tänkte jag?
Sagt o gjort, när han just kom ifatt gav jag fullt 1 - 2:an och stannade vid huvudleden (då) Kungsgatan varvid MC-polisen knackade på sidorutan och frågade vad jag höll på med(?) "Övar starter" sade jag och påpekade att jag skulle köra på Mantorp dagen efter!
"-Det är 50 i stan", sade han och åkte vidare...-) och på Bug-run #2 gjorde jag debut på strippen....

I mitten av 80-talet var vi ett gäng Triumph choppers på väg till Falköping på träff.
I Mariestad var det proviantering på bolaget, j-klar jag har tappat nummer plåten !!
Äh, det fixar vi imorrn tänkte vi men hann bara till utfarten från Mariestad så blev vi stoppade av länstrafikgruppen.
- Var har du nummerplåten ?
- Du har ju ingen framskärm !
- Å ingen stänklapp bak ! (Var krav på det då, den måste räcka ned i linje med hjulbulten)
- Inga ljuddämpare !
- Starta och varva upp !
- STÄNG AV !!!
Farbror Polisen försvinner in i bilen och slår på regnr, ram nummer osv medans jag står och våndas.
Ajaj, nu blir det dyrt, inte kul början på en träffhelg.
Sen kommer han ut och förkunnar domen:
Vi skiter i det här, den var ju så gammal (53:a papper), men du får följa med och fixa en provisorisk nummer plåt.
Himla trevliga killar som hjälpte oss på bästa vis.
Polarns chopper hade dock körförbud och fick lämna hojen på stationen(men vi fick hämta den på hemvägen på söndagen med risk att åka fast igen) och fick dagsböter för körförbudet
För några år sedan hade jag varit och hämtat hojjen i min mormors garage(där stod den varmt och gott hela vintern
). Jag körde in på en väg som jag alltid åkt sedan jag var liten(uppväxt på landet). Men nu hade de ändrat första delen på denna vägen till 30 km/h, vilket jag inte noterade när jag efter en lång vinter var något gasglad
.
Efter en kurva får jag i backspegeln se farbror blå på motorcykel med blåljusen på, h-vete tänkte jag.
Några hundra meter bort är det en mötesplats, vilken jag kör till.
-Du vet väl om att man ska stanna direkt då man ser blåljusen!
Jag svarade med att jag tyckte det var bättre att stanna här mötesplatsen.
-Låt gå för denna gången, men en annan gång då stannar du DIRKEKT!
-Jaha, sa han. -Detta gick lite fort(och så plockade han fram blocket).
-Gjorde det, frågade jag.
-När jag mätte så hade du 62 km/h, men du hade högre fart in i kurvan(polisflin).
När han sa kurvan då förstod jag var han hade gömt sig. Han hade stått på en liten grusväg och gömt sig bakom buskaget. När han hörde att jag kom vrååålande så måste han startat sin hoj och var redo med lasern. När jag sedan passerat honom så lär han bara skickat full gas efter mig
.
Jag tänkte att neka till något hjälper mig inte i detta läge utan det är bara att försöka att jämka. Då gick det lite fort sa jag, det är ju 50 här.
-50, sa farbror blå. Såg du inte trettiskylten?
- Va är det 30, sa jag?
-Japp sa han glatt
.
-Men här har det ju alltid varit 50, jag har ju åkt här i över 30 år sa jag.
-Men nu är det 30, sa han!
Efter en stunds diskussion där jag är stundtals inställt på att risken är att han tar kortet så tänker jag att får jag böter så är det en vinst. Med andra ord så är jag väldigt ångerfull.
Antingen så hade han ett stort hjärta eller så skulle han sluta sitt pass(kanske fick han ett viktigare jobb i sina lurar) för det hela slutar med att han säger: Vart är du på väg? Jag svarar att jag skulle fortsätta längst vägen.
-Okej säger han. Då startar du upp och fortsätter där och jag kör åt det hållet(han pekar då åt motsatt håll). Och sen säger han att han hoppas vi inte ses på detta sättet igen.
-Nädå, säger jag.
I nästa sekund var han borta.
Där stod jag och skakade och visste knappt någonting, hade jag drömt eller?
När jag väl hade fått på mig hjälmen igen och startat upp, så gick körningen väldigt lugnt och fint 
Sen den dagen har jag klarat mig
.
VW KLEINBUS,1967
VW 1200 LIM 113, 1962 (PLATTAN ÄR EN 62:A OCH KAROSSEN ÄR EN 57:A)
VW 1500 LIM 113 OMBYGGD TILL BEACH BUGGY ( http://www.lightner.net/manxclub/bugmon47.html )
riktigt kul läsning alla..
typ2 65, 75 typ3 62 typ4 73
Och husvagn 65.
En måndagkväll i Juni 1992 var jag och en polare ute och åkte bil & snacka skit i centrala Nyköping, ingen buskörning utan lugnt och stilla! 75m innan en fyrvägskorsning passerade vi en polis som stod vid en utfart/stoppplikt. Fyrvägskorsningen hade trafikljus och iom en högersväng i denna svängde vi mot en sån grön/gul pil (innan det slår om till rött) Direkt efter fyrv.korsningen låg en bensinmack som vi svängde in på för att tanka! Polisen kom bokstavligen driftandes in på macken med blåljus. Klev ur och skrek; GLASKLAR RÖDLJUS-KÖRNING! Sen följde 20 minuters tjafs! En av snutarna försökte med "tjack-blick" psykning osv.. Den andre snuten ville idka ungdom/pedagogisk; "Du grabben 1000 spänn i böter är småpotatis jämfört med rättskostnader" Köpslog, tjack-blängde en stund till...
Jag ruttnade och sa att "Jag skiter i fall rättskostnader som ni hotar med blir sexsiffriga, jag vet vad jag har gjort, jag körde igenom korsning förbi grön/gul pil och inte det ni påstår" Snutarna gav sig iväg, och jag fick inställa mig i tingsrätten 3 månader senare!
Min polare/passagerare hängde på som "vittne" till min påstådda rödljuskörning! Innan förhandlingen träffa jag på "tjack-blick" polisen! Han tittade negligerat på mig, vände bort blicken ifrån mig och sa; Det här fixar du aldrig!
Förhandlingen gick jäkligt bra, sånär mitt förtroende för just den polisen sjönk ner till helvetet, då hans version var att han; stod i korsningen med trafikljus, när han i själva verket stod 75meter bakom korsningen vid en stopplikt(?) Min polare bekräftade min version, åklagaren yrkade på straff och surrade om att "Ni förstår herr ordförande, de här poliserna är ju skarpsynta killar"(???)
Domen ogillas tror jag det kallas! Kändes jäkla fint att klå snuten i tingsrätten, och mitt då 21-åriga självförtroende åkte upp ett gäng pinnar. "tjack-blick" snuten har än idag, 20 år efteråt ett ont öga till mig.
Då våra vägar korsats igenom åren, både på min fritid men även i mitt nuvarande yrke!
Vare sig med eller utan grön/gula pilar! 
Oj svårt att välja från alla polismöten, men ett möte som jag sent glömmer är från tidigt 90-tal.
Cyklade hem en sommarkväll från krogen på en cykelbana parallellt med bilvägen. Hörde en inbromsande bil bakom mig, givetvis polisen i en 940 och jag som inte hade nåt lyse, shit också.!
Jag vek av cykelbanan ner för en grässlänt som jag kände väl till. Man hörde bakom hur polisbilen gasade på för att nu köra ner för samma slänt efter mig. Den slänt som vi nu for ner för slutar i ett bostadsområde vid en vändplats. Om man cyklat i området tidigare så visste man att slänten slutade med en ca 1 meter hög mur men att det gick att cykla på en liten stig brevid muren.
Jag var vid det har laget nere på asfalten och trampade på i tron om att kunna cykla ifrån en bil.
Det som sen sker ser jag inte, men jag kan måla upp bilden framför mig för jag glömmer aldrig ljudet av en varvande automatvolvo bakom mig som slutar i ett gigantiskt brak och skrap. Nu har de mig på kornet, de kommer ifatt mig, och nu släpas spolier etc. under bilen. I asfalten blev det djupa spår efter bilens framvagn.
Det slutade med en bot på ett par hundra för att jag cyklat utan lyse men det skulle varit intressant att höra polisernas historia när de kom tillbaka till garaget. 
1964 Typ 2
Som slyngel var väl inte lyse så prioriterat på cykeln.
Jag kom hemcyklande mitt i natten mitt på långholmsgatan i Stockholm, förståss utan lyse, sneddade över heldraget för att kunna ta närmaste vägen hem.
Då ryter en myndig stämma att jag ska stanna cykeln, när jag tittar åt sidan så ser jag två gående poliser som verkar väldigt intresserade av mig, förmodligen lika intresserade av mig som jag är ointresserad av att stanna.
Väger polisens spring i benen mot mitt cykelvevande och inser att min laguppställning (slyngel+cykel vs 2 gående poliser) har ett fett övertag, och trampar på utavtusan hela vägen hem utan att vända mig om en enda gång.
Det gick bra den gången.
Jag har några stycken, mest positiva erfarenheter över lag. Tycker det är lite lustigt med det obligatoriska moraliserandet men det ingår väl i arbetsuppgifterna. Kan ta en kort historia som rör cykellysen från då jag pluggade. Det hade precis börjat skymma och jag skulle över till butiken 200 m bort i något ärende. Jag tog hojen över parkeringen 150 m, korsade vägen utanför till fots. Dit gick bra men på vägen hem så var de på plats. Tänkte vända men insåg att det var för sent så det blev till att följa med den rätt barske konstapeln och snällt sitta i baksätet. Drog inga bortförklaringar då jag tänkte att de redan borde ha hört det mesta och att oavsett bortförklaring så kvarstod faktum att jag kört utan lysen.
- Du saknar framlyse, x kr, inget baklyse y kr, inga reflexer... sa mannen i framsätet
- Ok! Ni har ingen studentrabatt? Frågade jag lite glatt
Helt plötsligt lät han rejält sur och började gå på om hur bra vi studenter hade det, alla subventioner och att det inte funkar så i det riktiga livet och att vi minsann skulle upptäcka det. Sen lättade missnöjet lite.
- Ja, jo nu har rättssytemet redan sett till att du får rabatt, 50% på en av förseelserna.
- Fint, får jag välja vilken?
- Det är det lägsta beloppet. Du får dessutom inget för reflexerna.
- Jaså.
Fick sedan boten och svarade
- Tack - varför jag nu säger det!
Tydligen vad som behövdes för att starta vad som upplevdes som en mindre föreläsning om moral, olycksstatistik bland cyklister, kostnader för samhället osv.
Fick gå till sist.
Oj det finns många storys, man får väl plocka någon i högen.
Jag råkade ut för en lite annorlunda händelse härom året med pickupen. Det är mitten av juni och det regnar och det som kanske inte var speciellt var att pickupen helt plötsligt stannade, det har den ju gjort otaliga gånger och denna gång kände jag genast igen symptomen. Den är tvärdöd, inte ens kontrollamporna lyser, en sladd vid solenoiden har hoppat av, det hände förut en gång. Jag befinner mig i en rondell i Hammarby sjöstad och snart börjar köerna hopas från alla håll, jag knuffar vant pickupen åt sidan så att folk kan komma förbi, men står alltjämt kvar i rondellen för längre än så orkar jag inte själv. Jag försöker krypa under den låga bussen för att nå upp till startmotorn, inga verktyg eller domkraft har jag och jag når inte. Innan jag vet ordet av står en polis vid mina fötter, pockar på min uppmärksamhet och ja ålar ut från mörkret inunder. Den reslige konstapeln säger något i stil med "här kan du inte stå" och jag förklarar att jag helst av alla vill slippa stå just här, men att jag inte kan göra något åt saken själv på plats, men i samma veva får jag nog ur mig att den är lätt att knuffa på.
Och den synen skulle jag vilja ha föreviga på ett fotografi. Konstapelns kollega spärrar av den livligt trafikerade rondellen och konstapeln själv knuffar den gamla pickupen med mig bakom ratten runt i rondellen ett trekvarts varv så jag kan rulla in på en parkering intill! Snacka om att ha snuten hängandes i hasorna...
Jag löste sedermera problemet genom att avsiktligt stanna med ena bakhjulet på en trottoarkant, den något lugnare arbetsmiljön och förbättrad åtkomst gjorde att jag kunde koppla på kabeln igen. Men min bild av den svenska polisen är över lag positiv och just den här händelsen kommer jag sent glömma!
För ca 3 år sedan så hade jag fått fart på bilen med 1835an i hasorna som knuffade på så gott den kunde.
Firade detta med att deltaga i wheels nat`s stockholm.
Sen på kvällen så är det cruising in på sveavägen och den måste man ju vara med i tänkte jag.
tänkte inte på att det skulle bli tok kö och motorn började bli riktigt varm då allt var nytt och inte riktigt inkört än.
Hur som helst hade jag polare sittandes på ett flak några hundra meter fram och när jag var drygt 200m ifrån dem så stannade jag för att det blev rött, detta resulterade i att det blev en glipa framför mig till nästa bil, så pass att jag kunde gasa på lite de 200m till polarns pickis som stod parkerad vid sidan av vägen och som även hade ordnat en liten ruta där jag kunde parkera min lilla raket med stinger utan insats, parkerade bilen och var väl lite sur över att bilen vart varm och att det var sån kö.
Klev ur bilen och då kliver en polis ut bakom bilen och frågade att är detta din bil eller?
Jo sade jag, tyvärr är det det, tyvärr? säger polisen, ja jagvar på en träff idag och ute på gräsfältet så fastnade ljud dämparen och knäcktes så jag skruvade på en pipa jag köpte på swapen, detta var lögn men jag visste att han förmodligen hörde men accning och inte gillade volymen.
Jaha sade polisen, och bläddrade fram ett rent blad på blocket, vad tänker du göra nu med bilen?
ja jag har kompisar här borta så jag tänkte att bilen får stå här nu tills det är dax å åka hem, hm jaha sade polisen, vi gör så här då, om du låter bilen stå här tills du skall hem och då åker du raka vägen hem och inte ett varv genom stan, så kan jag låta detta gå och då ber jag dig inte öppna huven, för det vill varken jag eller du.
Jag lovade att göra precis det och när det sedan blev natt och dax å åka hem så kom jag ca 500m nerför sveavägen då en polisbil inte uppskattade min körning och gav sig efter mig, dock så måste han fått något viktigare på radion för plötsligt så vek han av och försvann.
På väg ut ur stan så ringdemin kompis som var några 100m bakom och sa att nu har du en polis efter dig igen, jag gasade fullt mot frescati och där finns en mack vid sidan av vägen där släckte jag lysena och stängde av motorn och rundade macken lagom för att se polisen fara förbi och försvinna.
Satt där i 10min och sedan åkte jag lugnt hem och det var sist jag var i stan med min bubbla med den motorn.
10:1 i komp och 1 3/4" raceheader med stinger var väl inte gillat den kvällen.
Men jag slapp undan iaf.
Rätt Kee att dra en finstory om polisen också, för det finns många sådana också!
Oj det finns många storys, man får väl plocka någon i högen.
Jag råkade ut för en lite annorlunda händelse härom året med pickupen. Det är mitten av juni och det regnar och det som kanske inte var speciellt var att pickupen helt plötsligt stannade, det har den ju gjort otaliga gånger och denna gång kände jag genast igen symptomen. Den är tvärdöd, inte ens kontrollamporna lyser, en sladd vid solenoiden har hoppat av, det hände förut en gång. Jag befinner mig i en rondell i Hammarby sjöstad och snart börjar köerna hopas från alla håll, jag knuffar vant pickupen åt sidan så att folk kan komma förbi, men står alltjämt kvar i rondellen för längre än så orkar jag inte själv. Jag försöker krypa under den låga bussen för att nå upp till startmotorn, inga verktyg eller domkraft har jag och jag når inte. Innan jag vet ordet av står en polis vid mina fötter, pockar på min uppmärksamhet och ja ålar ut från mörkret inunder. Den reslige konstapeln säger något i stil med "här kan du inte stå" och jag förklarar att jag helst av alla vill slippa stå just här, men att jag inte kan göra något åt saken själv på plats, men i samma veva får jag nog ur mig att den är lätt att knuffa på.
Och den synen skulle jag vilja ha föreviga på ett fotografi. Konstapelns kollega spärrar av den livligt trafikerade rondellen och konstapeln själv knuffar den gamla pickupen med mig bakom ratten runt i rondellen ett trekvarts varv så jag kan rulla in på en parkering intill! Snacka om att ha snuten hängandes i hasorna...
![]()
Jag löste sedermera problemet genom att avsiktligt stanna med ena bakhjulet på en trottoarkant, den något lugnare arbetsmiljön och förbättrad åtkomst gjorde att jag kunde koppla på kabeln igen. Men min bild av den svenska polisen är över lag positiv och just den här händelsen kommer jag sent glömma!
